Obróbka komina

Krok po kroku – jak przystosować stare szachty kominowe do nowych warunków pracy

Nieszczelność czy wykraplanie się kondensatu to częste problemy w przypadku starych kominów ceglanych. Co zrobić, gdy komin wymaga pilnego remontu, a nie jest możliwa budowa nowego? W takiej sytuacji warto wykorzystać istniejące szachty do zamontowania w nich stalowych wkładów kominowych. Podpowiadamy rozwiązania, które pozwolą zaoszczędzić pieniądze, czas i miejsce!

W starszych budynkach najczęściej spotyka się kominy murowane z cegły przystosowane do odprowadzania spalin suchych z tradycyjnych palenisk. – Współcześnie instalowane urządzenia grzewcze charakteryzują się znacznie większą sprawnością energetyczną, z czym wiąże się obniżenie temperatury spalin odprowadzanych do komina, co często powoduje wykraplanie się kondensatu. Sytuacja taka wymaga zabezpieczenia komina przed kondensatem stalowymi systemami kominowymi – wyjaśnia Piotr Pacyna, mistrz kominiarski, członek Korporacji Kominiarzy Polskich. Ponadto znaczna część kominów murowanych z cegły po dziesięcioleciach użytkowania traci szczelność i wymaga remontu. Również w tym przypadku ratunkiem może być zamontowanie kominów systemowych. Rozwiązanie to może uchronić właściciela budynku przed koniecznością dobudowy nowego komina, która często jest po prostu niemożliwa ze względów architektonicznych lub ochrony zabytków. Tymczasem postawienie komina wewnątrz budynku to prawdziwa rewolucja dla stropów i kondygnacji. Dzięki wykorzystaniu starego szachtu możemy zaoszczędzić finanse i powierzchnię w mieszkaniu!

Ponieważ komin zawsze musi być dostosowany do urządzenia grzewczego, od którego ma odprowadzać spaliny, warto skonsultować jego wybór z ekspertami. – Na życzenie klientów specjaliści z naszego Działu Technicznego dobierają średnicę komina i proponują system, który będzie najlepszy dla danego kotła – mówi Paweł Kępiński, Lider Zespołu Specjalistów ds. Technicznych w firmie MK Systemy Kominowe. – Obliczenia dokonywane są w programie „Aladin”, który dokonuje kalkulacji zgodnie z europejską normą kominową EN 13384-1, Kominy – Metody obliczeń cieplnych i przepływowych – uzupełnia.

Ponadto na stronie internetowej firmy umieszczony jest arkusz doboru, który można wypełnić w domowym zaciszu i przesłać do Działu Technicznego. W formularzu wpisujemy typ urządzenia: rodzaj kotła, moc, paliwo na jakim pracuje, warunki pracy komina: komin wewnątrz lub na zewnątrz, praca na mokro lub sucho, praca w podciśnieniu lub nadciśnieniu, parametry spalin: masowy strumień spalin, temperatura spalin, zawartość CO2, wymagany ciąg oraz przebieg czopucha i komina: długość odcinków, kąty nachylenia, opory, sposób poboru powietrza. – Na podstawie tych danych przygotowujemy informację, która zawiera parametry optymalnego systemu odprowadzania spalin, takie jak jego rodzaj: zewnętrzny izolowany, wkład kominowy, spalinowo-powietrzny, do agregatów, z uszczelkami lub bez, a także wymiary przewodu kominowego: średnicę czopucha i długość, średnicę odcinka pionowego i wysokość – dodaje Paweł Kępiński.

Montaż systemu kominowego zawsze warto powierzyć doświadczonej ekipie, ponieważ jest to praca na wysokości, wymagająca spełnienia określonych warunków bezpieczeństwa. By zamontować wkład kominowy nie zawsze konieczne jest rozkuwanie szachtu na całej wysokości. – Zależy to między innymi od wielkości wolnej przestrzeni w szachcie kominowym i wymiarów montowanego systemu. Często wystarczy rozkuć szacht na wysokości kotła dla zamocowania trójnika i wyczystki, zaś rury proste wsunąć od góry przez wylot komina i złączyć z trójnikiem przez otwór montażowy. Jeżeli otwór w kominie jest zbyt mały, by zamontować w jego wnętrzu wkład kominowy, istnieje możliwość mechanicznego rozwiercenia komina – mówi Piotr Pacyna. – Usługa taka świadczona jest przez wyspecjalizowane firmy montażowe i nazywa się frezowaniem komina. Na przykład do komina o przekroju kwadratowym 14×14 cm po frezowaniu można zainstalować wkład kominowy o średnicy 16 cm, a nieraz nawet większy – puentuje.

Pamiętajmy, że od systemu kominowego zależne jest nasze bezpieczeństwo. Dlatego też warto zdecydować się na produkt kompletny, czyli taki który posiada dokumenty sprzedaży, deklarację właściwości użytkowych i gwarancję producenta!

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 13 grudnia, 2014

Autor:

5/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. inka2
    poniedziałek, 21 stycznia, 2019

    Większość osób mieszkających w starych domach ma problemy z kominem i wiele z nich decyduje się na wkład kominowy. Jest to rozwiązanie tańsze i prostsze niż remont lub budowa nowego komina.

Podobne artykuły