Okna dachowe

Energooszczędne okna dachowe

Oszczędność energii nie jest fanaberią, czy modną nowinką w budownictwie. Jest  odpowiedzią na faktyczne zapotrzebowanie, odkąd coraz bardziej cenimy przyjazny, zdrowy i ekonomiczny styl mieszkania.

W myśl tej idei VELUX stworzyło trzyszybowe okna dachowe. Wpisują się one w te wartości, będąc doskonałym wyborem dla wszystkich tych, którzy pragną energooszczędnych rozwiązań w korzystnych cenach.
Zazwyczaj okna są wskazywane za główną przyczynę strat ciepła. Z drugiej zaś strony mogą być źródłem naturalnego ogrzewania słonecznego. Aby uniknąć strat a zmaksymalizować zyski energii, warto wybrać energooszczędne okna dachowe. Ich użytkowanie oznacza mniejsze zużycie energii, co przekłada się na ochronę środowiska i zawartości własnego portfela. Dodatkowo, uwzględniając dodatkowe okna w projekcie, tworzymy jasne, doświetlone wnętrza.

Marka VELUX zadbała o wysokie parametry dostarczanych produktów oraz
o jakość obsługi. Przystępność cen umożliwia dotarcie do szerszego grona odbiorców. Ponadto pozwala zaoszczędzić już przy samym zakupie, a nie tylko po wielu latach energooszczędnego użytkowania.

Parametry idące za energooszczędnością

Dostępne są dwa rodzaje wykończenia – VELUX GLL, stworzony z naturalnej sosny, która tworzy przytulny, ciepły klimat wnętrz. Drugi rodzaj to VELUX GLU, który wykonywany jest z drewna pokrytego poliuretanem. Jego biały kolor sprawdzi się w nowoczesnych projektach wnętrz. Odporność na wodę sprawia, że model ten sprawdza się również w kuchniach i łazienkach.

Wysoką energooszczędność okien VELUX osiągnięto dzięki wykorzystanym dwukomorowym pakietom szybowym. Ponadto, innowacyjna konstrukcja profili okiennych ThermoTechnology™ zapewnia doskonałe właściwości termoizolacyjne. Potrójne tafle szkła oddzielone dwoma komorami wypełnionymi argonem to rozwiązanie zapewniające wysoki współczynnik przenikalności cieplnej (Uw = 1,1 (W/m²K). Dzięki temu okna te już teraz spełniają wymogi, które będą obowiązywały przepisowo od 2021 roku. Konstrukcję okna wzbogacono o dodatkową uszczelkę, która ogranicza chłód i straty ciepła. Okna te cechuje również wysoka dźwiękoszczelność.

Energooszczędne okna dachowe

Innowacyjna konstrukcja

Produkcja trzyszybowych okien dachowych oparta jest o innowacyjne rozwiązanie ThermoTechnology™. Impregnowane, lakierowane drewno sosnowe modelu GLL wzbogacono o wysokoizolacyjne tworzywo EPS.  Produkcja nowoczesnego okna GLU oparta jest zaś o zastosowanie drewna modyfikowanego termicznie.

Zarówno model GLL jak i GLU dostępny jest w dwóch wersjach otwierania: uchwyt w górnej części okna albo zgrabna klamka na dole skrzydła. Jeżeli okno jest umieszczone na standardowej wysokości, górny system będzie słusznym wyborem. Uchwyt jest wtedy dostępny i łatwo go dosięgnąć. Jeżeli zaś okno zamontowane jest wyżej – wówczas wygodny będzie model dolnego otwierania z klamką.

Okna trzyszybowe VELUX wzbogacono o ekonomiczny system wentylacji. To zapewnia stały dopływ świeżego powietrza nawet przy zamkniętych oknach. Zamontowane wymienne filtry powietrza chronią zaś przed przedostawaniem się do wnętrza domu kurzu czy owadów. Filtry te są wymienne i łatwe w czyszczeniu.

Energooszczędne okna dachowe

Rozmieszczenie okien a energooszczędność

Rozważając wybór okien dachowych warto uwzględnić, że są ekonomicznym źródłem pozyskiwania naturalnego światła słonecznego i ciepła. Podstawową kwestią jest wówczas rozmieszczenie okien.

Montaż od strony południowej gwarantuje bezpośredni dostęp światła słonecznego i ograniczenie zużycia energii.  Dla uzyskania dodatniego bilansu energii i maksymalnego doświetlenia warto zdecydować się właśnie na szyby energooszczędne. Okna zamontowane od strony północnej będą źródłem delikatnego, rozproszonego światła. W tym przypadku straty energii będą jednak większe. Warto więc wybrać okna o dwukomorowej szybie energooszczędnej, cechujące się niższym współczynnikiem przenikania ciepła. 

Pamiętajmy również, że kluczową rolę w energooszczędnym funkcjonowaniu okien jest zastosowanie odpowiedniej izolacji połączeń okna i dachu. Ościeżnica okna docieplona ramą izolacyjną VELUX BDX ograniczy straty ciepła oraz przenikanie wilgoci. Chroni również przed błędnym montowaniem. Warto wziąć pod uwagę zakup rolet zewnętrznych, które latem ograniczają zbyt duży dostęp ciepła, a zimą redukują jego straty.

www.velux.pl

4.9/5 - (47 votes)

Data publikacji: 4 stycznia, 2019

Autor:

4.9/5 - (47 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Jacek
  piątek, 4 stycznia, 2019

  Wydaje się, że moda na stosowanie okien drewnianych mogła minąć ze względu na stosowanie okien z plastiku. Okazuje się, że odpowiednie połączenie tych dwóch materiałów może dać świetny produkt jak okna dachowe firmy Velux.

 2. kos
  niedziela, 6 stycznia, 2019

  Zawsze jestem za wprowadzaniem innowacyjnych rozwiązań energooszczędnych w moim dom,a energooszczędne okna firmy Velux są takimi rozwiązaniami.Gdy będę modernizował poddasze w swym dom ,to z pewnością rozważę zakup okien dachowych tej firmy,bardziej mi odpowiadają osobiście GLU i będę takie chciał zamontować okna.

 3. juustynna
  czwartek, 19 marca, 2020

  Nie zdawałam sobie sprawy z tego jak ważnej jest rozmieszczenie okien dachowych przy zapewnieniu domu jak najmniejszych strat ciepła. Super artykuł, polecam!

Podobne artykuły