Porady

Jak umeblować taras na dachu?

taras na dachu

Choć tarasy na dachu budynku są u nas jeszcze ciągle mało popularne, to jednak coraz więcej osób jest zainteresowanych taką możliwością aranżacji dostępnej przestrzeni. Jak jednak zaaranżować taki taras? Na co zwrócić uwagę przy meblowaniu? Sprawdź, co radzą fachowcy!

Czego unikać na tarasie dachowym? Co się sprawdza?

Taras na dachu budynku to rozwiązanie, które zwykle charakteryzuje się nieco innymi cechami, niż podobne przestrzenie usytuowane na gruncie lub niskich kondygnacjach. Warto podkreślić, że tarasy dachowe zwykle bardziej narażone są na wiatry, dlatego przy ich zagospodarowaniu lepiej unikać delikatnych roślin i lekkich elementów. Doskonale sprawdzą się solidne meble, ale także składane krzesła ogrodowe, które można przechowywać w zamkniętym, bezpiecznym schowku.

Jeśli chodzi o rośliny, to warto postawić na gatunki charakterystyczne dla terenów otwartych. Na takich tarasach świetnie sprawdzają się na przykład elastyczne i odporne na wiatry trawy. Można je posadzić w ciężkich donicach dodatkowo obciążonych kamykami – taki zabieg pozwala uniknąć wywiewania ziemi z doniczek.

Taras na dachu bez zadaszenia

Tarasy dachowe najczęściej pozbawione są zadaszenia, dlatego wybierając wyposażenie, trzeba je dobrze zabezpieczyć przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Wysokiej jakości sprzęty, np. meble ogrodowe VidaXL można uzupełnić dostępnymi w ofercie wielu producentów skrzyniami ogrodowymi. Takie skrzynie pozwolą na bezpieczne przechowywanie poduszek, pledów czy innych akcesoriów tarasowych, chroniąc je przed deszczem i wiatrem.

Decydując się na zakup mebli tarasowych warto również zwrócić uwagę na modele z parasolem czy daszkiem. Takie rozwiązanie przyda się w otwartej przestrzeni, stwarzając możliwość ochrony przed promieniami słonecznymi podczas wypoczynku czy posiłku.

Dachowy taras z osłoną

Na niektórych tarasach umieszczonych na dachu budynku można zainstalować na stałe rodzaj altany, która osłania od wiatru i deszczu. Oczywiście takie rozwiązanie stwarza więcej możliwości aranżacyjnych. Meble mogą być lżejsze i mniej odporne na działanie warunków atmosferycznych, a wyściełających siedziska i oparcia oraz leżaki poduch nie trzeba po każdym użyciu chować do skrzyń ogrodowych.

Jeszcze innym rodzajem tarasów dachowych są powierzchnie z wzniesioną nad poziom stropu klatką schodową, która stanowi jednocześnie wyjście na taras. Wówczas jako schowek na tarasowe akcesoria można wykorzystać właśnie tę przestrzeń – da się w niej również przechować meble podczas zimy.


Data publikacji: 17 września, 2022


Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły