Drewno konstrukcyjne

Drewno BSH – niezawodny materiał na więźbę dachową

Drewno drewnu nierówne. Wszędzie tam, gdzie ważna jest stabilność, nośność i estetyka warto zaufać sprawdzonemu produktowi. Drewno klejone warstwowo BSH jest od wielu lat cenionym i wysokowartościowym produktem z pełnego drewna. Składa się z co najmniej trzech równolegle klejonych, suszonych desek lub lameli z miękkiego drewna. Polecane szczególnie do celów konstrukcyjnych.

Produkcja czyli trzy razy S

Standardowo BSH produkowane jest z drewna świerkowego, rzadziej wykorzystuje się sosnę, jodłę, daglezję lub modrzew.

Suszenie

Suszenie To pierwszy etap produkcji. Musi ono być niezwykle staranne, dlatego lamele poddaje się technicznemu suszeniu tak długo, aż drewno osiągnie wilgotność na poziomie 8 – 12 proc. Wskaźnik ten całkowicie odpowiada wilgotności, która jest zalecana w późniejszym użytkowaniu drewna. Niemożliwe są zatem większe deformacje, jakie mogłyby powstać podczas dalszego suszenia wilgotnego drewna.

Struganie

Odpowiednio wysuszone lamele są strugane, a następnie sortowane maszynowo zgodnie z wytrzymałością (norma DIN 4074/ EN 338). Na tym poziomie produkcji są automatycznie wykrywane i wycinane wszelkie nierówności drewna, takie jak duże sęki czy oflis.

Sortowanie

W wyniku sortowania według wytrzymałości materiału wyjściowego i homogenizacji dzięki konstrukcji warstwowej, materiał zostaje ulepszony i wykazuje dużo wyższą wytrzymałość od klasycznego drewna budowlanego.

W tym etapie można także uwzględnić kryteria estetyczne. Na końcach lameli, teraz różnej długości, frezowane są zazębiające się wczepy, które klejone są ze sobą pod ciśnieniem. W taki sposób możliwa jest racjonalna produkcja teoretycznie nieskończenie długiej lameli. Lamele przycinane są na odpowiednią długość, powleka się klejem płaskie boki, układa jedne na drugich i prasuje. Gdy klej utwardzi się produkt poddawany jest struganiu i fazowaniu.

Drewno BSH – niezawodny materiał na więźbę dachową

Zalety drewna BSH

Drewno BSH to produkt stabilny w formie i kształcie, łatwy do obróbki i w wysokim stopniu pozbawiony uszkodzeń. Charakteryzuje się też wysoką wytrzymałością i sztywnością a także:

• niską wilgotnością drewna
• naturalną i wysokowartościową optyką dla wszystkich elementów budowlanych dzięki czemu spełnia wysokie wymagania estetyczne
• nieszkodliwością dla środowiska
• zachowywaniem dokładnych wymiarów
• wysoką obciążalność przy niewielkiej masie
• niewielką podatnością na powstawanie rys

Dzięki niskiej wilgotności drewna BSH można zrezygnować z ochrony chemicznej drewna, o ile zadba się o właściwą ochronę drewna w procesie budowy. Warto podkreślić, że elementy budowlane z BSH spełniają wysokie wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

Z powodu tych zalet drewno BSH jest polecane zwłaszcza przy konstrukcjach nośnych o dużych rozpiętościach oraz obciążeniach, a także w chemicznie agresywnym otoczeniu.

ASZ

5/5 - (10 votes)

Data publikacji: 1 kwietnia, 2014

Autor:

5/5 - (10 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły