Porady

Listwy przypodłogowe drewniane – jakie wybrać?

Listwy przypodłogowe, inaczej zwane cokołami, są bardzo istotnym elementem wystroju wnętrza. Istnieje kilka kryteriów, według których powinno się je dobierać. Jeśli zastanawiasz się, jakie drewniane listwy przypodłogowe wybrać do Twojego domu lub mieszkania, to przeczytaj poniższy tekst. Dowiesz się z niego, z jakiego drewna wykonywane są najpopularniejsze cokoliki oraz jakie drewniane listwy przypodłogowe będą dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Drewniane listwy przypodłogowe – jakie pełnią funkcje?

Zacznijmy od tego, że cokoły mają dwa bardzo istotne zadania. Przede wszystkim zakrywają nierówności między ścianą a podłogą. Jednak na tym nie koniec. W ich wnętrzu możesz ukryć różnego rodzaju przewody, a także ochronią one ścianę w pomieszczeniu przed zarysowaniem lub zabrudzeniem, na przykład podczas wycierania podłogi.

Poza aspektami praktycznymi bardzo ważną funkcją, jaką pełnią drewniane cokoły, jest estetyka. Dzięki nim podłoga w Twoim mieszkaniu będzie skończona, a wszystkie wnętrza nabiorą charakteru. Musisz tylko pamiętać, żeby były one spójne ze stylem pomieszczenia. Listwy przypodłogowe drewniane na Parkiet.pl występują w różnych rodzajach i kolorach, więc na pewno znajdziesz wśród nich rozwiązanie idealne dla Ciebie.

Jak dobrać drewniane listwy przypodłogowe?

Może zastanawiasz się właśnie, jakie listwy przypodłogowe do sypialni wybrać? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Tak naprawdę istnieje kilka kryteriów doboru drewnianych cokołów. Listwy przypodłogowe możesz więc wybrać, dopasowując je do:

  • koloru podłogi – to najpopularniejsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie. Stworzysz w ten sposób optyczną iluzję. Pamiętaj tylko, że przy jasnej jesionowej podłodze i takich samych listwach drewnianych wnętrze sypialni wyda się większe, ale już przy ciemnym akacjowym kolorze, efekt będzie odwrotny. Ważna jest także ich wysokość. Wysokie i ciemne cokoły na niewielkim metrażu będą optycznie pomniejsza pomieszczenie;
  • koloru drzwi – mniej popularne, ale bardzo efektowne rozwiązanie, które stosowane jest w wielu domach. Dobierając drewniane listwy przypodłogowe do ościeżnic oraz drzwi, otrzymasz we wnętrzu prawdziwą harmonię kolorów. Jest to doskonałe rozwiązanie nie tylko do sypialni, lecz także do salonu, przedpokoju oraz pokoju dziecięcego;
  • koloru ścian – bezpieczny rozwiązaniem jest wybranie listew przypodłogowych w tym samym kolorze co ściany pomieszczenia lub w zbliżonym odcieniu. Jeśli więc w Twojej sypialni królują ściany w beżowych kolorach, z powodzeniem możesz zamontować w niej przypodłogowe listwy drewniane w kolorze jasnego bambusa.

Listwy z litego drewna czy fornirowane?

Drewniane listwy przypodłogowe wykonane z litego drewna są zdecydowanie droższe niż ich fornirowane odpowiedniki. Do niedawna listwy z litego drewna były jednym z najpopularniejszych rozwiązań, ponieważ wyróżniały się nie tylko eleganckim wyglądem, lecz także niebywałą trwałością. Dzisiaj możesz jednak kupić delikatnie mniej wytrzymałe fornirowane listwy przypodłogowe, których cena jest zdecydowanie niższa. Ponadto na stronie sklepu Parkiet.pl fornirowane cokoły dostępne są w tych samych kolorach, co drewniane listwy przypodłogowe. Możesz wybierać więc spomiędzy takich odcieni jak: dąb surowy, dąb europejski, akcja, jasny bambus, merbau, jatoba, wenge i wiele innych.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 24 maja, 2021

Autor:

5/5 - (1 vote)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły