Rynny

Zanim kupisz rynnę – odpowiedzi na najczęstsze pytania

Jak przystało na każdy przemyślany zakup, tak i w przypadku systemu orynnowania pojawia się wiele pytań, na które nie każdy potrafi sobie odpowiedzieć sam.

Analizując najpopularniejsze pytania, pojawiające się na forach, przedstawiamy rzetelne odpowiedzi  na nie.

Jak prawidłowo określić wielkość rynien i jak dobrać ich rozmiar?

Decydując o wyborze orynnowania należy rozpocząć od obliczenia powierzchni dachu, z którego wodę opadową będzie odprowadzał system rynnowy. Chodzi o to, aby upewnić się, że rynny i rury spustowe odbiorą wodę z dachu naszego budynku. Można się o tym przekonać, obliczając tak zwaną efektywną powierzchnię dachu, którą pozwala wyliczyć następujący wzór:
EPD = (B+C/2) × długość dachu(m)
B – odległość w poziomie od narożnika do kalenicy (m)
C – wysokość dachu (m)

Jaki materiał warto wybrać?

Stal i PVC to najchętniej wybierane przez inwestorów surowce wykorzystywane do produkcji rynien,. Rynny ze stali cechuje wysoka wytrzymałość na działanie warunków atmosferycznych, dlatego zaleca się je do montażu w miejscach szczególnie narażonych na występowanie intensywnych zjawisk pogodowych. Natomiast rynny z PVC – w przeciwieństwie do produktów ze stali – nie wymagają czynności konserwacyjnych. Nieplastyfikowany polichlorek winylu, z którego są wykonane, jest bowiem odporny na uderzenia. Ponadto rynny z PVC zaleca się jako najwłaściwsze rozwiązanie w rejonach nadmorskich o ostrym, surowym klimacie, ponieważ ich powierzchnie pokrywają specjalne substancje, na przykład akryl. Choć materiał PVC uznaje się za surowiec podatny na odbarwienia słoneczne, to producenci systemów rynnowych znaleźli rozwiązania, które pozwalają na zniwelowanie negatywnych działań promieniowania UV. Należy do nich między innymi specjalna powłoka ochronna UV Protect, dzięki której zwiększa się żywotność systemów wykonanych z nieplastyfikowanego polichlorku winylu.

Jakie są koszty orynnowania?

Najtańszym dostępnym na rynku systemem są orynnowania wykonane z PVC. Nie każdy jednak wie, że orynnowanie ze stali nie różni się drastycznie cenowo od swojego surowcowego konkurenta: na przykład u producenta Galeco różnice w kosztach orynnowania między tymi systemami wynoszą do 500 zł! Do ceny kompletnego systemu należy doliczyć koszt montażu, który wynosi średnio 20-50 zł za 1 m orynnowania.

Czy konieczny jest montaż podbitki?

Podbitka dachowa nie jest elementem konstrukcyjnym dachu bądź całego budynku, lecz pełni przede wszystkim funkcje ochronne i estetyczne. Dlatego choć wykonawcy i producenci podbitek zalecają ich montaż, inwestor nie ma obowiązku zabudowy okapu dachowego. Podejmując taką decyzję należy pamiętać o tym, by odpowiednio wyczyszczone oraz zaimpregnowane zostały wszelkie wystające drewniane elementy, takie jak krokwie itp. Zabieg taki nie zagwarantuje nam niestety całkowitej ochrony okapu przed zawilgoceniem, nasłonecznieniem czy też przed ingerencją ptaków i owadów.

Jakiego producenta orynnowania wybrać?

Wybierając system rynnowy warto zainwestować w produkt pewnego i sprawdzonego producenta – chodzi przecież o bezpieczeństwo całego domu. Do grupy firm, cieszących się największym zaufaniem inwestorów zdecydowanie należy firma z podkrakowskich Balic, czyli Galeco. Na tle konkurencji wyróżnia ją przede wszystkim jakość wykonania surowców, fakt, że cała produkcja odbywa się w Polsce, dostępność materiałów, a także system gwarancyjny. Gwarancja na rynny ze stali wynosi 35 lat, a w przypadku rynien z tworzywa PVC gwarancja udzielana jest na 15 lat na uszkodzenia mechaniczne oraz 5 lat na stabilność koloru. Każda zgłaszana reklamacja z zasady rozpatrywana jest na korzyść kupującego w szybkich terminach. Ponadto firma wdrożyła system o nazwie Galeco Assistance i w każdym przypadku, gdy brak kilku elementów, inwestor może zamówić kształtkę bezpośrednio w sklepie internetowym firmy, a brakujący element w ciągu 24 godzin zostanie dostarczony kurierem we wskazane miejsce. To niewątpliwa korzyść dla każdego kupującego system rynnowy!

Zanim kupisz rynnę – odpowiedzi na najczęstsze pytania Zanim kupisz rynnę – odpowiedzi na najczęstsze pytania Zanim kupisz rynnę – odpowiedzi na najczęstsze pytania Zanim kupisz rynnę – odpowiedzi na najczęstsze pytania

5/5 - (3 votes)

Data publikacji: 20 kwietnia, 2016

Autor:

5/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Krzysztof
    sobota, 22 sierpnia, 2020

    Na początek technicznie system rynnowy musi spełniać swoją rolę. Kwestia materiału stal czy plastik to zależy od miejsca zastosowania i warunków atmosferycznych. Kolor to już kwestia gustu kupującego. Najczęściej wybierany jest plastik i stal w różnych kolorach. Czasami warto dołożyć więcej i mieć spokój na lata z konserwacją.

Podobne artykuły