Fotowoltaika

Domowa elektrownia z systemem fotowoltaicznym – zero emisyjna, tania, własna

Instalacje fotowoltaiczne z roku na roku są coraz bardziej popularne i zaskarbiają sobie coraz większe grono użytkowników, planujących lub posiadających własny dom. Określenie ,,domowa elektrownia”, wykorzystująca odnawialne źródła energii, jest dziś zrozumiałe i powszechnie stosowane wśród wszystkich, którzy doceniają szereg wymiernych korzyści, płynących z tego ekologicznego, a zarazem ekonomicznego rozwiązania.

Panele fotowoltaiczne, choć działają w oparciu o znane już od dawna tzw. zjawisko fotowoltaiczne, dopiero od niedawna przeżywają swój prawdziwy rozkwit. Na przestrzeni lat, w miarę rozwoju i stałego udoskonalania technologii, obserwujemy kilka równocześnie zachodzących zjawisk, które sprawiają, że rozwój energetyki w kierunku systemów fotowoltaicznych, staje się rentowną inwestycją, gwarantującą użytkownikom spokój i niezależność energetyczną. Ponadto, współcześnie montowane panele stanowią integralną, doskonale wkomponowaną w dach część całego systemu tzw. ,,domowej elektrowni”, która podkreśla nowoczesny charakter budynku. Potwierdza to Paweł Szpila – właściciel firmy Szpila Dachy z Polanicy-Zdroju oraz uczestnik programu SUPERDEKARZ, który podczas pracy zaobserwował nie tylko większą wiedzę inwestorów na temat korzyści wynikających z fotowoltaiki, ale też chęć jej montażu już w trakcie budowy, a nie jak jeszcze kilka lat temu, na gotowym dachu.

Systemy fotowoltaiczne – dobry czas na domową elektrownię

Działanie paneli fotowoltaicznych

Zadaniem paneli fotowoltaicznych jest przekształcenie energii słonecznej w energię elektryczną, którą można wykorzystywać na potrzeby mieszkańców gospodarstw jednorodzinnych oraz właścicieli budynków usługowych. To bez wątpienia jedna z najbardziej innowacyjnych i jednocześnie przyjaznych środowisku naturalnemu technologii wytwarzania energii odnawialnej.
W celu odpowiedniego dobrania mocy instalacji fotowoltaicznej konieczne jest określenie ilości zużywanego w ciągu roku prądu. Zapotrzebowanie na energię elektryczną jest różne i zależy od wielu czynników, m.in. od ilości mieszkańców danego gospodarstwa domowego oraz liczby i rodzaju planowanych czy zamontowanych odbiorników prądu elektrycznego. Jak zatem prawidłowo oszacować zapotrzebowanie na energię? ,, W przypadku budynków już istniejących zapotrzebowanie na energię można oszacować na podstawie rocznego zużycia energii. W przypadku nowych budynków obliczenie zapotrzebowania na energię jest nieco bardziej skomplikowane i dlatego najlepiej obliczenie mocy zlecić profesjonaliście – projektantowi instalacji elektrycznych” – radzi Marek Podeszwa – Kierownik Zespołu Doradztwa Technicznego BMI Polska.

Systemy fotowoltaiczne – dobry czas na domową elektrownię

Fotowoltaika – korzyści

Powszechnie wiadomo, że instalacje fotowoltaiczne przyczyniają się do walki z globalnym ociepleniem i dbania o środowisko naturalne. Jednak to nie wszystko. Wykorzystanie naturalnych, odnawialnych źródeł energii z użyciem paneli fotowoltaicznych dodatkowo zapewnia użytkownikom szereg wymiernych korzyści. Do głównych należą m.in. znacznie obniżone rachunki za stale rosnące ceny energii elektrycznej. Za inwestycją przemawia również fakt systematycznie zwiększanej wydajności produkowanych paneli, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów ich zakupu i montażu. Nie ulega wątpliwości, że z tego powodu dekarze stają się istotnymi partnerami ekspertów, zajmujących się instalacją systemów fotowoltaicznych. Zdaniem Pawła Szpiki, posiadającego bardzo dobre doświadczenie z instalacją systemów marki Braas, ,,systemy fotowoltaiczne będą w ciągu najbliższych lat standardowym produktem montowanym na dachach”. Według Niego jest ,,to efekt kilku czynników – po pierwsze, cena instalacji znacząco spadła w ciągu ostatnich 2 lat, po drugie, rośnie cena energii elektrycznej. Oznacza to szybszy zwrot z inwestycji. Kolejnym argumentem jest większa świadomość ekologiczna zarówno inwestorów indywidualnych, jak i komercyjnych. Na przykład montaż systemów fotowoltaicznych w hotelach czy pensjonatach podyktowany jest chęcią redukcji wydatków na prąd w perspektywie lat, ale także potwierdzeniem proekologicznej działalności, którą chętnie wykorzystuje się w marketingu firm”.


Data publikacji: 14 listopada, 2021

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły