Warsztat

Jaką drabinę kupić do remontu dachu? Na co zwrócić uwagę? Poradnik zakupowy

Prace dekarskie odbywają się zazwyczaj na dużych wysokościach. Odpowiednio dobre drabiny mogą znacznie ułatwiać dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Wszelkiego rodzaju modele budowlane cechuje wysoka jakość wykonania i podwyższona funkcjonalność. Wiele z nich została wyposażona w dodatkowe zabezpieczenia oraz umożliwia dosięgnięcie do wysoko położonych punktów. Podpowiadamy, jaką drabinę kupić do robót dekarskich i ile kosztuje.

Rodzaje drabin do wychodzenia na dach

Najczęstszym sposobem na wejście na poddasze budynku jest wykorzystanie modeli dachowych. Jak drabina do domu jednorodzinnego przyda się najbardziej? Najbardziej polecane konstrukcje zostały wykonane ze stopu trwałego aluminium. W przypadku prac dekarskich sprawdzą się drabiny pionowe, mocowane, szybowe, edukacyjne i szybowe. Niektóre modele zostały wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak podest spoczynkowy czy kosz ochronny. Najlepsze drabiny to wielofunkcyjne konstrukcje, których wysokość robocza może osiągać 4 metry. Poza tym posiadają dużą wytrzymałość. Przykładowo jeden stopień może utrzymać nacisk nawet 150 kg i mają możliwość rozstawienia w dwojaki sposób. Najlepsze drabiny aluminiowe to takie, które mogą być użytkowane jako modele przystawne, wolnostojące lub dwuelementowe. Na szczególne wyróżnienie zasługują także konstrukcje z dodatkowymi zabezpieczeniami, minimalizującymi ryzyko rozsunięcia czy złożenia się przedmiotu.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Jaka drabina aluminiowa sprawdzi się podczas prac budowlanych? Najlepiej wybierać modele, które cechują się uniwersalnością. Mogą być użytkowane zarówno przez pracowników w firmie, jak i wykorzystane w warunkach domowych. Bezpieczna drabina aluminiowa do domu posiada szeroki stabilizator, antypoślizgowe stopnie oraz pręt lub pasek. Modele przeznaczone do prac dekarskich powinny posiadać odpowiednie certyfikaty i spełniać wymagania norm, takie jak: DIN 18 799-1, DIN 14 094-1, EN ISO 14 122-4.

 1. Materiał wykonania

Na polskim rynku znajduje się szeroki wybór modeli wykonanych z drewna, stali lub aluminium. Największą popularnością cieszy się dobra drabina aluminiowa, która sprawdza się w wymagających środowiskach pracy. Konstrukcja tego typu jest lekka, wytrzymała i stabilna, a także odporna na korozję.

 1. Producent

Profesjonale elementy do pracy na wysokościach mogą posłużyć użytkownikom przez naprawdę  długi czas. Przykładowym producentem wysokiej jakości drabin aluminiowych przeznaczonych również do prac budowlanych jest Metalkas. W ofercie firmy znajdziemy wielofunkcyjne modele przystawne, teleskopowe oraz rozsuwane. To dobre drabiny aluminiowe, które posiadają budowę segmentową i mają możliwość wysuwania się na znaczne wysokości.

Podsumowanie

Modele dachowe mogą przyjmować różne formy. Jaką drabinę aluminiową kupić? Wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz potrzeb. Niezwykle istotne, by wybierać konstrukcje spełniające normy bezpieczeństwa. Ile kosztuje drabina aluminiowa? Ceny rozpoczynają się już od kwoty 200 zł, ale nie powinny determinować naszego wyboru.

4.8/5 - (6 votes)

Data publikacji: 22 lutego, 2021

Autor:

4.8/5 - (6 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Jan
  poniedziałek, 22 lutego, 2021

  O tym jak ważna jest odpowiednia drabina przekonałem się wtedy gdy pierwszy raz musiałem oczyścić rynny. Tradycyjna drabina domowa była za mała i w żaden sposób nie zapewniała bezpiecznego stania na niej kiedy podłożem był trawnik. Tak więc szybko kupiłem drabinę aluminiową 3 elementową i od tego momentu swobodnie mogłem bez obaw czyścić rynny patrzą z góry na okolicę. Nie warto oszczędzać bezpieczeństwo i wygoda przede wszystkim.

 2. skoczek
  wtorek, 2 marca, 2021

  Wybór drabiny do remontu dachu powinien uwzględniać wysokość budynku a także spadek dachu. Drabina musi uwzględniać możliwość dotarcia do każdej części dachu. Powinna być również w miarę lekka, stabilna i rozkładana w zależności od potrzeb.

Podobne artykuły