Fotowoltaika – sposób na pobieranie energii słonecznej

panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu
panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu 

Czy wiesz, że gdyby dało się zebrać energię słoneczną docierającą do Ziemi w ciągu godziny, wystarczyłaby na zasilenie wszystkich zakątków naszej planety przez cały rok? Obecnie nie ma jeszcze technologii, która dawałaby aż takie możliwości. Jednak instalacja fotowoltaiczna zamontowana w domu może w pełni zaspokoić zapotrzebowanie budynku na prąd. Zobacz, jak to działa w praktyce i oceń, czy inwestycja w fotowoltaikę się opłaca.

Na czym polega działanie instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika jest technologią, która pozwala na produkowanie prądu z energii słonecznej. Przyczyną działania takiego systemu jest zjawisko fotowoltaiczne, znane nauce już od XIX wieku. Na czym polega?

Jak możesz wiedzieć ze szkolnych lekcji fizyki, światło jest jednocześnie falą i cząsteczką. Promienie słoneczne, które padają na Ziemię, są źródłem energii. I to właśnie wykorzystuje technologia fotowoltaiczna.

Panele fotowoltaiczne są wykonane z materiałów półprzewodnikowych, a przede wszystkim z kryształów krzemu. Kiedy fotony światła słonecznego „uderzają” w kryształy krzemu, następuje wytrącenie elektronów z ich orbit, a w konsekwencji podniesienie ich poziomu energetycznego. Ten ruch sprawia, że powstaje prąd stały.

Energia w tej postaci nie może jeszcze popłynąć do urządzeń. Konieczne jest jeszcze jej przetworzenie na prąd zmienny. Odbywa się to w drugim kluczowym komponencie systemu PV, jakim jest falownik. Gdy dojdzie do przetworzenia energii elektrycznej, może ona już popłynąć do gniazdek i bezpiecznie zasilić sprzęt elektryczny.

Czas pracy fotowoltaiki jest szacowany na ok. 30 lat (tyle działają moduły słoneczne), a dobrze zwymiarowany system zaspokaja w pełni zapotrzebowanie energetyczne.

Gdzie jest możliwa instalacja modułów fotowoltaicznych?

Obecnie na montaż instalacji decyduje się coraz więcej osób – zarówno właścicieli domów jednorodzinnych, jak i gospodarstw rolnych czy firm. Jeżeli chcesz wykorzystywać wyprodukowaną energię elektryczną na własne potrzeby, potrzebujesz instalacji o mocy do 50 kWp. A to oznacza, że zgodnie z ustawą o OZE uzyskujesz status prosumenta, co pozwala na korzystne rozliczenie energii z zakładem.

Aby móc zamontować fotowoltaikę, potrzeba jedynie optymalnego miejsca na umieszczenie modułów solarnych – takiego, które pozwoli w pełni wykorzystać potencjał promieniowania słonecznego. Istotne są:

 • kierunek montażu – najwięcej energii elektrycznej można wyprodukować przy panelach zwróconych na południe, choć akceptowalne są również wschód i zachód,
 • kąt nachylenia paneli – optymalny to ten ok. 38 stopni, jednak wiele zależy od kierunku umieszczenia modułów czy konstrukcji dachu,
 • brak zacienienia – nawet niewielki cień padający z pobliskich drzew czy kominów może stanowić wyzwanie.

Dlatego zanim podejmie się decyzję o inwestycji, warto poprosić specjalistów o sprawdzenie warunków technicznych i przygotowanie wyceny systemu. Takie informacje można uzyskać np. z firmie Erato Energy, która jest ekspertem w zakresie instalacji fotowoltaicznych.

Ile kosztuje fotowoltaika?

Sam proces produkcji energii elektrycznej z fotowoltaiki odbywa się bezkosztowo, a system pracuje bezobsługowo. Trzeba się jednak liczyć z początkowym wydatkiem rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu tysięcy złotych. To bardzo ogólne „widełki”, ponieważ ostateczna cena zależy od wielu czynników, m.in. od:

 • zapotrzebowania obiektu na energię – im jest ono większe, tym wyższy koszt instalacji,
 • wybranych komponentów systemu – te nowocześniejsze mogą być droższe, choć jednocześnie pracują bardziej wydajnie,
 • warunków technicznych montażu – wyzwaniem może być np. nietypowa konstrukcja dachu czy konieczność umieszczenia modułów na gruncie.

Warto pamiętać, że w przypadku instalacji PV można liczyć na liczne formy wsparcia finansowego. Wystarczy wspomnieć o 5 tys. zł z programu rządowego „Mój prąd” czy o uldze termomodernizacyjnej od podatku PIT.

Skorzystaj z odnawialnych źródeł energii i przestań przepłacać za zużycie prądu!

Jak widać korzystanie z energii słonecznej jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem, które znacznie zwiększa poziom niezależności energetycznej. Warto więc przyjrzeć się bliżej możliwościom, jakie daje produkcja energii przez instalacje fotowoltaiczne i zacząć korzystać z darmowego, ekologicznego prądu.

Data utworzenia: 04.01.2021


Komentarze

 • Jan napisał(a):

  Rozwiązania proekologiczne są coraz bardziej popularne i dostępne finansowo. Energia pozyskiwana z alternatywnych źródeł pozwala zmniejszyć nie tylko rachunki ale również poprawia jakość powietrza w naszej okolicy. Zachęty podatkowe oraz programy lokalne są zachętą do działań i warto skorzystać aby choć cząstkę działań ekologicznych dołożyć od siebie.

 • Krzysztof napisał(a):

  własna elektrownia na dachu czy w ogrodzie to dobry sposób na zmniejszenie rachunków i uniezależnienie od jedynego dostawcy rachunków. zaporą mogą być jedynie warunki techniczne i koszty jakie należy ponieść do instalacji, ale jest sporo programów, które częściowo to refundują. sporo większych domów stosuje takie instalacje, gdzie jest dość spore zużycie energii.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły