Warsztat

Drabina dekarska – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

drabina dekarska

Do głównych obowiązków dekarza zaliczamy krycie i naprawianie dachów, wykonywanie izolacji dachowych, ale też montaż rynien i rur spustowych. Siłą rzeczy jest to zatem praca na wysokości, która wiąże się z podwyższonym ryzykiem. Tu ogromne znaczenie ma niezawodny sprzęt, a zwłaszcza profesjonalna drabina dekarska! Poniżej podpowiadamy, jaką drabinę dla dekarza wybrać, by mógł czuć się bezpiecznie w swojej codziennej pracy.

Praca na wysokości – warunki podwyższonego ryzyka

Czynności wykonywane przez dekarzy zaliczamy do pracy na wysokości. Zgodnie z definicją wszystkie prace wykonywane na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 metra nad poziomem podłogi lub ziemi zaliczane są do prac szczególnie niebezpiecznych, zwłaszcza gdy miejsce to jest nieosłonięte i niezabezpieczone stałymi konstrukcjami. Niestety, statystyki są nieubłagane: to właśnie upadki z wysokości należą do najczęstszych wypadków ciężkich i śmiertelnych w budownictwie, a część tych zdarzeń dotyczy prac na wysokości wykonywanych na dachach. Do podstawowych zabezpieczeń przy pracy na dachu zaliczamy rusztowania, balustrady, mostki i siatki bezpieczeństwa, a także szelki oraz specjalne drabiny dekarskie. O ile w przypadku tworzeniu nowego dachu wymagany jest złożony system zabezpieczeń, przy drobniejszych pracach konserwacyjnych czy naprawach, kluczowym narzędziem jest odpowiednia drabina dachowa. Jakie modele najlepiej sprawdzą się podczas prac dekarskich?

Drabina dla dekarza KRAUSE STABILO

Drabina dekarska – jaki model wybrać?

Najlepsza drabina dla dekarza to przede wszystkim drabina bezpieczna – z myślą o pracach wykonywanych na dachu producent drabin KRAUSE wprowadził do swojej oferty profesjonalne drabiny dekarskie: drewniane, aluminiowe oraz łączące oba tez materiały. Podłużnice drabin dla dekarzy wykonano z wysokiej jakości aluminium lub wodoodpornego, klejonego drewna warstwowego. Aluminiowa drabina dachowa jest stabilna, a przy tym lekka, co zdecydowanie ułatwia transport na miejsce prac. Drabina drewniana z kolei nie przewodzi prądu oraz nie jest podatna na zmiany temperatury, dlatego komfortowo można korzystać z niej w czasie pracy na dachu zarówno w upalny dzień, jak i podczas spadku temperatury. Drabiny KRAUSE do prac na dachu zostały wyposażone w stabilne i wygięte szczeble ułatwiające zachowanie równowagi. Mogą być mocowane na powierzchni dachu za pomocą specjalnego pałąka zaczepianego o kalenicę – nie wymagają tym samym montażu haków dachowych. Warto zwrócić przy tym uwagę na to, że uchwyt ten został dodatkowo wyposażony w wysoki pałąk i duży uchwyt poprzeczny, by chronić poszycie dachu przed uszkodzeniem – zdecydowanie nie może zabraknąć go w wyposażeniu prawdziwego profesjonalisty.

Mocowanie drabiny dekarskiej

Drabina do pracy na dachach płaskich – jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej?

Choć w Polsce najczęściej występującym rodzajem dachu jest dach skośny, to i do nas dociera powoli moda na nowoczesne, geometryczne budownictwo, których charakterystyczną cechą są dachy płaskie. W takim wypadku tradycyjna drabina dla dekarza nie znajdzie zastosowania, a niezbędnym wyposażeniem staje się wówczas model umożliwiający bezpieczne dostanie się na dach płaski. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie wówczas drabina przystawna – w ofercie KRAUSE znaleźć można zarówno modele jednoelementowe, jak i rozsuwane, które doskonale sprawdzą się w przypadku wyższych budynków. Na szczególną uwagę zasługują także trzyelementowe drabiny wielofunkcyjne z serii STABILO, dedykowanej profesjonalistom.

Drabina trzyelementowa STABILO

Drabiny dekarskie KRAUSE – bezpieczne i niezawodne

Wszystkie drabiny KRAUSE – zarówno te do zastosowań specjalnych, jak i drabiny wykorzystywane zazwyczaj do celów prywatnych – są zaprojektowane oraz wykonane zgodne z najnowszą normą EN 131. Oznacza to, że drabiny dekarskie oraz inne modele spełniają najnowsze wymagania obciążeniowe i są zgodne z europejskimi standardami bezpieczeństwa. Wybierając je masz pewność, że sięgasz po niezawodne, sprawdzone i przede wszystkim bezpieczne rozwiązania.

Drabina wielofunkcyjna MONTO

W pracy dekarza bezpieczeństwo ma ogromne znaczenie. Podczas wykonywania zadań na dachu wystarczy jeden nierozważny ruch, by stracić równowagę, a upadek z wysokości może zakończyć się naprawdę tragicznie. Stabilna, niezawodna drabina to sprzęt, w który zdecydowanie warto zainwestować.


Data publikacji: 3 marca, 2022Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły