Warsztat

Nowa czy używana maszyna stolarska? Omawiamy wszystkie za i przeciw!

nowa czy uzywana maszyna stolarska

Właściciele stolarni często stają przed dylematem, czy wybrać nową, czy używaną maszynę stolarską. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Która opcja jest bardziej opłacalna finansowo? Kiedy zdecydować się na zakup nowej, a kiedy używanej maszyny? Sprawdź!

Nowa a używana – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Wyposażenie zakładu stolarskiego składa się z szeregu maszyn, które ułatwiają pracę i sprawiają, że jest bardziej precyzyjna. Są niezbędne przy wielu zadaniach, których nie można wykonać ręcznie.

Piła panelowa, grubościówka, maszyny stolarskie wieloczynnościowe czy frezarki – to tylko niektóre urządzenia stanowiące wyposażenie stolarni. Wielu właścicieli decyduje się na zakup używanych maszyn, inni inwestują w fabrycznie nowe sprzęty. Jakie są zalety i wady obu rozwiązań?

Maszyna wieloczynnościowa marki SCM

Używane maszyny stolarskie – wady i zalety

Maszyny stolarskie z drugiej ręki są doskonałą alternatywą dla nowych urządzeń. Decyduje o tym przede wszystkim atrakcyjna cena. Przykładowo, grubościówka używana kosztuje nawet o kilka lub kilkanaście tysięcy złotych mniej.

Wbrew powszechnej opinii nie są to jednak urządzenia awaryjne czy o ograniczonej wydajności. Wręcz przeciwnie – używane maszyny stolarskie to technologie obróbki sprawdzone i przetestowane w praktyce przez wiele lat.

Z obsługą używanych maszyn stolarskich poradzi sobie każdy pracownik. Doświadczonej kadrze najczęściej są dobrze znane. Nowi pracownicy nie wymagają zaś czasochłonnych szkoleń.

Ponadto urządzenia z drugiej ręki są łatwe w naprawie i serwisowaniu. Z awarią poradzą sobie zakładowi mechanicy, a części zamienne są powszechnie dostępne i dość tanie. Ogranicza to przestoje w pracy i związane z tym koszty.

Warto także podkreślić jakość wykonania dawnych maszyn, które produkowane były z myślą o wieloletnim użytkowaniu. Powstawały z trwałych materiałów z zachowaniem staranności i precyzji. To sprawia, że urządzenia niezawodnie pracują przez długi czas. Maszyny renomowanych marek europejskich czy amerykańskich cieszą się dużym uznaniem.

Trzeba jednak mieć świadomość, że kupując używaną maszynę stolarską z niesprawdzonego źródła, nie można mieć pewności co do jej stanu technicznego.

pila panelowa
Pilarka panelowa SCM

Nowe maszyny stolarskie – czy warto?

Nowe maszyny stolarskie są zaawansowane technicznie i posiadają wiele innowacyjnych funkcji. Ich zadaniem jest maksymalne odciążenie pracowników oraz uzyskanie optymalnych efektów pracy. Fabrycznie nowe urządzenia nie posiadają śladów użytkowania i można być pewnym ich prawidłowego działania. Producenci oferują także gwarancje na swoje maszyny.

Wadą nowoczesnych maszyn jest ich skomplikowana obsługa. Pracownicy muszą przechodzić długotrwałe procedury szkoleniowe, zanim urządzenie zacznie pracować. Poza tym awaria skutkuje koniecznością wzywania kosztownego serwisu.

Trzeba pamiętać, że obecnie maszyny produkowane są według innych standardów, a priorytetem wcale nie jest wieloletni okres eksploatacyjny. Co więcej, nowe sprzęty nie są dotarte i potrzebują czasu, aby zaczęły właściwie działać.

Kiedy warto postawić na używane maszyny stolarskie?

Używane maszyny stolarskie to dobre rozwiązanie w wielu przypadkach. Nowo powstające stolarnie muszą być wyposażone w szereg urządzeń, co niesie za sobą ogromne nakłady finansowe. Maszyny z drugiej ręki to sposób na oszczędności, bez konieczności rezygnowania z zakupu poszczególnych sprzętów.

Także właściciele firm, które się rozwijają i dostosowują do zmieniającego się rynku, również inwestują w używane maszyny. Dzięki temu niskim nakładem kosztów mogą podnieść jakość usług i poszerzyć ofertę, zachowując konkurencyjność cen.

Gdzie znaleźć używane maszyny stolarskie?

Decydując się na zakup używanych maszyn stolarskich, warto wybrać sprawdzonego sprzedawcę.  Dzięki temu można uniknąć kosztownych napraw i nietrafionych inwestycji.

Godna polecenia jest firma EMI, która od wielu lat działa w branży stolarskiej. W ofercie EMI dostępne są używane maszyny w atrakcyjnych cenach od cenionych producentów. Co ważne, urządzenia poddawane są szczegółowej kontroli, na którą składa się przegląd techniczny i ruchowy. Do klientów trafiają zatem w pełni sprawne i wydajne maszyny, które posłużą przez wiele lat!

5/5 - (1 głos)

Data publikacji: 11 kwietnia, 2022

5/5 - (1 głos)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły