Porady

Jak obliczyć miąższość drewna? Praktyczny poradnik

Obliczenie miąższości drewna wykonuje się, aby ustalić przeznaczenie drewna. W przypadku drewna okrągłego, zarówno okleinowego, łuszczarskiego czy tartacznego mierzy się je, jak i oblicza pojedynczo. Obliczenia są czasochłonne i trudne, zwłaszcza dla niedoświadczonego „laika”. Na szczęście możemy skorzystać z gotowego kalkulatora, który wykona za nas obliczenia w ciągu kilku sekund. 

Pomiar miąższości drewna okrągłego

Aby obliczyć miąższość drewna okrągłego, należy zastosować skomplikowany wzór:

V = ][X d2/4 × 1000 × 1 m2

Biorąc pod uwagę, że:

V — miąższość sztuki w metrach sześciennych

d- średnica środkowa drewna w centymetrach

L — długość sztuki drewna w centymetrach

][(pi) – 3,14

Miąższość drewna okrągłego — gatunki

Oczywiste jest, że miąższość drewna zależna jest od jego gatunku, ponieważ każde z nich ma inne właściwości. Tworzenie ogrodzeń czy konstrukcji palisadowej wymaga doboru odpowiedniego gatunku, zważając między innymi na warunki, w których mają się sprawdzić. Obliczenie miąższości drewna jest skomplikowane, dlatego dobrym, a zarazem szybszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z gotowego kalkulatora. Kalkulator miąższości drewna okrągłego na Studiodomu.pl pozwoli na jej obliczenie oraz dobór odpowiedniego materiału zgodnie z jego przeznaczeniem.

Kalkulator miąższości drewna – zalety

Obliczenie gęstości drewna okrągłego w metrach sześciennych jest skomplikowane. Dla wielu osób samo pojęcie jest nie zrozumiałe, a wzór obliczeń wywołuje u nich zawrót głowy. Dlatego też skorzystanie z darmowego kalkulatora na Studiodomu.pl będzie strzałem w dziesiątkę.

kalkulator miąższość drewna

Jak skorzystać kalkulatora miąższości drewna na Studiodomu.pl?

Kalkulator jest darmowy, prosty w obsłudze i szybki. Aby dokonać potrzebnych obliczeń, należy wpisać w rubryki informacje dotyczące rodzaju drewna, długości w metrach oraz średnicy w centymetrach. Dzięki temu uzyskamy wynik miąższu jednej kłody w kilka sekund.

Jak obliczyć miąższość drewna w metrach sześciennych?

Jeśli chodzi o obliczanie miąższości drewna w metrach sześciennych, to podczas obliczeń potrzebne będą takie dane jak wartość średnicy środkowej kłody, co oznacza, że należy zmierzyć ją bez kory. Wynik możemy sprawdzić w tabeli miąższości drewna. Tabela ta zawiera kilka rubryk.

1 rubryka – informacje dotyczące gatunków drewna

2 rubryka — wartość wielkości potrącenia na korę (pod uwagę bierze się średnicę kłody)

Jak obliczyć objętość drewna w metrach sześciennych?

Najprostszym rozwiązaniem podczas obliczania objętości drewna w m3 jest skorzystanie z darmowego i prostego w użytkowaniu kalkulatora. W podanych rubrykach należy wpisać informacje dotyczące długości kłody oraz jej średnicy. Konieczne jest także wybranie w kolejnej rubryce, czy chcemy dokonać obliczeń z korą, czy odliczyć jej grubość. Gdy wszystkie informacje zostaną już wprowadzone, pozostaje nam naciśnięcie przycisku „Oblicz”, a wynik uzyskamy w ciągu kilku chwil. 

Możliwe jest również obliczenie miąższu deski. Do jego określenia przyjmuje się asymetryczną średnicę pomiarów. Jeżeli mamy do czynienia z drewnem spłaszczonym typu deska, to pod uwagę bierze się najmniejszy i największy rozmiar średnicy i na ich podstawie oblicza się średnią asymetryczną z dokładnością do jednego milimetra. 

Co ciekawe istnieje równie z określeniem miąższości drewna stojącego. Można określić to za pomocą tablicy miąższości, pod warunkiem, że pozyskamy informacje dotyczące wysokości pniaka, wysokości drzewa oraz grubości podstawy drzewa. Obliczenie objętości drewna stojącego w metrach sześciennych wylicza się ze wzoru ogólnodostępnego: 3,14 x długość kłody w metrach x średnica do kwadratu w metrach. Całość należy podzielić przez 4. 

Podsumowując, obliczanie miąższości drewna może być proste oraz szybkie, pod warunkiem, że skorzystamy z dobrodziejstw, które oferuje nam gotowy kalkulator online, działający całkowicie za darmo na studiodomu.pl. Wszystkie potrzebne dane uzyskamy online.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 5 lutego, 2024

Autor:

5/5 - (1 vote)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły