Okna dachowe

Na co zwrócić uwagę wybierając okna dachowe – najważniejsze parametry

Wybór okna dachowego jest bardzo istotny. O tym, czy dobrze wybraliśmy, przekonujemy się najczęściej po pewnym czasie od zakupu. Zanim wybierzemy się do sklepu, warto zapoznać się z najważniejszymi parametrami okien dachowych.

Współczynnik przenikania ciepła

Współczynnik przenikania ciepła informuje o tym, jak okno będzie chroniło przed przenikaniem ciepła (w lato cieplejsze ciepło do wnętrza, a zimą ucieczka ciepłego ciepła na zewnątrz). Dobrej jakości okna dachowe powinny mieć współczynnik przenikania ciepła dla całego okna (Uw) nie większy niż 1.5 W/(m2K), a Ug, czyli współczynnik przenikania ciepła samej szyby, nie powinien przekraczać 1.2 W/(m2K).

Klasa przepuszczalności powietrza (infiltracja)

Przepuszczalność powietrza jest ściśle związana ze szczelnością. Im wyższa klasa, tym wyższa jest szczelność, a im większa szczelność tym mniejsza przepuszczalność. Jest powszechnie przyjęte, że zamknięte okna powinny być jak najbardziej szczelne. Zmniejsza to straty ciepła i ogranicza koszty ogrzewania. Kupując okna o wysokiej klasie przepuszczalności powietrza (klasa 4) nie zapominajmy o zapewnieniu dostępu odpowiedniej porcji świeżego powietrza (ustawianie w pozycji mikrowentylacji, montaż nawiewników okiennych i częste wietrzenie).

Wodoszczelność okna dachowego

Wodoszczelność okna dachowego to wartość ciśnienia, z jakim woda napiera na okno, a wzorcowa wartość tego parametru wynosi 1200-1250 Pa. Natomiast spokojnie można zakupić okna o wodoszczelności 900-1100 Pa.

Ważnym wskaźnikiem jest także wytrzymałość okna na obciążenie wiatrem. Najlepiej wybierać okna o klasie 3 lub 4. Nie mniej ważnym parametrem jest współczynnik oporu akustycznego, określający, w jakim stopniu okno tłumi hałas. Współczynnik ten powinien wynosić co najmniej 30-32 dB.

Wszystkie najważniejsze parametry okien dachowych każdy producent powinien ująć w specyfikacji ogólnodostępnej – najczęściej na opakowaniu. Poza parametrami technicznymi przy wyborze okna dachowego należy uwzględnić jego kształt (najlepiej dopasowany do więźby dachowej) i materiał, z którego jest wykonane (drewno, pvc, aluminium).

Kupno okna dachowego to zazwyczaj duży kłopot, jednak znając podstawowe parametry można w prosty i obiektywny sposób zweryfikować, czy wybrane okno dachowe jest wysokiej jakości i będzie nam służyło przez długi czas.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 14 września, 2014

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły