Montaż obróbek komina
Źródłem najczęściej występujących nieszczelności pokrycia dachowego jest wadliwe wykonanie obróbki komina. Jak wykonać poprawnie obróbkę składającą się z dwóch części – jednej opasającej komin i drugiej zamontowanej dookoła niego – podpowiada Artur Marciniak, Dyrektor ds. Jakości i Certyfikacji z firmy Blachy Pruszyński.
Montaż obróbek komina składających się z dwóch części niweluje niebezpieczeństwo powstawania nieszczelności na skutek pracy konstrukcji dachu względem komina. Dodatkowo jest to rozwiązanie estetyczne i zapewnia odpowiednią szczelność połączenia (w prezentowanym przykładzie połączenie obróbek z kominem zostało uszczelnione silikonem dekarskim). Zaproponowane rozwiązanie nie wymaga podcinania komina.
Materiałem użytym do pokrycia dachu jest blachodachówka modułowa. Pracę zaczynamy od ułożenia arkuszy po obu stronach komina. Szczelina pomiędzy blachodachówką a kominem powinna wynosić 50 mm. Co istotne, membrana musi wystawać poza obrys zamontowanego pokrycia (dla ułatwienia montażu mocujemy ją taśmą klejącą do komina). Docelowo jej położenie zostanie ustalone przez zamontowane dookoła obróbki. Za kominem przybijamy deski na wysokość profilu dachówki, na których zostanie zamontowana tylna obróbka kominowa. Następnie ustalamy wymiary bocznych obróbek komina (należy pamiętać by obróbka zachodziła za falę dachówki).
Do arkuszy przyklejamy uszczelkę klinową, po czym dopasowujemy wykonaną obróbkę boczną komina. Według zaznaczonych linii przygotowujemy zakładki do połączenia na felc z następnymi obróbkami.

2. Szczelina pomiędzy arkuszami, a kominem powinna wynosić 50 mm. fot. blachy pruszyński
Kolejnym etapem prac jest zamontowanie gotowej obróbki wkrętami do blachodachówki. Czynność tę powtarzamy po drugiej stronie komina.
Po zamocowaniu obróbek bocznych przygotowujemy tylną. W pierwszej kolejności zaznaczamy miejsca cięcia i koniecznych zagięć. Szczypcami ręcznymi formujemy ostatecznych kształt obróbki i dopasowujemy ją do tylnej krawędzi komina. W miejscach możliwego podciągania wody pomiędzy blachy wykonujemy uszczelnienie z silikonu dekarskiego.
W następnej kolejności zaginamy felc i mocujemy obróbkę wkrętami farmerskimi do konstrukcji. Górę wykonanego połączenia zaklepujemy gumowym młotkiem w kierunku komina, tak aby nie przeszkadzała gdy zamontujemy górną obróbkę komina.
Przed przygotowaniem dolnej obróbki należy ustalić jej wymiary. Obróbkę dolną przygotowujemy poprzez wykonanie zagięcia umożliwiającego połączenie na felc. Następnie przyklejamy do blachodachówki uszczelkę klinową i dopasowujemy obróbkę do komina i sąsiednich (wcześniej zamontowanych) bocznych fartuchów.
Przytwierdzamy obróbkę do blachodachówki, po czym przygotowujemy boczne opierzenia do połączenia na felc. Za pomocą ręcznych szczypiec formujemy połączenie zaginając jego górną część w kierunku komina.
Pomiędzy komin a zamontowane obróbki nanosimy silikon dekarski. Przygotowaną wcześniej obróbkę mocujemy za pomocą kołków rozporowych do komina. Obróbka powinna znajdować się nad wcześniej zamontowaną obróbką dolną. Zamontowane obróbki łączymy ze sobą na felc. Po zamontowaniu drugiej obróbki komina dookoła komina nanosimy silikon dekarski.

5. Za kominem przybijamy deski na wysokość profilu dachówki, na których zostanie zamontowana tylna obróbka kominowa. fot. blachy pruszyński

10. Według zaznaczonych linii przygotowujemy zakładki do połączenia na felc z następnymi obróbkami. fot. blachy pruszyński

18. W miejscach możliwego podciągania wody pomiędzy blachy wykonujemy uszczelnienie z silikonu dekarskiego. fot. blachy pruszyński

21. Górę wykonanego połączenia zaklepujemy gumowym młotkiem w kierunku komina, tak aby nie przeszkadzała gdy zamontujemy górną obróbkę komina. fot. blachy pruszyński

23. Przygotowujemy obróbkę w podobny sposób, wykonująć zagięcia umożliwiające połączenie na felc. fot. blachy pruszyński

25. Dopasowujemy obróbkę do komina i sąsiednich, wcześniej zamontowanych, bocznych obróbek. fot. blachy pruszyński

30. Przygotowaną wcześniej obróbkę mocujemy za pomocą kołków rozporowych do komina. Obróbka powinna znajdować się nad wcześniej zamontowaną obróbką dolną. fot. blachy pruszyński

32. Po zamontowaniu drugiej obróbki komina dookoła nanosimy silikon dekarski. fot. blachy pruszyński
czego wy uczycie? Lipa straszna
Proponuje kontakt z szkoleniowcami Blachy Pruszyński
Przecież tam się bedzie leć po tym kominie. Mario dobrze gada.
macie racje przecieki murowane jeżeli nie od razu to po dwóch może trzech latach murowane, na 1000%
Lipton tak się nigdy nie powinno robić
Dom stoi już kilka lat więc rozwiązanie się sprawdziło. Pozdrawiam Panów.
Listwa musi byc wcieta w komin, wasze rozwiazanie jest zle
Rozwiązanie prawidłowe. Wcięcie w komin jest rozwiązaniem przestarzałym.
Może i jest przestarzałe ale za to sprawdzone przez wiele dziesiątków lat i pokoleń dekarzy. A przede wszystkim zapewniające szczelność. Silikon to wspaniałe uszczelnienie dzisiejszych czasów z gwarancją na max 3 lata. Później proces starzenia likwiduje jego właściwości i woda ślicznie spływa za obróbkę. To jest poradnik jak nie należy obrabiać komina.
Ciekawa fotorelacja. Potrzeba więcej takich.
Dach jest ważnym elementem domu nie tylko jego estetyka jest ważna ale różne jego funkcje jakie ma spełniać. Komin to bezpieczeństwo i wszystkie prace przy nim osobiście zlecam fachowca. Nie ma co kombinować dla mnie liczy się dobra izolacja, prawidłowe założenie osłon itd. Gwarancja wykonania zlecenia również dla mnie jest ważna, muszę się w domu czuć bezpiecznie a komin jest ważnym elementem tego bezpieczeństwa domowego.
Obróbki dachu są bardzo ważne dla jakości całej konstrukcji dachu,a obróbki komina są jednymi z najważniejszych.Ja na swym dachu mam dobrze zrobioną obróbkę komina ponieważ dach jest już kilkanaście lat i nigdy nie miałem problemu z obróbkami.Zawdzięczam to fachowemu wykonaniu dachu jak i obróbek.
Każda dobrze wykonana obróbka dekarska komina będzie szczelna. W tym przedstawionym przypadku musi dobrze przylegać blacha do komina i dokładnie wypełnione sylikonem dekarskim wszelkie szczeliny aby nie było przecieków. Fajnie, że pokazano to krok po kroku.
Montaż obróbki komina warto polecić dobremu fachowcowi. Już ten temat jest mi dobrze znany bo juz go przerabiałem na własnym dachu .Pomógł mi w tym instruktaż jak i blachy Pruszyński.
Bardzo obrazowo pokazany montaż,krok po kroku.Prawidłowo zamontowany komin jest niezwykle wazny w całej konstrukcji dachu.
Bardzo obrazowo pokazany montaż,krok po kroku.Prawidłowo zamontowany komin jest niezwykle wazny w całej konstrukcji dachu ale najlepiej powierzyć tę pracę fachowcom.
W dzisiejszych czasach jednak staranność wykonania jest bardzo ważna. Ludzie mają teraz świadomość, że pomorze to w przyszłości obniżyć koszty. eksploatacji domu.
Przy łączeniu dachu z kominem najbardziej istotne są precyzja i dobra izolacja. Inaczej dach będzie przeciekać w miejscu łączenia. Instrukcje na zdjęciach fachowo pokazują jak dobra instalacja łączeń z pokryciem powinna wyglądać.
Świetnie wszytko wytłumaczone. Dodatkowo zdjęcia na każdym etapie pokazują że montaż obróbek komina wcale nie jest trudny i nawet mało doświadczony fachowiec powinnien dać sobie z nim radę . Należy tylko dokładnie postępować krok po kroku jak to jest opisane powyżej i użyć dobrej jakości materiałów.
Proces ten jest niezwykle skomplikowany i wymaga nie lada wiedzy, którą później trzeba wcielić w praktykę. Sama ilość poszczególnych etapów już przeraża, takiemu wyzwaniu mogą sprostać jedynie solidni fachowcy. Ja osobiście jestem pod dużym wrażeniem kunsztu wykonania tejże obróbki.
Wykonanie obróbek blacharskich wokół komina jest jedną za najważniejszych czynności podczas montażu dachu, która powinna być wykonana z największą starannością. Należy zwrócić uwagę, aby nie pominąć żadnego elementu i kroku montażu, aby później uniknąć niepotrzebnych przecieków i ewentualnych kosztownych poprawek. Załączone zdjęcia szczegółowo pokazują jak taki proces montażu powinien wyglądać. Najlepiej taki montaż zlecić doświadczonym monterom.
Komin to bezpieczeństwo i wszystkie prace przy nim osobiście zalecam fachowca. Bo obróbki dachu są bardzo ważne dla jakości całej konstrukcji dachu żeby potem czuć się w domu bezpiecznie i bez przecieków.
jak zrobisz sam to mozesz byc pewny tego co zrobiles , widze ze ty nic nie umiesz , bo wierzysz w fachowcow ,
Kompletnie złe doradztwo,opaska musi być wcięta w komin.Niema kleju i silikonu który wytrzyma dłużej niż 2 lata na słońcu.Uszczelka klinowa z szwamki to lipa totalna,magazyn wilgoci nic więcej.Takimi pierdołami ratują się pseudo dekarze nie umiejący szczelnie ułożyć twardej obróbki.Pozatym nie przykręca się blachy opierzeniowej z pokryciem dachu,to jest świadome robienie dziur.Brak praktyki i totalne niedouczenie z zakresu blacharstwa budowlanego.
5 lat na dachu i dekarz następny. Pogonił bym. ostatni miał 6lat doświadczenia i twierdził że do dekarzy nie należy obróbka kominów i montaż przyścienej obro