Fotowoltaika

Energia z gwiazd

Z roku na rok energia słoneczna staje się w Polsce coraz popularniejsza, a służące do podgrzewania wody systemy solarne na dachach nie dziwią już nikogo. Nastał czas na „zielony prąd”!

Zgodnie z projektem ustawy Ministerstwa Gospodarki, w roku 2015 każdy nowo powstały budynek będzie zobowiązany do korzystania z odnawialnych źródeł energii. Ustawą objęte zostaną również budowle po generalnym remoncie. Jedną z możliwości jest pozyskiwanie energii słonecznej, które to rozwiązanie jest jednym z najszybciej rozwijających się na rynku, między innymi za sprawą coraz bardziej wydajnych ogniw fotowoltaicznych.

Jak powstaje „zielony prąd”?

Docierające do Ziemi światło słoneczne jest absorbowane do wnętrza urządzenia, a padające na półprzewodnikowe złącze o różnych typach przewodnictwa fotony generują prąd stały. Wydajność panelu fotowoltaicznego jest zależna od jego powierzchni oraz materiałów, z jakich został on wykonany. Najbardziej wydajne są moduły z krzemu monokrystalicznego, aczkolwiek ich cena jest nieco wyższa niż paneli polikrystalicznych. Marka BRAAS oferuje obydwa typy urządzeń.

Trwałość i niskie koszty paneli fotowoltaicznych kuszą nie tylko indywidualnych inwestorów w Polsce. Podobny trend widoczny jest na świecie, gdzie po energię ze Słońca coraz częściej sięgają wielkie koncerny. Największy portal społecznościowy Facebook zapowiedział chęć zakupu za 60 milionów dolarów fabryki produkującej bezzałogowe samoloty, tzw. drony. Urządzenia napędzane energią słoneczną mogą latać 20 km nad ziemią nieprzerwanie przez 5 lat, służąc jako mobilne stacje wi-fi.

– Wykorzystywane do uzyskiwania energii elektrycznej panele fotowoltaiczne zyskują coraz większą popularność głównie ze względu na oszczędności, jakie możemy dzięki nim poczynić. System oferowany przez markę BRAAS jest całkowicie zintegrowany z pokryciem dachu, przejmując funkcję ochronną przed warunkami atmosferycznymi. Ogniwa produkują energię elektryczną w przyjazny dla środowiska naturalnego sposób, nadając budynkowi niezwykle nowoczesny charakter – wyjaśnia Łukasz Grzywacz, Koordynator Inwestycji Systemy Solarne w firmie Monier Braas.

5/5 - (11 votes)

Data publikacji: 10 lipca, 2014

Autor:

5/5 - (11 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. iwonKa
  środa, 16 stycznia, 2019

  Świetne rozwiązanie ale z pewnością na dzień dzisiejszy dość kosztowne.Jestem ciekawa jakie sa koszty zakupu i montażu oraz jaka oszczędność energii.

 2. obywatel
  czwartek, 16 maja, 2019

  Oby jak najwięcej naszych rodaków przekonało się do odnawialnych źródeł,ponieważ jest to tania i ekologiczna
  energia.Ja osobiście jeszcze w tym roku planuję zainwestować w panele fotowoltaiczne korzystając z dotacji,tylko jeszcze muszę się dokładnie w tym rozeznać.Prawdopodobnie postawię na system oferowany przez markę Braas.

Podobne artykuły