Porady

Hale magazynowe wysokiego składowania – charakterystyka, konstrukcja i koszty budowy

Hale magazynowe wysokiego składowania sprawdzają się wszędzie tam, gdzie chce się przechowywać maksymalnie dużo towarów na jednym metrze kwadratowym obiektu. W związku z tym, że pozwalają na optymalizację przestrzeni składowania, mogą być wykorzystywane w różnych branżach. Czym się charakteryzują? Jakie rozwiązania konstrukcyjne można zastosować w halach stalowych przeznaczonych do wysokiego składowania?

Stale rosnące ceny gruntów i problemy z dostępnością działek do zabudowy w różnych regionach sprawiają, że coraz więcej firm decyduje się na budowanie hal magazynowych wysokiego składowania lub magazynów wysokoregałowych. Tego typu obiekty umożliwiają przechowywanie dużej ilości towarów na stosunkowo niewielkim metrażu.

Hale wysokiego składowania – charakterystyka

Hale magazynowe wysokiego składowania to budynki magazynowe o wysokości przechowywania towarów powyżej 7,2 m. Dla porównania, o magazynach średniego składowania mówi się wtedy, gdy składowanie odbywa się na wysokości od 4,2 do 7,2 m, zaś o halach niskiego składowania wtedy, gdy towary znajdują się na maksymalnie do 4,2 m nad poziomem podłogi.

W zależności od potrzeb inwestorów, hale wysokiego składowania mogą wykorzystywać różne technologie składowania jednostek ładunkowych. Wyróżnia się składowanie statyczne – regałowe lub bezregałowe podłogowe oraz dynamiczne – na regałach np. przesuwnych czy przejezdnych lub na środkach transportowych np. przenośnikach.

Najważniejsze rozwiązania konstrukcyjne

Budowa hali magazynowej wymaga zastosowania konkretnych rozwiązań konstrukcyjnych. W przypadku hal stalowych konstrukcja nośna powinna być wykonana z profili walcowanych albo blachownic spawanych. Jeżeli buduje się magazyny wysokoregałowe, profile stają się jednocześnie konstrukcję nośną dachu i ścian budynku – przenoszą również obciążenia klimatyczne. Dosłownie mówiąc, konstrukcja regałów służy jednocześnie do przechowywania towarów oraz pełni funkcję nośną. Dzięki temu można maksymalnie efektywnie wykorzystać przestrzeń w obiekcie.

Projektowanie hal magazynowych wysokiego składowania wymaga dokładnego zaplanowania nie tylko ustawienia regałów, lecz także przebiegu ścieżek komunikacyjnych z uwzględnieniem ich szerokości dopasowanej do urządzeń, które będą wykorzystywane w środku, dlatego najlepiej zlecić to doświadczonej firmie.

Szukasz generalnego wykonawcy hal magazynowych? Sprawdź kompleksową ofertę Commercecon: https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-magazynowe/

Hale magazynowe wysokiego składowania

Koszty budowy hal magazynowych

Jaki jest koszt budowy hali magazynowej? Trudno jednoznacznie powiedzieć, ile trzeba zapłacić za wybudowanie jednego metra kwadratowego obiektu. Ostateczna kwota zależy m.in. od rozmiarów hali – im większa i wyższa, tym drożej – lokalizacji, w której prowadzone będą prace, zastosowanych rozwiązań technologicznych, materiałów wykorzystywanych do wykończenia oraz uwzględnienia ewentualnej możliwości rozbudowy obiektu. W praktyce hale wysokiego składowania są droższe w budowie niż magazyny niskiego czy średniego składowania, ale często ze względu na wielkość działki i potrzeby inwestora to jedyny słuszny wybór.


Data publikacji: 1 listopada, 2021

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Arkadiusz
    poniedziałek, 30 maja, 2022

    Co do wyposażenia – warto zajrzeć na stronę sklepu Skladuj24, gdzie można znaleźć wszystko co potrzebne w takim miejscu.

Podobne artykuły