Cieśla

Ciesielstwo – tradycja i nowoczesność – CKU w Garbatce-Letnisku

Dzisiejsza sztuka ciesielska wymaga od wykonawcy znajomości bardzo szerokiej wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych, co powoduje, że cieśle muszą znać zagadnienia nie tylko związane z konstrukcją, ale również z ociepleniem, ochroną drewna oraz poszyciem. Te obszary wiedzy wzajemnie się przenikają i stanowią spójną całość.


Cieśle często stają przed zadaniem zaprojektowania czegoś samodzielnie, proponując rozwiązania inwestorowi – dotyczy to zarówno małej architektury jak też znaczących konstrukcji drewnianych. Dlatego koniecznym jest, aby cieśla znał nie tylko technologie nowoczesnych rozwiązań, ale potrafił również wykonać renowację czy rekonstrukcję elementów w technologii tradycyjnej, uwzględniając charakterystyczne dla regionu detale architektoniczne.
Organizowane przez CKU w Garbatce–Letnisku kwalifikacyjne kursy zawodowe ciesielskie i stolarskie uwzględniają wspomniane zagadnienia. Słuchacze otrzymują wiedzę teoretyczną o materiałach i łącznikach stosowanych w pracach ciesielskich oraz zastosowanie ich w praktyce. Nowoczesnych technologii i rozwiązań dostarczają nam nasi partnerzy, którzy prezentują najnowsze trendy i rozwiązania na rynku. Słuchacze poznają również zasady obsługi i zastosowania oprogramowania do projektowania konstrukcji z drewna m.in. firmy Dietrich’s, zajęcia praktyczne realizujemy narzędziami ciesielskimi firmy Festool, a wsparcie medialne i merytoryczne mamy dzięki czasopismu Fachowy Dekarz&Cieśla.
Obecnie coraz częściej inwestorzy stawiają na rozwiązania tradycyjnej ciesielki. Wychodząc temu na przeciw umożliwiamy naszym słuchaczom zdobycie tych bardzo przydatnych umiejętności. Dużo uwagi poświęcamy zajęciom praktycznym, wykonując konstrukcje w oparciu o park maszynowy i narzędzia, które nawet początkujący cieśle mogą zdobyć. Na zajęciach teoretycznych projektujemy m.in. altany, ściany, więźby w różnych konstrukcjach, okna, schody itp. wykonujemy kosztorys oraz zapotrzebowanie na materiały wykończeniowe, następnie szablony detali, konstrukcji drzwi, okiennic i realizujemy na zajęciach praktycznych. Mając do dyspozycji wszystkie podstawowe obrabiarki stacjonarne i elektronarzędzia przekazujemy słuchaczom wiedzę, jak można wykonać pracę na maszynach stacjonarnych oraz narzędziami ręcznymi, którymi dysponują. Po ukończeniu kursu słuchacze nie mają problemu ze znalezieniem pracy, większość rozpoczyna własną działalność a niektórzy podejmują wspólne przedsięwzięcia i realizacje. Kurs kończy się egzaminem państwowym i uzyskaniem kwalifikacji.

Zapraszamy na kursy w Garbatce-Letnisku.

Bogusław Szumilas

Więcej informacji znaleźć można na stronie www.drzewna.com lub pod numerem telefonu 608 844 948.

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 2 sierpnia, 2016

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły