Okna dachowe

Okna dachowe – inne niż inne

Czego to ludzie nie wymyślą, nie wiadomo. Aż wymyślą. Garść przykładów. Do kompletu brakuje Ferrari bez kół. Ale i to kiedyś nastąpi.

Taras… w pokoju

Niby wszystko jasne. Wuj to wuj, taras to taras – rzecz zewnętrzna. Nie, komuś to przeszkadzało. Tu, firmie Roto, która wymyśliła okno dachowe panoramiczne „Azuro” (szer. 2,7 m, wys. 1,6 m). Niby normalne, duże okno. Aż tu składa się segmentowo, i chowa w przekrój połaci! I nie ma okna – jest regularna dziura nad podłogą, gdzie może stać stół, wanna, leżak. Na świeżym powietrzu i bez wychodzenia z pomieszczenia. To chyba najmilszy sposób w jaki można stracić dach nad głową.

Okno Roto Azuro
Okno Roto Azuro

Z wyjątkiem ceny ok. 55 tys. PLN. (Podobny efekt co „Azuro” tworzą okna dachowe przesuwno-składane, poziomo lub pionowo – np. firmy Metallbau Rath, www.metallbau-rath.de – ale tutaj zawsze jakaś część prześwitu okna pozostaje zamknięta złożonymi na siebie skrzydłami).

Okna dachowe firmy Metallbau Rath
Okna dachowe firmy Metallbau Rath

Balkon-szuflada

Człowiek po kilku małych wódeczkach – które jak twierdzi Andrzej Grabowski, jeszcze nigdy nie zaszkodziły, zdrzemnie się na karpia przy oknie. I nie chcący kliknie pilota. A obudzi się na zewnątrz, na szklanej podłodze – ileś tam metrów nad ziemią! Można do końca życia nabawić się stresu względem szkła nie tylko budowlanego. Tak działa pomysł biura Hofman Dujardin Architects, wdrażany przez firmę Hurks – tzw. bloomframe balcony. Czyli okno ścienne, dwudzielne poziomo, które przekształca się skrzydłem dolnym w podłogę, oraz górnym w balustradę czołową, z boku ma wysuwne barierki (na www.bloomframe.com ). To jedyne z okien tu wymienianych, które póki co nie jest oknem dachowym – ale dlaczego nie? Skoro może być montowane i działać prostopadle (w ścianie) – to dlaczego nie pod kątem w połaci dachu spadowego? I może nie musi mieć szklanej podłogi (przeszklonego dolnego skrzydła)? Jedyny mankament, znów cena. Bloomframe kosztuje 12-15 tys. USD.

Bloomframe
Bloomframe

Ruchoma lukarna

Niech sobie będą okna dachowe przesuwane równolegle do połaci dachu („HD 100” jednoskrzydłowe i analogicznie rozsuwane „HD 200” dwuskrzydłowe). Ale żeby cała lukarna się suwała, w strefie asejsmicznej? To za sprawą „MoveRoof” firmy Baier Metalbau, www.baier.pl .

Okna dachowe firmy Baier Metalbau
Okna dachowe firmy Baier Metalbau
Okna dachowe firmy Baier Metalbau
Okna dachowe firmy Baier Metalbau

Znów efekt podobny jak w przypadku „Azuro”. Jedyna wątpliwość co do tych okien i lukarny to prowadnice przesuwu umieszczone na zewnątrz. Jak zamarzną, już z nóg nie ścina, ale od czego np. kable grzewcze? Zaletą okien w prowadnicy jest możliwość stosowania skrzydeł większych niż w oknach dachowych uchylno-obrotowych. Niewiele mniejszych niż cały zestaw trójskrzydłowy „Azuro” (4,32 m2). Największe skrzydło okien „HD” ma 4,22 m2, a mogą być dwa takie skrzydła. Szczerze? Ruchoma lukarna średnio się może podobać jako opcja użytkowa, choć idea jest godna uznania. Natomiast okna „HD” Baier z uwagi na wysokość nawet do 2,56 m czy rozmiar niżej 2,26 m – otwierają bardzo ciekawą perspektywę.

Lukarna dachowa MoveRoof®
Lukarna dachowa MoveRoof®
Lukarna dachowa MoveRoof®
Lukarna dachowa MoveRoof®

Balkony dachowe

GEL Velux do poddaszy z przedścianką, oraz GDL Cabrio Velux (cabrio balcony) i FGH-V Galeria Fakro – do poddaszy z sufitami ukośnymi do murłat. Świetne koncepty, i z cenami przystępnymi przeciętnym zjadaczom kieliszka chleba. Ale żadne z tych rozwiązań nie ma nic wspólnego z balkonem (przegrodą poziomą, nadwieszoną poza licem ścian) ani galerią (ciągiem komunikacyjnym otwartym jednym bokiem równoległym do długości).

FGH-V Galeria Fakro
FGH-V Galeria Fakro

W przypadku GEL Velux zasadne jest określenie taras dachowy (roof terrace) – otwarta z boku i góry pozioma przegroda podparta. Pozwala na różną długość tarasu, bez potrzeby przeszkleń zespolonych wzdłuż całej długości lub w części dolnej pionowej (wystarczy jeden zestaw wyjściowy drzwiowo-okienny). Ale ma dwa ograniczenia – szerokość tarasu zależy od kąta nachylenia połaci (im większy kąt, tym mniejsza szerokość) i wymaga poddaszy z przedścianką. Zaś okna dachowo-„balkonowe” FGH-V Fakro i GDL Velux, to tylko ukośne odmiany portfenetr (okien do podłogi) z balustradą jako barierką bezpieczeństwa. (Jeśli ktoś się uprze niech będzie, że to wewnątrz-poddaszowe tarasy lub też ukośnie przeszklone loggie dachowe. Ale nie balkony).

Ciekawe novum, że dolne skrzydło tych drzwio-okien odchyla się do pionu, a z boków wysuwają barierki – czego nie mają portfenetry ścienne. Można „wyjść” górą części sylwetki poza połać dachu, z możliwością oglądu 180° widnokręgu i oglądu w dół. Nie daje to jednak pełni walorów tarasu i balkonu. Standardowa szerokość światła tych okien „balkonowych” to 94 cm. Nawet przy rozmiarze SK19 GDL Velux (114 cm) trudno na takim „balkonie” postawić stolik z dwoma krzesłami i wygodnie usiąść z głową przy balustradzie.

Okno dachowe balkonowe Velux GDL
Okno dachowe balkonowe Velux GDL

A może krok dalej?

Był dowcip w dobie PRL, jak to sanacyjna Polska przed II wojną światową stała na skraju przepaści – potem Polska Ludowa zrobiła wielki krok naprzód. Ściany mogą mieć balkony, a dachy nie? Już teraz nic nie stoi na przeszkodzie, jeżeli inwestor zechce balkon w dachu, by połączyć wysuniętą płytę z wyjściem przez okno-drzwi roof terrace Velux albo np. przez okna „HD” Baier. Ale rozwiązania indywidualne to zawsze prototyp. Poza tym nie sam popyt decyduje na rynku. Równie ważna jest podaż. Jeśli czegoś nie ma, nabywca nie może tego chcieć.

Taras dachowy Velux GEL
Taras dachowy Velux GEL

Pomijając ekscentryczne pomysły „ruchome” – typu ukośny balkon-szuflada czy wysuwana tylko podłoga z rozkładaną balustradą – balkon dachowy to jedynie kwestia dodania płyty wysuniętej poza wieniec stropu. Nie musi być żelbetowa. Wystarczy kratownica metalowa np. z panelami podłogi układanymi na wiosnę i zdejmowanymi przed zimą (redukcja obciążeń śniegiem i wiatrem; swobodne odprowadzanie wód roztopowych). Albo balkon konstrukcji drewnianej. Dopiero wtedy nazwa okna dachowo-balkonowe będzie miała pełny sens. Na razie nie.

Robert Dymkowski

5/5 - (12 votes)

Data publikacji: 8 marca, 2015

Autor:

5/5 - (12 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Izabela
    środa, 14 marca, 2018

    Rewelacyjne okna. Prezentują się naprawdę pięknie i nowocześnie a do tego maja tyle możliwości zagospodarowania z nimi przestrzeni w domu. Widać że firma VELUX inwestuje w coraz to lepsze produkty stawiając na bardzo wymagającego klienta.

