Okno oddymiające FSP – „droga” dla dymu w czasie pożaru

Okno oddymiające FSP – „droga” dla dymu w czasie pożaru
Okno oddymiające FSP – „droga” dla dymu w czasie pożaru 

Ogień to niszczycielski i trudny do opanowania żywioł. Jednak to dym wydzielający się w czasie pożaru stanowi większe zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Ponad 90% ofiar pożarów traci życie z powodu zatrucia dymem, a nie – jak się powszechnie sądzi – z powodu wysokiej temperatury czy kontaktu z ogniem. Dym i wydzielające się ciepło powoduje znaczne straty materialne w budynkach objętych pożarem. Stosując odpowiednie systemy odprowadzania dymu i ciepła można w znacznej mierze uniknąć zagrożeń powstałych przez ich koncentrację.

FAKRO w swojej szerokiej ofercie posiada specjalne produkty, które mają zastosowanie w systemach przeciwpożarowych. Okno oddymiające FSP wykorzystywane jest do grawitacyjnego systemu odprowadzania dymu i ciepła, a ognioodporne schody strychowe stanowią zaporę ogniową podczas pożaru wewnątrz budynku, nie dopuszczając do przedostania się dymu i ognia na strych. Skupmy się jednak na oknie dachowych FSP, które jest częścią grawitacyjnego systemu oddymiania i służy do odprowadzania z wnętrza budynku dymu i ciepła powstającego w trakcie pożaru.

Posiada innowacyjną konstrukcję klapową. Wyposażone jest w dwa siłowniki elektryczne (24 V), które poprzez sygnał elektryczny przekazywany z systemu sterowania otwierają skrzydło. Poprawny montaż okna (żadna z krawędzi skrzydła nie może znajdować się nad kalenicą dachu) powoduje, że otwarte skrzydło chroni otwór oddymiający przed bocznym wiatrem. Podczas standardowych warunków eksploatacji okno służy do przewietrzania i doświetlenia pomieszczenia.

Okno oddymiające FSP – „droga” dla dymu w czasie pożaru

Okno oddymiające FSP zostało wyprodukowane i certyfikowane zgodnie z wymaganiami zharmonizowanej normy EN 12101-2:2005. Okno oddymiające FSP najczęściej zintegrowane jest z całym system oddymiania. Sterowane z centralki oddymiania, współpracuje z czujnikami dymu oraz przyciskami alarmowymi tworząc tzw. grawitacyjny zestaw odprowadzania dymu i ciepła. System stosowany jest najczęściej w budynkach użyteczności publicznej (szczególnie na klatkach schodowych, w budynkach wielorodzinnych, hotelach, itp. ). System umożliwia automatyczne lub ręczne otwarcie okna oddymiającego, które usuwa z pomieszczenia nadmiar ciepła, dymu i toksycznych gazów wydzielających się podczas pożaru.

Zastosowanie systemu zwiększa bez- pieczeństwo mieszkańców, ponieważ umożliwia zachowanie wolnej od dymu drogi ewakuacyjnej w budynku, przyspiesza zlokalizowanie źródła pożaru oraz ugaszenie ognia. Czujnik po wykryciu dymu wysyła sygnał do centralki, która z kolei automatycznie uruchamia siłowniki elektryczne otwierające okno. W przypadku wcześniejszego (np. wzrokowego) wykrycia pożaru, okno oddymiające można otworzyć przyciskiem alarmowym. Specjalne okno dachowe FSP dedykowane jest do oddymiania pomieszczeń w czasie pożaru. Może spełniać rolę standardowego okna dachowego, lecz w czasie pożaru tworzy otwartą „drogę” dla dymu. Konstrukcja i parametry spełniające wymogi przeciwpożarowe zapewniają bezpieczeństwo użytkowania budynku.

infolinia 0800 100 052

www.fakro.pl

Data utworzenia: 31.12.2014


Komentarze

 • kasiennka napisał(a):

  Zastosowanie okna oddymiającego w domu jednorodzinnym to zarazem ciekawe, a z drugiej strony rozwiązanie, które zapewni nam bezpieczeństwo w wyniku nieprzewidzianego wydarzenia jakim jest pożar. Rozwój zastosowań możliwych do zastosowania w domach jest imponujący, które wpływają na wyższą efektywność energetyczną, a zarazem zwiększają komfort i poczucie bezpieczeństwa.

 • Małgosia napisał(a):

  Człowiek kształci się całe życie. Pierwszy raz czytam o takim rozwiązaniu i uważam, że jest genialne! Genialne i wspaniałe w swojej prostocie. Wszak, wiele osób lubi proste i praktyczne rozwiązania, a takie chroniące nasze życia są najlepsze! Brawo FAKRO!

 • strażak napisał(a):

  Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę jak niebezpieczny jest dym w czasie pożaru. Zastosowanie okna oddymiającego FSP zapobiegnie niewątpliwie wielu tragediom w czasie pożaru budynku. Sterowanie oknem musi być rzecz jasna podłączona do sprawnego i regularnie konserwowanego systemu ppoż. budynku.

 • Adrian M. napisał(a):

  Nie wiedziałem, że firma Fakro ma w swojej ofercie również okna oddymiające. Z opisu wynika, że takie okno oddymiające FSP pozwoli dymowi uciekać w bardziej kontrolowany sposób i na łatwiejsze ugaszenie pożaru. Warto zastosować takie okno, jeżeli dach budynku pozwala na jego zastosowanie zwiększając bezpieczeństwo.

 • ewa napisał(a):

  Takie okno jest nie tylko przydatne w czasie pożaru, ale przede wszystkim w domach zasilanych gazem. Najlepiej umieścić w kuchni lub w łazience, jesli jest tam piecyk gazowy. Powietrze z okna dachowego nie wychładza zbytnio pomieszczenia a daje przewiew i drogę dla powietrza.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły