Warsztat

Jaki agregat prądotwórczy na budowę?

Prąd jest niezbędny do funkcjonowania, nie tylko w zaciszu domowym. Jest również potrzebny podczas wykonywania prac budowlanych. Szczególnie, jeśli w ich trakcie wykorzystuje się zagęszczarki, przecinarki czy inne sprzęty. Doradzamy, jaki agregat prądu będzie najlepszy pod plac budowy.

Agregat prądotwórczy – czym jest?

Agregat prądotwórczy w swojej najprostszej definicji to po prostu urządzenie, które pozwala samodzielnie wytwarzać energię elektryczną. Umożliwia ona zasilanie innych urządzeń elektrycznych w domu, biurowcu. Agregat prądotwórczy to również bezpośrednie źródło prądu, które może czasowo lub w długotrwałym okresie zasilać sprzęty używane na placu budowy. Trzeba też dodać, że agregat prądotwórczy przydatny jest wszędzie tam, gdzie mogą mieć miejsce awarie sieci. W kwestii wyposażenia trzeba zwrócić uwagę, że każdy agregat prądotwórczy składa się przede wszystkim z takich elementów, jak rozdzielnica elektryczna, ale również sprzęt pomiarowo-kontrolny czy pomocniczy. Poszczególne części agregatu są umieszczone w konstrukcji agregatu prądotwórczego, która wykonana jest z metalu. Zależnie od mocy, jaką ma urządzenie, stosuje się najczęściej w agregatach prądotwórczych silniki benzynowe dwu- lub czterosuwowe. W większych gabarytowo urządzeniach mogą być zastosowane silniki wysokoprężne. Poszczególna prądnica, jaką zawiera w sobie agregat prądotwórczy może wytwarzać prąd: jednofazowy o nominalnych parametrach 230 V 50 Hz oraz trójfazowy, czyli: 3×400 V 50 Hz. 

Agregaty prądotwórcze jednofazowe czy trójfazowe – które wybrać  pod budowę?

Zastanawiając się nad wyborem agregatu prądotwórczego, który będzie miał najlepsze zastosowanie na placu budowy, możemy wybrać spośród dwóch możliwości, decydując się na agregat jedno lub trójfazowy. Pierwszym czynnikiem wyboru pod kątem zakupu agregatu prądotwórczego jest oczywiście rodzaj i ilość sprzętu na budowie, które chcemy zasilić. Najczęściej używane maszyny budowlane są 1 fazowe, dlatego taki agregat będzie najlepszym wyborem. Szczególnie polecane są agregaty prądotwórcze renomowanej polskiej marki Fogo, która zdobyła uznanie nie tylko w kraju, ale również o zasięgu międzynarodowym. W asortymencie naszego sklepu znaleźć można agregaty prądotwórcze wspomnianej marki, zarówno jednofazowe, jak i trójfazowe, napędzane silnikiem spalinowym.

Mówiąc o agregatach przeznaczonych do wykorzystania na budowie, trzeba pamiętać, że jeśli wykorzystujemy jednocześnie z gniazd jedno i trójfazowych, aby nie uszkodzić urządzenia, należy to obciążenie rozłożyć równomiernie. W innym wypadku, kiedy na budowie korzystamy wyłączenie z prądu 1-fazowego, nie ma sensu przepłacać i wybierać agregatu prądotwórczego 3-fazowego. Wtedy najlepszą opcją będzie agregat prądotwórczy jednofazowy, jak choćby model FH 6001 FOGO, który zasilany jest silnikiem Honda GX390, napędzany paliwem bezołowiowym. Jego wymiary to odpowiednio 790x580x505 mm, zaś masa nie przekracza 69kg. Zbiornik paliwa może pomieścić do 45l przy spalaniu 4,9l/h. Jest to jeden z najchętniej wybieranych agregatów tej marki. 

Jaki agregat prądotwórczy na budowę?

Jak wiadomo, sercem agregatu prądotwórczego jest silnik spalinowy. To właśnie, dzięki niemu tłoki są napędzane, a wytwarzana energia za pomocą prądnicy przemienia się w energię elektryczną. W naszym sklepie znaleźć można zarówno agregaty benzynowe z silnikiem marek Honda, jak i Vanguard. Występujące w modelach agregatów jednofazowych Fogo takich, jak choćby FH 6001 FOGO, FV 17001 TRE FOGO czy FV 11001 TE FOGO. Agregaty prądotwórcze ze wspomnianymi silnikami będą świetnym rozwiązaniem na budowie do pracy ciągłej. Zaletą tych agregatów są rzadkie awarie, długa żywotność, a przede wszystkim solidna konstrukcja czy niskie spalanie. W przypadku modeli FV 11001 TRE FOGO oraz FH 6001 FOGO spalanie wynosi odpowiednio 4,9l/h dla pierwszego wariantu oraz 2,7l dla wariantu drugiego. Agregaty prądotwórcze z silnikiem spalinowym będą optymalnym wyborem pod kątem budowy. Co jest dodatkowym atutem to ich prosta konstrukcja oraz łatwe serwisowanie. Cechują się też niższym poziomem hałasu, dzięki czemu praca na budowie nie jest tak uciążliwa. Nie można pominąć również stabilizacji napięcia AVR, która pozwala na wykorzystanie agregatu prądotwórczego do zasilania sprzętu elektronicznego, wrażliwego na zmiany napięć. Do których niezaprzeczalnie należą wszelkiego rodzaju elektronarzędzia czy spawarki.


W kwestii najchętniej wykorzystywanych agregatów na budowie, nie można pominąć modelu  FV 17001 TRE FOGO. To potężny gabarytowo agregat jednofazowy, którego wymiary wynoszą 900x580x890 mm. Idealnie nadaje się wszędzie tam, gdzie niezbędny jest agregat o dużej mocy. Model ten posiada naprawdę imponujące parametry. Moc maksymalna wynosi 16,5kW, zaś zbiornik paliwa może pomieścić jednorazowo do 45 litrów paliwa. Masa agregatu to ponad 175 kg masy własnej. Model ten z pewnością budzi respekt, a jego atrakcyjne parametry dowodzą, że mamy do czynienia z produktem najwyższej klasy. 

Oficjalny dealer marki FOGO w Polsce: Norwit

4.8/5 - (34 votes)

Data publikacji: 2 lipca, 2021

4.8/5 - (34 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. amator
  sobota, 3 lipca, 2021

  Warto zainwestować w wydajny i dostosowany do indywidualnego zapotrzebowania firmy z małym zapasem w agregat prądotwórczy renomowanej firmy.Dobry agregat prądotwórczy pozwoli nam bezproblemowo wykonywać zlecone prace budowlane posługując się narzędziami mechanicznymi co usprawni i przyspieszy prace budowlane.

 2. elektryk
  sobota, 3 lipca, 2021

  Zapewnienie ciągłości dostawy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym jest praktycznym rozwiązaniem dla jego funkcjonowania. A zwłaszcza przy budowie domu jest to niezbędny element dla ciągłości prac budowlanych. Dlatego agregaty prądotwórcze są tak ważnym wyposażeniem placu budowy. Warto przy tym zaopatrzyć się w dobrej klasy, niezawodne tego typu urządzenie. Pozwoli to na szybką i bezproblemową realizację budowy.

 3. Wypożyczalnia sprzętu budowlanego Stargard
  środa, 28 lipca, 2021

  Dostęp do energii elektrycznej na każdym placu budowy jest niezbędny, a zakup agregatu może okazać się sporym wydatkiem. Dlatego warto rozważyć wynajem agregatów prądotwórczych na czas trwania budowy. Wynajem sprzętu budowlanego to łatwy sposób na dostęp do profesjonalnych narzędzi budowlanych, a koszty wynajmu są znacznie niższe w porównaniu do zakupu.

Podobne artykuły