Porady

Jakie środki dobrze sprawdzają się do mycia okien?

Na sklepowych półkach znajdziemy wiele środków do mycia okien, dlatego dokonanie wyboru pomiędzy konkretnymi produktami nie jest proste. Dużą popularnością cieszą się też domowe mieszanki, za pomocą których można doczyścić szyby, ramy i parapety. Jakie środki dobrze sprawdzają się do mycia okien?

Woda i płyn myjący – mieszanka idealna?

Myjąc szyby, ramy okienne i parapety, wielu z nas sięga po wodę wymieszaną z płynem. Tego rodzaju mieszankę można przygotować w krótkim czasie, korzystając z produktu, który zawsze mamy w domu. Niemniej jednak sprawdzi się ona wyłącznie do usunięcia brudu, a więc pierwszego etapu mycia okien. Za jej pomocą pozbędziemy się kurzu i pyłu osiadającego zarówno w widocznych, jak i tych trudno dostępnych miejscach. Woda z płynem czyszczącym posłuży do mycia okien w domach, a także budynkach gospodarczych. Pamiętajmy jednak, że przy większych zabrudzeniach trzeba często ją wymieniać.

Czym doczyścić okna, aby lśniły czystością?

Wybór odpowiedniego preparatu jest ważny, gdyż bez niego nie uzyskamy pożądanych efektów. Chcąc w domowych warunkach przygotować mieszankę do czyszczenia szyb, warto sięgnąć po:

  • mieszkankę soku z cytryny i wody w stosunku 0,5:1,
  • glicerynę, którą dodaje się do czystej wody,
  • ocet, który miesza się z wodą w proporcji 1:5,
  • olej lniany, którym należy posmarować szyby, pozostawiając go na co najmniej godzinę.

Składniki te powinny również znaleźć się w dobrych preparatach do czyszczenia szyb, które są dostępne na sklepowych półkach. Domowe mieszanki są jednak w pełni ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem, dzięki któremu pozbędziemy się mniejszych i większych zabrudzeń.

Jeśli okna, które chcesz umyć, są wyjątkowo mocno zabrudzone, znajdują się w trudno dostępnych miejscach (np. na wysokich piętrach) lub po prostu nie masz czasu na to zadanie, warto skorzystać z pomocy specjalistycznych firm, np. nami.info.pl

Jak czyścić szyby, aby nie pozostawały na nich smugi?

Smugi na szybach to prawdziwe utrapienie. Na szczęście obecnie mamy do dyspozycji wiele gotowych mieszanek, które sprzedawane są w postaci sprayów. Jak wybrać odpowiedni? Niegdyś mówiło się, że dobrej jakości płyn do mycia szyb powinien zawierać alkohol, jednak obecnie odchodzi się już od tego składnika. Ważne natomiast, aby wybrany przez nas produkt był przyjazny środowisku, zawierając jak najwięcej składników pochodzenia naturalnego. Tego rodzaju środki zwykle nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów, które dla niektórych są wręcz duszące. Zwróćmy jednak uwagę, że nie każdy produkt nadaje się do czyszczenia wszystkich powierzchni. Jeśli mamy do czynienia z dużymi zabrudzeniami, wybierajmy środki, które poradzą sobie z tłustymi, pozasychanymi plamami. 

Czy można umyć okna, nie stosując środków chemicznych?

Coraz większą popularnością cieszy się mycie okien wodą, bez stosowania środków chemicznych. Jest to możliwe, jeśli wybierzemy wysokiej jakości ściereczkę z mikrofibry. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku mniejszych zabrudzeń, jeśli regularnie czyścimy szyby. Woda niestety nie poradzi sobie z dużą ilością plam. Pamiętajmy, że w razie potrzeby zawsze możemy sięgnąć po ekologiczne środki czystości, które doskonale sprawdzają się również do mycia szyb. Tymczasem, wybierając ściereczkę z mikrofibry, zwróćmy uwagę na produkty o niskiej gramaturze i o splocie z widocznymi pętelkami. Takie najlepiej poradzą sobie z zabrudzeniami, jednocześnie nie niszcząc szyby.


Data publikacji: 5 lutego, 2024

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły