Porady

Najlepsze rodzaje drzwi do domu: kompleksowy przewodnik

Na co zwrócić uwagę przy zakupie drzwi zewnętrznych?

Rodzaje drzwi do domu – jakie są najlepsze?

Wybór drzwi ma duże znaczenie dla komfortu użytkowania mieszkania. Na rynku jest wiele rodzajów drzwi. Zobacz, jakie najlepiej będą pasowały do Twojego domu!

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele rodzajów drzwi. Ich wybór zależy w dużym stopniu od stylu, w którym chcesz zaaranżować swoje mieszkanie. Ważny również jest komfort użytkowania. Zobacz, jakie rodzaje drzwi najlepiej sprawdzają się w domu!

Planując remont mieszkania lub budowę domu, będziesz musiał wszystko dokładnie zaplanować. Wybór drzwi powinien być przemyślany już na samym początku etapu projektowego. Chociaż drzwi są podstawowym elementem wyposażenia każdego domu, to decyzja, na które się zdecydować, wcale nie jest łatwa. Należy też skorzystać z oferty sprawdzonego producenta. Barański drzwi to firma z długoletnią tradycją, która oferuje funkcjonalne produkty o wysokiej jakości.

Drzwi zewnętrzne to bardzo ważny element każdego domu. Pełnią ważną rolę reprezentacyjną, dlatego znaczenie ma ich design. Powinny być odpowiednio dopasowane do elewacji. Nie ma tutaj konkretnych zaleceń, ale można zastosować zasadę kontrastu oraz podobieństwa. Wszystko zależy od twojego gustu i wyczucia estetyki. Jednak drzwi zewnętrzne pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale także funkcjonalną. Aspekty techniczne są równie ważne, co wygląd.

Drzwi zewnętrzne – jaki wybrać kolor i materiał?

Podstawową zasadą, której warto się trzymać, jest dopasowanie koloru drzwi do okien. Jeżeli zdecydowałeś się na białe okna, to dobierz również drzwi w tym kolorze. Możesz też kierować się kolorem elewacji, wtedy drzwi zostaną optycznie ukryte. Jest to szczególnie przydatne, kiedy drzwi zewnętrzne mają duże rozmiary. Jeżeli jednak chcesz dobrać drzwi do wnętrza domu, sugeruj się kolorem posadzki – ta zasada tyczy się głównie drzwi drewnianych.

Obecnie drzwi wykonuje się z kilku rodzajów materiałów, są to:

  • drewno;
  • stal;
  • aluminium;
  • PVC;
  • włókno szklane.

Wszystkie te materiały mają swoje wady oraz zalety, dlatego ważne jest zapoznanie się ze specyfikacją danego modelu.

Specyfikacja techniczna drzwi zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne są bezpośrednio narażone na czynniki atmosferyczne. Zarówno deszcz, słońce, jak i wiatr mogą wpłynąć na ich wygląd. Musisz zwrócić uwagę na to, czy drzwi, którymi jesteś zainteresowany, będą dobrą barierą termiczną. Określa to współczynnik przenikalności cieplnej (Ud). Im jest on niższy, tym drzwi lepiej izolują. Ta cecha jest bardzo ważna, jeżeli chcesz, aby twój dom był energooszczędny.

Kolejną kwestią, na którą będziesz musiał zwrócić uwagę, jest bezpieczeństwo. Odpowiednie zabezpieczenia antywłamaniowe pozwolą ci czuć się w domu bezpiecznie. Klasa antywłamaniowa ma 6 stopni. Dobre drzwi antywłamaniowe powinny mieć przynajmniej klasę 3, a najlepiej 4. Przed zakupem możesz zapytać sprzedawcę o certyfikat wydawany przez Instytut Techniki Budowlanej, który potwierdza ich klasę.

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

Wybór drzwi wewnętrznych jest uzależniony od tego, do jakiego pomieszczenia mają prowadzić. Innych funkcji wymaga się od drzwi łazienkowych, a innych od prowadzących do salonu. Tutaj masz nieco szerszy wybór, ponieważ oprócz drzwi skrzydłowych możesz też zdecydować się na przesuwne lub harmonijkowe.

Drzwi do łazienki, jakie wybrać?

W przypadku drzwi łazienkowych najważniejsza jest intymność. Zwróć uwagę na odpowiednią wentylację, a także liczbę przeszkleń. Jeżeli chodzi o wentylację, to do wyboru masz kratkę, tuleje lub podcięcie. Nie zapominaj o tym, że drzwi łazienkowe powinny mieć możliwość zamykania od wewnątrz.

Jakie drzwi do sypialni wybrać?

Tutaj ważna jest izolacja akustyczna, zwłaszcza kiedy w twoim domu są dzieci. Sypialnia to miejsce odpoczynku, który może zostać zaburzony przez różne dźwięki dochodzące z pozostałych pomieszczeń w domu. Jeżeli twoja sypialnia cierpi na zbyt małą ilość światła, to warto wybrać drzwi z przeszkleniami. Wybór w tej sekcji jest bardzo szeroki.

Drzwi do salonu

Drzwi do salonu powinny pasować do aranżacji. Ważna jest tutaj dbałość o detale, dzięki której zyskasz estetyczny wygląd. Część klientów decyduje się na drzwi dwuskrzydłowe rozwierane lub przesuwne. Kolor możesz wybrać według indywidualnych potrzeb i własnego gustu. Szczególnie popularne są drzwi drewniane.

Wybór drzwi do domu jest bardzo ważny dla komfortu mieszkańców. Jeżeli będzie on przemyślany, to codzienne przebywanie w nim będzie dużo przyjemniejsze, dlatego wybieraj mądrze i z rozwagą!


Data publikacji: 28 marca, 2022

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły