Porady

Drukarki do etykiet – co warto o nich wiedzieć?

Etykiety to element, który spotykamy w wielu dziedzinach, takich jak handel, przemysł oraz biura, gdzie oznaczane są sprzęty. Poprawnie wydrukowana etykieta zawiera potrzebne informacje o produkcie, aktualne stany magazynowe oraz pomaga utrzymać porządek. W związku z tym, posiadanie efektywnej i sprawnie działającej drukarki etykiet jest coraz bardziej potrzebne.

Do czego wykorzystujemy drukarki etykiet?

Drukarki etykiet służą do wykonywania naklejek i etykiet. Urządzenia te przede wszystkim służą do tworzenia etykiet samoprzylepnych, które są łatwe do umieszczenia na odpowiedniej powierzchni. Ich wygląd i kolor nadruku zależą od konkretnego modelu drukarki.

Dlatego każdy, kto szuka drukarki wysokiej jakości, powinien sprawdzić ofertę Speckable. Podkreślamy przy tym, że kiedy szukamy drukarki do etykiet, ważne jest, aby skupić się na jakości urządzenia, a nie tylko na cenie. Najlepiej wybierać produkty renomowanych firm, które zdążyły sobie wypracować uznanie na rynku.

Termotransfer – kody kreskowe i nie tylko

Drukarki przeznaczone do etykiet to zazwyczaj grupa drukarek termotransferowych, czasami nazywanych drukarkami do kodów kreskowych. Ich głównym celem jest etykietowanie produktów, wyrobów oraz innych przedmiotów, nawet w przypadku braku kodów kreskowych. Działają one poprzez wykorzystanie dwóch modułów: taśmy TTR oraz etykiet. 

Dzięki możliwości drukowania na różnych powierzchniach oraz odporności na warunki zewnętrzne, drukarki te znajdują zastosowanie w systemach przechowywania i transportu nie tylko w przemyśle, ale także w logistyce. Wspomniane wcześniej drukarki termotransferowe lub etykieciarki używają tych samych materiałów eksploatacyjnych – etykiet i taśm barwiących do druku termotransferowego.

Poszukiwania właściwej drukarki. Jak działa termotransferowe urządzenie?

Podczas poszukiwania drukarek do etykiet, prawdopodobnie natkniemy się na drukarki termotransferowe. Jak działają takie urządzenia? Druk termotransferowy osiąga się poprzez nagrzanie pigmentu (substancji barwiącej), który znajduje się na taśmie termotransferowej (taśmie koloryzującej). Podczas drukowania, głowica drukująca nagrzewa się do wysokiej temperatury, co powoduje wyparowanie barwnika z taśmy termotransferowej i naniesienie go na etykietę lub kod kreskowy.

Metoda termiczna

Drukarka etykiet samoprzylepnych może generować nadruk metodą termiczną lub termotransferową. Jeśli korzystamy z pierwszej opcji, otrzymamy wynik w postaci monochromatycznego czarno-białego druku. To spowodowane jest działaniem grzałek termicznych, które wypalają obraz na specjalnym papierze. Głowica drukarki pozostaje nieruchoma, a papier z termoaktywnymi właściwościami jest przesuwany pod nią, podczas gdy grzałki pozostawiają ciemniejsze ślady na papierze. W przypadku drukowania techniką termotransferową proces jest bardziej skomplikowany, ponieważ obraz jest uzyskiwany poprzez opalanie pigmentu, który znajduje się na taśmie termotransferowej. Następnie pigment jest przenoszony na wybrane przez nas medium eksploatacyjne.

Ostateczny efekt jest jednak bardzo podobny.


Data publikacji: 29 marca, 2023

Autor:


Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły