Drewno konstrukcyjne

Drewno jest zdrowe! Budowa szpitala dziecięcego w technologii HBE

Po przedstawieniu szczegółowo w poprzednich trzech wydaniach elementów konstrukcyjnych przeznaczonych do budowy ścian, stropów oraz dachów HBE (Hüttemann Brettschichtholz Elemente), dziś prezentujemy bieżącą realizację ciekawego obiektu w tej technologii.


Zdjęcia przedstawiają budynek szpitala dziecięcego w miejscowości Schwerin w Niemczech, realizowany aktualnie przez polską firmę wykonawczą (konstrukcja drewniana, izolacja, elewacja). Konstrukcja powstała na przełomie lipca i sierpnia bieżącego roku, w tym momencie trwają prace wykończeniowe.

Drewno jest zdrowe! Budowa szpitala dziecięcego w technologii HBE

Dlaczego konstrukcja drewniana?

Takie zalety drewna, jak wysoka izolacyjność oraz pojemność cieplna i otwartość na dyfuzję pary wodnej, znacznie sprzyjają zdrowemu klimatowi pomieszczeń (m.in. stała wilgotność, zdrowe powietrze wewnątrz). Naturalny i ekologiczny materiał zdecydowanie sprzyja regeneracji organizmu i jest bardzo pomocny w powrocie do zdrowia w przypadku wielu schorzeń.
Dodatkowo „suchość” prac oraz ich tempo pozwala w bardzo krótkim czasie oddać do użytkowania kompletny budynek.

Parametry obiektu

Drewno jest zdrowe! Budowa szpitala dziecięcego w technologii HBE
Obiekt składa się z trzech kondygnacji, cała konstrukcja ponad fundamentem wzniesiona jest wyłącznie z drewnianych komponentów (poza łącznikami stalowymi). Obiekt posiada 1800 m2 powierzchni użytkowej. Czas montażu całej konstrukcji to 24 dni robocze, czyli zaledwie 3,5 tygodnia! Zmontowany przez ekipę dwóch doświadczonych cieśli oraz 6 pomocników. Objętość wszystkich systemowych ścian grubości 10 cm to 295 m3 drewna klejonego. Stropy między kondygnacjami grubości 14 cm, stropodach gr. 12 cm – łącznie 270 m3. Całość materiału – 565 m3 drewna klejonego w postaci belek typowych oraz elementów HBE. Warto zaznaczyć, iż całość konstrukcji wykonana jest z elementów w jakości przemysłowej pod obudowę oraz wykończenia dekoracyjne. Drewno nie stanowi tutaj ozdoby, a jedynie wysokiej jakości, stabilny, zdrowy i ekologiczny materiał konstrukcyjny. Miało to kluczowe znaczenie przy wyborze materiału na potrzeby budowy szpitala. Oczywiście nie jest to obiekt rywalizujący w kategorii największych drewnianych budynków na świecie. Chociażby w Kanadzie ukończono ostatnio budowę konstrukcji drewnianej 18-piętrowego akademika. Jednak obrazuje tendencje budownictwa również w Europie i to coraz bliżej naszych granic. Za masywnym budownictwem drewnianym stoi cała masa argumentów, a szybki rozwój ograniczony jest jedynie przez brak szeroko dostępnej wiedzy oraz know-how. Te zmiany jednak widoczne są z roku na rok i nie da się uciec od tego kierunku.

Drewno jest zdrowe! Budowa szpitala dziecięcego w technologii HBE

Drewno jest zdrowe! Budowa szpitala dziecięcego w technologii HBE

Drewno jest zdrowe! Budowa szpitala dziecięcego w technologii HBE

Chciałbyś projektować lub budować masywne obiekty drewniane? Zgłoś się do nas!
Przedstawiciel producenta oraz jednostka doradczo-projektowa:
Glulam Pro
www.glulam.pl
My NIE budujemy takich obiektow – świadczymy usługi doradcze, wspieramy projektowanie oraz dystrybuujemy najwyższej jakości produkt do partnerów handlowych, jak i wykonawczych.

5/5 - (18 votes)

Data publikacji: 23 grudnia, 2016

Autor:

5/5 - (18 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. rafal8647
    środa, 28 sierpnia, 2019

    ciekawy artykuł

  2. Adam
    piątek, 30 kwietnia, 2021

    Czy ktoś wie dokładnie kto zaprojektował ten budynek? Jakie biuro projektowe?

Podobne artykuły