Okna dachowe

Jak optymalnie doświetlić poddasze?

Światło dzienne to największy dar od natury, jaki mógł otrzymać człowiek. Potrzebujemy go do życia, ponieważ dzięki niemu nasz organizm reguluje wiele bardzo ważnych procesów biologicznych. Ale oprócz tych istotnych funkcji, światło dzienne odgrywa niebagatelną rolę w architekturze wnętrz. Dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór okien, które już nie tylko doświetlają pomieszczenie, ale stały się też ciekawym elementem wystroju każdego pomieszczenia. Najlepsze okna, od FAKRO, spełniają oba te warunki.

Dziś jednak zajmiemy się aspektem właściwego doświetlenia poddasza. Stosując się do poniższych reguł jest szansa na optymalne doświetlenie tego pomieszczenia za pomocą okien połaciowych.

Reguła 1.
Najlepsze efekty oświetlenia uzyskamy, stosując kilka okien umieszczonych w różnych punktach dachu.

Powierzchnia okien dachowych powinna stanowić około 10% powierzchni podłogi, zaś jedno duże okno zapewnia mniej światła niż większa liczba mniejszych okien o tej samej powierzchni.

REGUŁA 2:
Im wyżej od podłogi będzie zamontowane okno, tym lepsze i bardziej równomierne będzie doświetlenie pomieszczenia.

Zgodnie z normą DIN 5034-1 punkt 4.2.2a „górna krawędź przeźroczystej powierzchni okna (lub okien) powinna znajdować się co najmniej 220 cm nad podłogą. Zgodnie z norma holenderską NIEMAN podstawą do obliczeń dla okien dachowych jest efektywne przeszklenie powyżej linii 120 cm od podłogi. Tylko przeszklenie powyżej tej granicy może być brane pod uwagę w obliczeniach jako efektywne.

Jak optymalnie doświetlić poddasze?

REGUŁA 3:
Wysokie okna dachowe zapewniają równomierny rozkład światła w pomieszczeniu oraz gwarantują kontakt wzrokowy z otoczeniem.

Jesienią i zimą częściej zapadamy na sezonową depresję właśnie z powodu braku naturalnego światła. Gdy dzień staje się krótszy od dnia markotniejemy, częściej boli nas głowa i bywa, że wpadamy w apatię albo w agresję. Dlatego budując dom nie warto oszczędzać na oknach. Zwłaszcza jeśli zdecydowaliśmy się na zabudowę poddasza.

Jak optymalnie doświetlić poddasze?

ASZ

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 9 grudnia, 2013

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. obserwator
    wtorek, 19 listopada, 2019

    Okna firmy Fakro są bardzo dobrze zaprojektowane i warto postawić na te okna wybierając najodpowiedniejsze okna do naszych budynków.Ja w swym domu mam zamontowane okna Fakro także na poddaszu i mogę zapewnić ,że poddasze jest dobrze doświetlane światłem dziennym.

Podobne artykuły