Porady

Drewniane meble ogrodowe – wady, zalety i pielęgnacja

Lato zbliża się wielkimi krokami, a podczas wysokich temperatur warto w pełni wykorzystać swój ogród i odpoczywać czy nawet jadać posiłki na świeżym powietrzu. Do tego potrzebne są jednak meble ogrodowe, w które warto wyposażyć się już podczas wiosny. Największą popularnością cieszą się aktualnie drewniane meble do ogrodu. Czy drewno wykorzystywane na zewnątrz to dobry pomysł? Jak zabezpieczyć je przed szkodliwym działaniem wilgoci?

Zalety drewnianych mebli do ogrodu

Naturalne drewno jest piękne i nigdy nie wychodzi z mody. Z łatwością można dopasować je do różnych stylów, szczególnie że do wyboru ma się bardzo wiele gatunków. Wśród najczęściej wybieranych wymienia się między innymi jasne drewno sosnowe, świerkowe, słynące ze swojej twardości drewno modrzewiowe, albo tekowe, egzotyczny gatunek odporny na wilgoć.

Poza szerokim wyborem gatunków drewna warto wspomnieć także o różnorodności mebli, które się z nich tworzy. Drewniane stoły, składane krzesła ogrodowe, ławy, czy nawet leżaki to zaledwie mała część wszystkich dostępnych w sklepach modeli.

Chociaż drewniane meble wymagają pielęgnacji, są w stanie służyć przez wiele sezonów bez żadnych widocznych uszkodzeń. Drewno bardzo trudno jest złamać czy ukruszyć. Dodatkowo, co ważne w przypadku mebli ogrodowych, materiał ten wolno się nagrzewa. Dzięki temu drewniane ławki do ogrodu nawet ustawione w pełnym słońcu nikogo nie poparzą.

Czy drewno w ogrodzie ma swoje wady?

Najczęściej wymienianą wadą drewnianych mebli jest konieczność ich pielęgnacji. Rzeczywiście jest to kwestia, o której trzeba pamiętać już przy zakupie. Jeśli drewno nie zostanie właściwie zabezpieczone, wystawione na działanie warunków atmosferycznych może pękać, odkształcać się i próchnieć. Środki do pielęgnacji i konserwacji drewna skutecznie je przed tym zabezpieczają, dlatego nie można zapomnieć o ich użyciu.

Często mówi się, że drewno pracuje, mając na myśli jego delikatnie zmieniający się wygląd. Ten naturalny materiał pod wpływem wielu różnych czynników może pękać, wysychać, a nawet wypuszczać żywicę. Choć jest on niezwykle trwały, nie oznacza to, że po latach użytkowania wciąż będzie prezentował się identycznie, jak w dniu zakupu.

Jako wadę drewnianych mebli wymienia się także fakt, że ponieważ materiał ten chłonie wilgoć, wykonane z niego meble długo schną. Jeśli zostaną wystawione na deszcz, zanim będzie można z nich ponownie skorzystać, należy je dokładnie wysuszyć, co może potrwać nawet kilka godzin.

Pielęgnacja drewnianych mebli ogrodowych

Drewniane meble zaleca się czyścić dwa razy w roku – przed sezonem i tuż po nim, kiedy zamierza się je schować na zimę. Czyszczenie obejmuje dokładnie odkurzanie ich powierzchni i mycie, do którego w przypadku trudnych do usunięcia zanieczyszczeń warto skorzystać z profesjonalnych preparatów.

Raz w roku na drewniane meble warto nałożyć środek ochronny, który zakonserwuje drewno i zabezpieczy je przed działaniem wilgoci. Przed tym procesem bardzo ważne jest dokładne wyczyszczenie mebli ze wszystkich zanieczyszczeń, które później można byłoby przypadkiem zalać lakierem lub impregnatem.

Zanim na drewniane meble nałoży się preparat konserwujący, warto sprawdzić, jakim środkiem było pokrywane wcześniej. Oleje i woski pomagają odzyskać blask używanym drewnianym meblom, podobnie jak lakier, który tworzy na ich powierzchni twardą warstwę ochronną. Nieco inaczej działa na drewno olej, który wnika w jego strukturę i wzmacnia je od środka.


Data publikacji: 10 maja, 2022

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły