Okna dachowe. Wpływ konstrukcji okien dachowych na użytkowanie

Okno obrotowe Fot.: Fakro
Okno obrotowe Fot.: Fakro 

Okna dachowe różnią się sposobem otwierania – do wyboru są okna dachowe obrotowe, okna dachowe uchylne, okna dachowe rozwieralne, a także okna dachowe o podwyższonej osi obrotu. Sposób otwierania okien dachowych wpływa na wygodę użytkowania poddasza.

Przy wyborze konstrukcji okna dachowego, a tym samym sposobu jego otwierania okna ważne jest jego przeznaczenie – czy zadaniem okna dachowego jest tylko doświetlenie pomieszczenia na poddaszu i umożliwienie jego przewietrzenia czy też dodatkowo zapewnienie kontaktu wzrokowego z otoczeniem.

Okna dachowe Fakro

1. Okno obrotowe

Okno obrotowe Fakro posiada dwukrotnie lakierowane drewno, potrójny system uszczelnienia oraz automatyczny nawiewnik V40P. Nawiewnik V40P gwarantuje optymalną ilość powietrza w pomieszczeniu przy szczelnie zamkniętym oknie. Bez trudu można do niego zamontować dodatkowy nawiewnik higrosterowany. Dzięki umieszczeniu nawiewnika w górnej części ościeżnicy, okna Fakro w porównaniu z innymi oknami dachowymi o podobnych rozmiarach posiadają do 6% większą powierzchnię przeszklenia, co zapewnia lepsze doświetlenie wnętrza.

Umieszczony w połowie wysokości okna zawias umożliwia obrócenie skrzydła i pozostawienie go w pozycji otwartej. Skrzydło można również obrócić wokół osi o 180° i zablokować zasuwką ryglującą, co umożliwia wygodne i bezpieczne mycie zewnętrznej szyby okna. Obrotowe okna połaciowe obsługuje się za pomocą umieszczonej w dolnej części skrzydła klamki z dwustopniowym mikrouchyleniem. Okna obrotowe można montować w dachach o kącie nachylenia od 15° do 90°.

 Okno dachowe o podwyższonej osi obrotu Fot.: Fakro Okno dachowe o podwyższonej osi obrotu
Fot.: Fakro

2. Okno dachowe o podwyższonej osi obrotu (wysokoosiowe)

Umieszczona powyżej połowy wysokości okna oś obrotu pozwala nawet wysokiej osobie swobodnie podejść do krawędzi okna. Okno dachowe zapewnia znakomite doświetlenie oraz przewietrzanie, a także szeroki widok. Dolna część skrzydła spełnia funkcję okna klapowego, a górna zapewnia dodatkowe doświetlenie. Jako jedyne okno dachowe na rynku po zamontowaniu w dachu o nachyleniu 39°-43° spełnia określone przez normy DIN 5034-1 wymogi, by dolna krawędź okna była umieszczona na wysokości do 95 cm, a górna krawędź na wysokości minimum 220 cm od podłogi. Okno dachowe o podwyższonej osi obrotu otwiera się obrotowo i blokuje do mycia przy kącie 160°. Istnieje możliwość wyposażenia okna w akcesoria wewnętrzne i zewnętrzne. Montaż możliwy jest w dachach o kącie nachylenia od 20°do 65°.

 Okno dachowe o podwyższonej osi obrotu z naświetlem dolnym Fot.: Fakro Okno dachowe o podwyższonej osi obrotu z naświetlem dolnym
Fot.: Fakro

3. Okno dachowe o podwyższonej osi obrotu z naświetlem dolnym

W jednej ościeżnicy okna znajdują się dwa skrzydła, z których górne otwierane jest obrotowo. Oś obrotu zlokalizowana jest powyżej połowy wysokości okna. Dolne skrzydło jest nieotwieralne i wyposażone w bezpieczną szybę laminowaną. Okno dachowe o podwyższonej osi obrotu zastępuje tradycyjne zespolenie dwóch okien w pionie i oferuje doskonałe doświetlenie, znakomite przewietrzenie oraz bardzo szerokie pole widzenia. Jest jedynym oknem dachowym na rynku, które po zamontowaniu w dachu o nachyleniu 30°- 43° spełnia wymogi normy DIN 5034-1, by dolna krawędź okna znajdowała się na wysokości do 95 cm, a górna na wysokości minimum 220 cm od podłogi. Górne skrzydło otwiera się obrotowo i blokuje do mycia przy kącie 160°. Istnieje możliwość wyposażenia okna w akcesoria wewnętrzne i zewnętrzne. Montaż możliwy jest w dachach o kącie nachylenia od 25°do 65°.

Okno uchylno-obrotowe Fot.: Fakro Okno uchylno-obrotowe
Fot.: Fakro

4. Okno dachowe uchylno-obrotowe

Oprócz doświetlenia i przewietrzania pomieszczenia okno dachowe uchylno-obrotowe zapewnia swobodny dostęp do krawędzi okna i szeroki widok na zewnątrz przez uchylone skrzydło.

Istnieją dwa sposoby otwierania okien połaciowych tego typu:
– uchylny w zakresie od 0° do 35° umożliwia swobodne podejście do okna i szeroki widok,
– obrotowy używa się do mycia okna i obsługi markizy.

Istnieje możliwość wyposażenia okna w akcesoria wewnętrzne i zewnętrzne. Montaż możliwy jest w dachach o kącie nachylenia od 15° do 55°.

Okno panoramiczne Fot.: Fakro Okno panoramiczne
Fot.: Fakro

5. Okno panoramiczne

Okno panoramiczne wyróżnia się dużymi rozmiarami, zapewniającymi dobre doświetlenie i przewietrzenie pomieszczenia, oraz dużym kątem uchylenia skrzydła, umożliwiającym wyjście na dach. Może być otwierane na dwa sposoby:
– uchylny: o 40°, umożliwiający swobodne podejście do okna i zapewniający nieograniczony widok na zewnątrz, oraz uchylny o 68°, w którym duży kąt uchylenia skrzydła oraz duże rozmiary okna umożliwiają wygodne wyjście na dach, mogą także służyć do celów ewakuacyjnych,
– obrotowy używany do mycia okna i obsługi markizy.

Okno można wyposażyć w akcesoria wewnętrzne i zewnętrzne. Montaż możliwy w dachach o kącie nachylenia od 15° do 55°.

Okno kolankowe  Fot.: Fakro Okno kolankowe
Fot.: Fakro

6. Okno kolankowe

Okna kolankowe montuje się ścianie pionowej w zespoleniu z oknami dachowymi, co zapewnia bardzo dobre doświetlenie i przewietrzanie pomieszczenia, a także lepszy kontakt wzrokowy z otoczeniem.

Okno kolankowe otwiera się uchylnie lub rozwiernie, występuje również w wersji nieotwieranej.

Można je wyposażyć w akcesoria wewnętrzne.

Okno kolankowe przeznaczone jest do montażu w dachach o kącie nachylenia od 15° do 55°.

Okno balkonowe  Fot.: Fakro Okno balkonowe
Fot.: Fakro

7. Okno balkonowe

Jest to okno dwuskrzydłowe, w którym górne skrzydło otwierane jest w sposób uchylny, płynnie do kąta 45°. Dolne skrzydło otwierane jest uchylnie na zewnątrz wraz z bocznymi barierkami. Po otwarciu okno tworzy wygodny balkon. Okno balkonowe wyposażone jest w automatyczny nawiewnik V40P zapewniający optymalną ilość świeżego powietrza w pomieszczeniu. Przy zamkniętym oknie barierki chowają się pod profilami kryjącymi okna i nie wystają ponad dach, dzięki czemu nie brudzą się, a samo okno wygląda estetycznie. Z zewnątrz okno balkonowe jest jednolite z pozostałymi oknami dachowymi Fakro.

Okno wyłazowe termoizolacyjne Fot.: Fakro Okno wyłazowe termoizolacyjne
Fot.: Fakro

8. Okno wyłazowe termoizolacyjne

Okno wyłazowe ma konstrukcję klapową i otwiera się na bok. Skrzydło otwiera się po odblokowaniu klamki o kąt 90°. Mechanizm zamontowany w górnej części wyłazu ułatwia otwieranie, zapewnia stabilność otwartego skrzydła i chroni okno przed przypadkowym zatrzaśnięciem. Okno wyłazowe jest dostępne w wersji otwieranej na prawą lub lewą stronę (widok z zewnątrz). Duży wymiar okna wyłazowego w świetle pozwala łatwo i bezpiecznie wyjść na dach. Nowe rozmiary okna wyłazowego (94×98 cm i 94×118 cm) spełniają wymogi warunków technicznych zabudowy.

Okno wyłazowe posiada zalety zarówno okna dachowego, jak i wyłazu dachowego. Zastosowanie bezpiecznych termoizolacyjnych szyb zespolonych (zewnętrzna hartowana, wewnętrzna z powłoką niskoemisyjną, przestrzeń międzyszybowa wypełniona gazem szlachetnym) sprawia, że okno polecane jest do wszystkich pomieszczeń ogrzewanych. Wyłaz nadaje się do montażu w dachach o nachyleniu od 15°do 55°. Wszystkie wyłazy montuje się wyłącznie na łatach.

Podsumowanie

Istnieje kilka sposobów otwierania okien dachowych. Dostępne są okna uchylne, okna dachowe o podwyższonej osi obrotu, okna o podwyższonej osi obrotu z naświetlem dolnym, okna uchylno-obrotowe, okna panoramiczne, okna kolankowe, balkonowe oraz wyłazowe. Oprócz podstawowej funkcji, jaką jest doświetlenie poddasza i możliwość jego wietrzenia, poszczególne typy okien mają również inne walory użytkowe. Ze względu na sposób otwierania wybór okna dachowego decyduje o komforcie użytkowania poddasza.

Data utworzenia: 14.04.2014


Komentarze

 • Jeremi napisał(a):

  Oferta firmy Fakro jest na tyle bogata, że każdy bez problemu wybierze odpowiednie okna wedle własnego zapotrzebowania. Imponuje mi ich uniwersalność, możliwość różnorodnego zastosowania i czysto techniczne walory, jakie posiadają. Z takim postępem firma Fakro z pewnością zdominuje rynek i swoimi produktami będzie gościć w domach każdego.

 • Czystek napisał(a):

  Jak widać jest wiele rodzajów okien dachowych, tak jak ich wielorakie zastosowanie. A co co z tym idzie do wielu okien inny rodzaj konstrukcji i mocowania. Myślę że okno w tej chwili należy dobierać do siebie, niemal jak garderobę. Jego funkcjonalność (tak jak sposób otwierania, wysokość montażu) mają nam odpowiadać i być jak najbardziej przydatne i praktyczne.

 • Asia S. napisał(a):

  Nie wiedziałam, że na rynku dostępne jest aż tyle rodzajów okien dachowych. Tymi najbardziej popularnymi będą te uchylno-obrotowe. Można je swobodnie otwierać i mieć szeroki widok. W przyszłości przy remoncie dachu będę chciała zastosować takie właśnie okna dachowe.

 • Jan Winnicki napisał(a):

  Wybór właściwego okna dachowego jest bardzo ważny. Dobrze dobrany rodzaj okna dobrze oświetli dane pomieszczenie oraz zapewni właściwą wentylację. Sposób otwierania jest również bardzo istotny. Ponieważ zapewni wygodę w trakcie użytkowania. Szeroki wachlarz rodzajów okien Fakro pozwoli każdemu dobrać właściwe okno dla siebie.

 • świetlik napisał(a):

  Szeroki wybór okien dachowych to przede wszystkim zapewnienie doświetlenia i wietrzenia pomieszczeń poddasza. Ponadto, co ma niebagatelne znaczenie, wybór takiego okna uzależniony jest od przewidywanej funkcjonalności. Mamy szeroki wybór okien ze względu na sposób otwierania i w zależności od potrzeb można dokonać odpowiedniego wyboru. Technika okienna jak widać idzie w parze z nowoczesnością.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły