Fotowoltaika

Od czego zależy uzysk energii z paneli fotowoltaicznych i jak można go zmaksymalizować?

Uzysk energii z paneli fotowoltaicznych to ilość prądu podana w kilowatach (kWh), jaką instalacja produkuje w określonym czasie. Choć fotowoltaika jest powszechnie uważana za bardzo efektywną, wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce nie jest stała i zależy od wielu czynników. Wyjaśniamy, od czego zależy roczny uzysk fotowoltaiki i czy mamy na niego wpływ?

Po co liczy się uzysk z instalacji PV?

Parametr uzysku pozwala oszacować, czy ilość energii produkowana przez fotowoltaikę będzie optymalna względem potrzeb mieszkańców, a także jak długo dana ilość prądu będzie produkowana. Ma to duże znaczenie z punktu widzenia gwarancji ogniw, ponieważ pozwala dobrać modele o określonym poziomie żywotności.

Charakterystyczną cechą paneli fotowoltaicznych jest to, że ich wydajność z czasem spada. Przekłada się to na malejącą wartość uzysku. Dlatego decydując się na fotowoltaikę, nie należy być krótkowzrocznym i trzeba umieć ocenić, ile prądu wygenerują panele po 5, 10 czy 25 latach pracy (25 lat to najczęściej spotykana gwarancja na ogniwa).

Skala oraz samo tempo spadku wydajności ogniw jest różne, w zależności od zastosowanej technologii, producenta i modelu. W przypadku wysokiej jakości ogniw spadek nie powinien przekroczyć 0,5% rocznie.

Od czego zależy rzeczywista produkcja fotowoltaiki?

Ilość generowanego przez panele prądu jest zależna od wielu czynników. Które z nich są najbardziej istotne?

  • Jednym z decydujących czynników jest region Polski, w którym została zamontowana instalacja fotowoltaiczna. Najwyższe nasłonecznienie występuje z reguły na południu lub południowym-zachodzie Polski (okolice Krakowa, Rzeszowa i Lublina). W tych rejonach z 1 kWh energii uzyskamy od 1000 do nawet 1100 kWh prądu. Z kolei na północnym wschodzie, nasłonecznienie wyniesie 900-950 kW. Różnice nie wydają się ogromne, ale kumulują się w skali roku.
  • Montując panele, warto zwrócić uwagę na ich orientację. W Polsce najbardziej opłacalnym kierunkiem jest południowy (przy nachyleniu 30-45°). W ostateczności sprawdzą się także ogniwa skierowane na wschód lub zachód. Zdecydowanie odradza się jednak montaż instalacji skierowanej w kierunku północnym.
  • Na wydajność fotowoltaiki wpływa także zacienienie paneli. Jeżeli zostaną one przysłonięte przez np. zadrzewienie lub elementy architektoniczne, instalacja automatycznie wyrówna moc do najsłabszego ogniwa, a my dotkliwie odczujemy tę różnicę.

Czy uzysk z instalacji PV można zwiększyć?

Na szczęście, na to, ile prądu wyprodukuje elektrownia fotowoltaiczna w poszczególnych kwartałach, mamy istotny wpływ.

  1. Przede wszystkim, roczny uzysk fotowoltaiki możemy zwiększyć, prawidłowo orientując panele fotowoltaiczne. Jeżeli nie jest to możliwe w sposób naturalny, z pomocą przychodzą specjalne stelaże (montowane np. na płaskim dachu). Przydatne może okazać się również położenie instalacji na konstrukcjach wsporczych ustawionych na gruncie, gdzie możemy ustawić ogniwa tak, aby przynosiły największy, możliwy zysk.
  2. Kolejnym możliwym działaniem jest wybór odpowiednich paneli fotowoltaicznych. Na rynku znajdziemy ogniwa dwóch generacji. Pierwsza to krzemowe konstrukcje mono- lub polikrystaliczne. Druga opiera się na ogniwach cienkowarstwowych. Obecnie, za najbardziej wydajne uważa się ogniwa monokrystaliczne.
  3. Jeżeli obawiamy się zacienienia, możemy również zainwestować w falownik z tzw. trackerem Maksymalnego Punktu Mocy (MPPT). Pozwala on zoptymalizować pracę modułów fotowoltaicznych i automatycznie znajduje punkt, w którym generują one najwięcej energii elektrycznej.

Pamiętaj, że utrzymanie uzysku na względnie stałym poziomie wymaga także regularnej konserwacji paneli i przeglądów instalacji. Okresowe mycie i czyszczenie ogniw pozwoli na usunięcie zabrudzeń, które zmniejszają ilość energii słonecznej docierającej do paneli i zmniejszają ich wydajność.

Kiedy rozważasz inwestycję w instalację fotowoltaiczną, uzysk jest jednym z kluczowych parametrów, które powinny decydować o rodzaju zastosowanego systemu. Utrzymanie tej wartości na prawidłowym poziomie sprawi, że autokonsumpcja będzie rekompensowana przez ilość produkowanej energii elektrycznej, co pozwoli przez długie lata cieszyć się darmowym prądem.

Jeżeli chcesz zacząć czerpać energię z odnawialnych źródeł, lub zaproponować wysokojakościowe instalacje swoim klientom, zajrzyj na stronę: https://suncurrent.pl/panele-sloneczne-i-elektrownie-przydomowe/ i dowiedz się więcej na temat zalet fotowoltaiki.

5/5 - (12 votes)

Data publikacji: 7 czerwca, 2021

Autor:

5/5 - (12 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jan
    wtorek, 8 czerwca, 2021

    Instalacje fotowoltaiczne na trwałe zadomowiły się u nas. Każda informacja uświadamiająca jak to działa i co należy zrobić aby maksymalizować efekty pogłębia wiedzę inwestorów. Niestety zabiegi naszych kierujących Państwem mogą zniweczyć sukces.nie mniej jednak polecam każdemu lekturę artykułu i wskazanego przekierowania.

  2. Artur
    środa, 9 czerwca, 2021

    Prąd ze światła słonecznego staje się co raz bardziej popularny. Trzeba jednak spełnić pewne warunki techniczne aby go mieć bo nie w każdym miejscu będzie to optymalne rozwiązanie. Na szczęście są pewne rozwiązania, które pomagają w niektórych przypadkach, ale trzeba też trafić na dobrych specjalistów od fotowoltaiki.

Podobne artykuły