Drewno na więźbę dachową – jak powinna być przygotowana więźba

Drewno na więźbę dachową – jak powinna być przygotowana więźba
Drewno na więźbę dachową – jak powinna być przygotowana więźba 

Do budowy konstrukcji dachowej zazwyczaj stosowane jest tanie i wytrzymałe drewno drzew iglastych. Drewno powinno być odpowiednio przygotowane, a więźba dachowa, aby mogła być użyta do budowy dachu, powinna przejść proces suszenia i impregnacji. Optymalna wilgotność drewna konstrukcyjnego nie powinna przekraczać 15%.

Drewno na więźbę dachową

Najlepsze na więźbę dachową jest drewno iglaste, czyli z sosny i świerku, a niekiedy nawet modrzewia lub jodły.

Świerk ma mniej sęków niż sosna, jest jednak trudniejszy do impregnowania, a przy tym mniej trwały niż sośnina. Modrzew z reguły jest droższy od sosny i świerku, choć czasem trafia się w zbliżonej cenie. Posiada dużą twardość i wytrzymałość, jest trudniejszy w obróbce, ale znacznie odporniejszy na szkodniki i grzyby. Jodła pojawia się w tartakach coraz rzadziej. Popularna jest jeszcze na terenach górskich i w ich sąsiedztwie. Drewno jodłowe trudno odróżnić od świerkowego i może się tak zdarzyć, że pod nazwą pierwszego z nich sprzedawane jest to drugie. Po wysuszeniu jodła jest lżejsza niż drewno świerkowe i sosnowe, zawiera niewiele żywicy, jest trudna do zaimpregnowania i ma mniejszą wytrzymałość konstrukcyjną.

Drewno konstrukcyjne – tarcica obrzynana, strugana i suszona komorowo

Najpopularniejszą formą, w jakiej kupujemy drewno, jest tarcica obrzynana – to typowe drewno konstrukcyjne. Suszone na powietrzu ma zazwyczaj drugą klasę jakości (oznacza się je zieloną kropką) i klasę wytrzymałości od C 18 do C 40, gdzie liczba oznacza wytrzymałość na zginanie dla drewna o wilgotności 12%. Im wyższa klasa, tym oczywiście lepsza jakość drewna konstrukcyjnego.

Do budowy więźb wykorzystywana jest tarcica o klasie od C 24 do C 27. Za luksusową uznawana jest tarcica strugana i suszona komorowo w specjalnych komorach w temperaturze około 75°C, dzięki czemu jej wilgotność spada do poziomu poniżej 12%, co jest trudne do osiągnięcia przy suszeniu naturalnym. W ten sam sposób strugane i suszone jest drewno KVH – tarcica klejona po długości na tak zwane mikrowczepy (drewno konstrukcyjne wzdłużnie klejone), które umożliwiają uzyskanie elementów o dużej długości, nawet do 16 m. Wilgotność drewna KVH wynosi nie więcej niż 15%.

Drewno na detale

Niektóre fragmenty więźby dachowej można zbudować z drewna klejonego warstwowo, które powstaje ze sklejania podłużnych pasów drewna suszonego komorowo. Elementy takie są ponadto czterostronnie strugane i posiadają lekko sfazowane krawędzie. Z drewna klejonego warstwowo nie robi się z całych więźb w domach jednorodzinnych, stosowane jest jedynie do wykonywania fragmentów o wygiętym kształcie lub niezabudowanych, wystawionych na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Takie nietypowe fragmenty więźb zamawia się indywidualnie w zakładach produkujących tego typu drewno. Wilgotność drewna klejonego wynosi nie więcej niż 12%. Niestety, jest ono także kilkukrotnie droższe od tarcicy.

Suszenie

Drewno, aby można było z niego zmontować więźbę, musi być suche. Wilgotne drewno uległoby wypaczeniom w trakcie schnięcia, a zbudowana z niego więźba mogłaby ulec różnym odkształceniom.

Wysuszone drewno ma ponad 50% wyższą wytrzymałość niż wilgotne. Optymalna wilgotność drewna konstrukcyjnego nie przekracza 15%. Najlepiej, by wynosiła 7-13%. Taki poziom wilgotności zapewnia głównie suszenie komorowe w temperaturze 75°C. Żeby deski czy belki wyschły do tego stopnia na świeżym powietrzu lub w magazynie, musiałyby tam leżeć przez kilka lat, przy założeniu, że warunki wilgotnościowe wokoło będą przez cały ten czas w miarę stabilne. Wilgotność drewna po roku tradycyjnego suszenia spada do około 18%. Nie warto więc kupować drewna wilgotnego, licząc na to, że do momentu rozpoczęcia budowy więźby samo wyschnie. Lepiej kupić drewno już wysuszone i dodatkowo przed zakupem poprosić o sprawdzenie wilgotnościomierzem, czy jest wystarczająco suche. Odpowiedni sprzęt powinien być dostępny w każdym tartaku lub składzie drewna. Szczególnie korzystny jest kupno tarcicy czterostronnie struganej i suszonej komorowo, której wilgotność nie przekracza 12%.

Docinanie

Po zakup więźby najczęściej udajemy się do tartaku i zamawiamy konkretne jej elementy o zadanych przekrojach. Jest to standard. Za dopłatą możemy zażyczyć sobie dodatkowo docięcia elementów na wymaganą długość, według specyfikacji projektowej. Ponadto możemy zlecić, aby w krokwiach, słupach i belkach zostały zrobione zaciosy, wręby i otwory. Tak przygotowane drewno można nazwać więźbą do składania, ponieważ wystarczy potem połączyć wszystkie elementy zgodnie z projektem, by powstała konstrukcja dachu. Rozwiązanie takie ułatwia pracę cieślom i przyspiesza budowę. Oczywiście, aby zlecenie takie było możliwe do zrealizowania, projekt musi być bardzo szczegółowy, a w zakupionej dokumentacji rzadko znajdziemy takie detale jak rozrysowane połączenia ciesielskie czy rozmieszczenie otworów.


Drewno na więźbę dachową – jak powinna być przygotowana więźba
5 (100%) 3 głos[ów]

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także