  2. camaieu
    środa, 14 marca, 2018

    Pomysł zrobienia z okna balkonu jest super!!! Bloomframe balkony to super sprawa, gdybym budowała kiedyś dom, z chęcią skorzystałabym z takiego nowatorskiego rozwiązania. Firma Hurks to geniusze 🙂

  3. Tulusia
    czwartek, 15 marca, 2018

    Bardzo oryginalne zastosowanie nowoczesnych okien, które sprawi, że dom będzie wyglądał nowocześniej i troszkę nawet luksusowo. Dzięki zastosowaniu takich okien uzyskamy optycznie więcej przestrzeni i przede wszystkim naturalnego światła. Minusem takich okien jest niestety ich cena…

  4. Jurek
    czwartek, 15 marca, 2018

    Tak wiele wspaniałych pomysłów rozwiazań dachowych proponuja nam uznane firmy .Balkony dachowe do tego ruchome lukarny tworzą nowoczesne rozwiązania na budowlach .Sam w przyszłości chętnie skorzystam z takich nowoczesności jak i wygody .

  5. Ania Mal
    czwartek, 15 marca, 2018

    Nie dość, że dostarczają światło i powietrze to odpowiednio dobrane okno dachowe jest ozdobą zarówno pokoju jaki dachu. Producenci prześcigają się w pomysłach, aby zadowolić klienta.

  6. Jacek
    czwartek, 15 marca, 2018

    Takie nowatorskie rozwiązania jak:taras dachowy czy okna dachowe Baier Metalbau,czy Bloomframe bardzo mi się podobają.Z tego zestawienia chciałbym mieć w swym dachu:Taras Dachowy Velux Gel i taki taras postaram się u siebie wykonać.

  7. ikowalska24
    czwartek, 15 marca, 2018

    Coś fantastycznego ! Okno chowa się do połaci i mamy niebo nad sobą tym samym czując się w pokoju jak na tarasie.Mozna zrobić sobie w pokoju mini plażę i rozkoszować się opalaniem.Świetny pomysł,brawo Velux,marzę o takim oknie.

  8. Jula
    piątek, 16 marca, 2018

    Niesamowite! Te okna są po prostu niezwykłe. Pierwszy raz widzę coś takiego. W przyszłości na pewno skorzystam w takiego rozwiązania.

  9. Dorota
    sobota, 17 marca, 2018

    Pomysłowość ludzka nie zna granic. To przysłowie w stu procentach odnosi się do okien dachowych. Wydaje się, że już wymyślono wszystko a tu proszę: okna panoramiczne, okna chowane w połaci, okna składane, przesuwane, poziome, pionowe, bloomfrane balcony, okna ścienne, dzielone, wysuwane, lukarny, balkony dachowe … Nie sposób tu wymienić wszystkich produktów i pomysłów. Wybór jest ogromny, każdy klient, każdy inwestor znajdzie produkt dostosowany nawet do swoich najbardziej wygórowanych wymagań. Osobiście najbardziej podoba mi się pomysł firmy Azuro w postaci chowanego okna panoramicznego. To fantastyczny pomysł i chętnie z niego skorzystam.

  10. Krzys
    sobota, 17 marca, 2018

    Ogromne wrażenie zrobił na mnie balkon szuflada. Wspaniałe się prezentuje, pasuje idealnie do nowoczesnego stylu i ta wszechobecna przestrzen

  11. Zszokowany
    poniedziałek, 19 marca, 2018

    Coś pięknego! W 40 sekund z panoramicznego okna zapewniającego potężną ilość światła można utworzyć przestronny taras. Na ciepłe wiosenne i letnie dni, które już niedługo nadejdą, to będzie po prostu wymarzone rozwiązanie. Boję aż się pomyśleć co jeszcze wymyśli firma Hurks, bo ich postęp technologiczny mnie zaskakuje.

  12. hanka
    wtorek, 20 marca, 2018

    Czego to ludzie nie wymyślą 🙂 Całkiem ciekawe rozwiązania, ale niestety cena powala. Chociaż z drugiej strony nawet gdyby cena była niższa to trzeba by było dobrze to przemyśleć. Wystraszyła mnie wizja obudzenia się na szklanej podłodze kilka metrów nad ziemią 😀

Podobne artykuły