Fotowoltaika

Magazyn energii. Jak działa to rozwiązanie w fotowoltaice? 

Czemu magazyn energii może być tak ważny w przypadku instalacji fotowoltaicznej? Okazuje się, że zastosowanie takiego urządzenia znacząco zwiększa możliwość korzystania z fotowoltaiki. Na rynku pojawiają się bardzo kuszące oferty tego typu rozwiązań. 

Czemu magazyn energii to tak ciekawa opcja? Bez niego instalacja może funkcjonować, ale jej możliwości będą ograniczone. Dzięki rozwiązaniom tego typu (więcej o nich: revoltenergy.eu) można przechowywać energię i korzystać z niej w dowolnym czasie. Co jeszcze warto wiedzieć o takich rozwiązaniach?

Czym jest magazyn energii?

Czym są magazyny energii? Rozwiązania oferowane m.in. przez Revolt Energy to urządzenia umożliwiające:

  • Przechowywanie energii wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej.
  • Przekazywanie zmagazynowanej energii do sieci energetycznej domostwa wtedy, gdy produkcja pochodząca z instalacji fotowoltaicznej nie jest wystarczająca. 

Skutkiem zastosowania magazynu energii może być więc korzystanie z czystej energii np. nocą gdy instalacja fotowoltaiczna nie może pracować. Podobnie dzieje się np. w pochmurne dni.  

Jakie są zalety magazynu energii?

Na tym nie kończą się jednak zalety magazynu energii. Jego posiadanie pozwala także m.in. na uzyskanie zasilania awaryjnego wtedy, gdy pojawiła się przerwa w dostawach. Jednocześnie taki magazyn może też służyć przechowywaniu energii zakupionej w tańszej taryfie, choćby nocnej, by wykorzystać ją wtedy, gdy obowiązuje droższa taryfa.  

Pomimo tego, że urządzenia tego typu są dość kosztowne, z czasem korzyści z ich użytkowania pozwalają na odzyskanie zainwestowanych środków. Równocześnie warto dodać, że korzystne może być skorzystanie z dofinansowań magazynów energii. Będą one dostępne m.in. w ramach programu Mój Prąd 4.0. Na szczegóły należy jednak jeszcze trochę poczekać. Jednocześnie korzystnym rozwiązaniem jest zainwestowanie równocześnie w fotowoltaikę z magazynem energii. Późniejsze zakupienie ostatniego elementu jest mniej korzystne.  

Magazyn energii. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? 

Oczywiście dobór magazynu energii do konkretnej instalacji nie może być przypadkowy. Wyróżnia się różne urządzenia dla domów jednorodzinnych, firm czy przeznaczone dla rolników. Do najważniejszych parametrów wartych uwzględnienia należą: pojemność liczona w kWh i moc w kW. Podkreśla się, że magazyn energii służy zwiększeniu jej autokonsumpcji. Co to oznacza? Urządzenia oferowane m.in. przez Revolt Energy pomagają zwiększyć ilość energii zużywaną w domu bez odsprzedawania jej na niekoniecznie korzystnych warunkach.   

Ciekawostką jest, że magazyn energii może służyć także wtedy, gdy ktoś posiada również samochód elektryczny. Dzięki niemu można częściowo naładować akumulator takiego pojazdu. 

Nowoczesne magazyny energii są przy tym nie tylko wydajne, ale i stosunkowo niewielkie. Ich zawieszenie na ścianie nie wymaga np. przeznaczenia do tego wydzielonego pomieszczenia. Jednocześnie dokłada się wszelkich starań, aby takie urządzenia prezentowały się jako estetyczne i obdarzone nowoczesnym designem. 


Data publikacji: 10 kwietnia, 2022

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły