Fotowoltaika

Instalacja fotowoltaiczna – płać niższe rachunki za prąd!

Twoje rachunki za prąd z roku na rok są coraz wyższe? W takim przypadku warto pomyśleć o nowoczesnej inwestycji – założeniu instalacji fotowoltaicznej. Co warto wiedzieć o instalacjach tego typu dla domów jednorodzinnych?

Fotowoltaika – odpowiedź na rosnące ceny prądu

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej poszły w górę. Obecnie także nic nie zapowiada obniżek, a wręcz kolejne podwyżki. Aby ochronić się przed wysokimi kosztami, warto pomyśleć o tym już teraz. Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest fotowoltaika.

Fotowoltaika to nowoczesna dziedzina skupiona na produkowaniu prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego. Dzisiaj jest bardzo popularna – na inwestycję w fotowoltaikę decydują się również właściciele domów jednorodzinnych.

Gdy chodzi o profesjonalne instalacje fotowoltaiczne Katowice są miastem, w którym działa obecnie wiele firm, które zajmują się ich projektowaniem i montażem.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna dla domu?

W domach jednorodzinnych najczęściej montuje się instalacje fotowoltaiczne typu on-grid, czyli sieciowe. Oznacza to, że instalacja podłączona jest do sieci elektroenergetycznej dostawcy prądu. Wówczas, wyprodukowana przez panele energia jest automatycznie odsprzedawana do sieci, gdy nie zostanie wykorzystana w budynku. Dzięki temu można zredukować wysokość rachunków.

Instalacja fotowoltaiczna dla domu składa się z kilku elementów:

  • panele fotowoltaiczne składające się z ogniw
  • inwerter odpowiadający za przekształcenie prądu stałego w zmienny
  • licznik dwukierunkowy zliczający prąd oddany i pobrany z instalacji

Dodatkowo wszystkie z powyższych elementów połączone są okablowaniem. Istnieje też możliwość wykonania instalacji wraz z akumulatorami, które będą zasilały budynek wtedy, gdy zabraknie prądu. Takie instalacje wykonuje się jednak dość rzadko ze względu na ich wyższy koszt w porównaniu z instalacjami on-grid.

Ile kosztuje montaż instalacji fotowoltaicznej?

W ciągu ostatnich lat koszty związane z wykonaniem instalacji fotowoltaicznych systematycznie malały. Teraz znajdują się one na naprawdę niskim poziomie, co powoduje, że inwestycja w fotowoltaikę stała się bardzo opłacalna.

Ceny wykonania instalacji zależne są od wielu czynników, między innymi od mocy instalacji, rodzaju paneli fotowoltaicznych, typu instalacji – on-grid, z akumulatorami. Zwykle koszty rozpoczynają się od około 15 tysięcy złotych, natomiast mogą kończyć nawet na ponad 30 tysiącach złotych.

Dodatkowo na wykonanie instalacji można otrzymać dofinansowanie. Za jego pomocą koszty mogą zmaleć o kilka tysięcy złotych.

4.5/5 - (26 votes)

Data publikacji: 12 lutego, 2021

Autor:

4.5/5 - (26 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. gość
    wtorek, 5 października, 2021

    Instalacje fotowoltaiczne obecnie zyskują coraz więcej zwolenników. Wynika to niewątpliwie z rosnących cen energii. Ale takie instalacje dają użytkownikom oprócz oszczędności również niezależność w chwilach zaników prądu. Warto pomyśleć o wyposażeniu domu w fotowoltaikę.

Podobne artykuły