Porady

Dach dwuspadowy, czterospadowy czy płaski – który wybrać?

Dach to jeden z droższych i ważniejszych elementów konstrukcyjnych domu. Dobrze wykonany, z powodzeniem posłuży dwóm czy trzem pokoleniom. Dach dwuspadowy, czterospadowy czy płaski – który z nich wybrać? Prześledź zalety i wady każdego z tych rozwiązań, aby świadomie zdecydować się na to, co w Twoim przypadku sprawdzi się najlepiej.

Każdy z wymienionych rodzajów dachów ma swoje mocne i słabe strony. Nie ma rozwiązań idealnych. Dach dwuspadowy ma ograniczenia względem stosowania na budynkach, których szerokość przekracza 11 metrów. Dach czterospadowy z kolei charakteryzuje się sporą liczbą skośnych ścian – trudnych do zagospodarowania. Dach płaski z kolei wymaga odśnieżania w sezonie zimowym.

Dach dwuspadowy – popularne rozwiązanie dla tradycyjnego budownictwa

Istnieją różne rodzaje dachów. Jednym z najpopularniejszych typów jest dach dwuspadowy. Pasuje on tak samo dobrze do tradycyjnych, jak i nowoczesnych brył. Ogromnym atutem tego rozwiązania jest funkcjonalna przestrzeń poddasza, która pozostaje do zagospodarowania. Nieskomplikowana forma wpływa pozytywnie na sprawność spływania wody czy śniegu. Kolejną zaletą jest optymalizacja kosztów budowy – prosta konstrukcja i dobre wykorzystanie materiału pokryciowego (małe straty) przekładają się na niższe koszty. Więcej przydatnych informacji na temat dachów znajdziesz na stronie internetowej https://roofchallenge.eu/.

Dach czterospadowy – praktyczny i efektowny

Dach czterospadowy, określany też jako kopertowy, charakteryzuje się dobrą odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. Niestraszny mu mróz, wiatr, śnieg czy deszcz. Odpowiednie pochylenie połaci dachu umożliwia samoczynne zsuwanie się mas śniegu w okresie zimowym. Połacie nie są obciążone, a inwestor nie musi wynajmować ekipy do odśnieżania ani martwić się o rozwiązanie problemu samodzielnie. Wadą tego rodzaju dachu jest przede wszystkim większy koszt realizacji, wynikający z dość skomplikowanej i złożonej konstrukcji, a także konieczności pokrycia połaci dachowych, które są zróżnicowane pod względem kształtu. Podczas realizacji pojawia się sporo odpadów materiałowych. Obecność okien połaciowych również zwiększa wydatki poniesione na inwestycję.

Dach płaski – pasujący do nowoczesnych projektów

Zaletą dachu płaskiego jest bez wątpienia nowoczesny wygląd, znakomicie wpisujący się w minimalistyczne projekty. Odpowiednio zaprojektowany, pomieści zieloną strefę relaksu, dostarczając fantastycznych widoków i dodatkową przestrzeń do wypoczynku. Zamożniejsi inwestorzy mogą rozważyć urządzenie na dachu ogrodu czy basenu. Odpowiedni kąt padania światła umożliwia dodatkowo instalację paneli fotowoltaicznych, a więc optymalizację kosztów utrzymania budynku. Dach płaski pozwala ograniczyć straty ciepła, dobrze radzi sobie też z silnymi podmuchami wiatru. Nie ogranicza też, jak może mieć to miejsce w przypadku innych rodzajów dachu, przestrzeni na kondygnacji bezpośrednio znajdującej się pod nim. Żadne skosy nie wpływają na plany aranżacyjne inwestorów. Wadą płaskiego dachu jest konieczność jego odśnieżania w sezonie zimowym.


Data publikacji: 20 czerwca, 2022

Autor:


Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły