Porady

Dlaczego tłumaczenia instrukcji obsługi są ważne w firmach produkcyjnych?

Instrukcja obsługi to najważniejsze źródło informacji dla użytkowania. To właśnie ten dokument wskazuje nam, w jaki sposób prawidłowo użytkować produkt lub maszynę, ale i czego nie wolno robić. Od jej jakości zależy więc nasze bezpieczeństwo.

Tłumaczenia instrukcji obsługi

Innowacje napędzają cały świat, także produkcję. Słyszałeś o SOAPBOTTLE? Są to butelki z mydła, które nie zawierają plastiku i są biodegradowalne! Joanna Breitenhuber wymyśliła pojemniki wykonane z wydrążonego mydła, wewnątrz wyłożone specjalną warstwą, która nie rozpuszcza się w wodzie. Wystarczy odciąć róg na górze pojemnika i korzystać z produktu! Jest to zupełnie inny i nowy sposób tworzenia opakowań dla produktów toaletowych.

Aparat Marvoto M1 z aplikacją na smartfon wymyślony przez firmę z Hongkongu wzbudza sporo emocji. Dlaczego? Jest to niewielkich rozmiarów urządzenie, które wykonuje zdjęcia 3D płodom. Działa na podobnej zasadzie, co USG – przykłada się je do brzucha kobiety w ciąży i wykonuje kilkanaście zdjęć, na podstawie których powstaje trójwymiarowa fotografia.

Choć SOAPBOTTLE i aparat Marvoto M1 niemal natychmiast zaczęły cieszyć się popularnością, to wprowadzenie tych innowacji na rynek międzynarodowy wiązało się z przygotowaniem informacji dla klientów, reklamą, a także z dostosowaniem do przepisów obowiązujących w różnych krajach. Każdy z tych produktów oraz setki innych wymagają  także przetłumaczenia instrukcji obsługi i instrukcji – takie usługi oferuje między innymi Supertłumacz.

Obowiązek tłumaczenia instrukcji obsługi

Firmy produkcyjne działają w różnych branżach, w każdej z nich przetrwanie i sukces zależy nie tylko od jakości produktów, ale i dostosowania się do przepisów.

Podstawą prawną w Polsce jest rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 roku w sprawie wymagań dla maszyn. Każdy producent powinien zadbać o wszystkie niezbędne informacje, w tym instrukcje obsługi. Dotyczy to maszyn przed wprowadzaniem i po wprowadzeniu do obrotu i tych oddanych do użytku.

Producenci powinni przygotować dokumentację techniczną, instrukcję obsługi i instrukcję konserwacji i przetłumaczyć je na co najmniej jeden z oficjalnych języków UE oraz na język kraju sprzedaży. Można zauważyć tu pewną prawidłowość – większość firm znanych z renomy przygotowuje przekład tych dokumentów na kilka najbardziej znanych języków, zwykle na angielski, niemiecki i francuski.

Należy podkreślić jeszcze jedną rzecz – tłumaczenie instrukcji obsługi ma znaczenie nie tylko ze względów informacyjnych, ale i bezpieczeństwa użytkownika.

Tłumaczenia instrukcji – jak napisać instrukcję obsługi?

Zanim wykonasz tłumaczenie instrukcji z angielskiego na polski lub z polskiego na francuski, pamiętaj, że podstawą jest tu dobrze opracowany dokument. Jak go napisać?

Tworząc instrukcję obsługi, pamiętaj o jej przeznaczeniu, jest to tekst użytkowy i ma pomóc użytkownikowi w łatwy sposób korzystać z robota kuchennego, kosiarki ogrodowej czy maszyny rolniczej. Ważne jest, aby nie zapominać, że ma ona wskazać bezpieczny sposób użytkowania produktu czy sprzętu.

Dobrze przygotowana instrukcja obsługi charakteryzuje się jasnym i konkretnym językiem. Trzeba pisać zwięźle i tak, aby użytkownik nie miał wątpliwości co do tego, w jaki sposób ma użytkować mikser lub spawarkę. Najlepiej stosuj bezokoliczniki i czasowniki w trybie rozkazującym. Uporządkuj strukturę tego dokumentu – często wykorzystuje się tu numeracje lub wypunktowania.

A jak przetłumaczyć instrukcję? Przede wszystkim z fachowcem, czyli kimś, kto ma niezbędne kwalifikacje, aby przygotować wysokiej jakości przekład tego dokumentu.

Należy znaleźć tłumacza, który jest specjalistą w tej dziedzinie. Potrzebny jest Ci ktoś, kto ma doświadczenie w tłumaczeniu tego rodzaju treści i ma rozeznanie w Twojej branży, a do tego swobodnie posługuje się językiem techniki.

Jaki jest koszt takiej usługi? Zapytaj wybranego specjalistę o cenę tłumaczeń instrukcji obsługi.


Data publikacji: 29 maja, 2022

Autor:


Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły