Okna dachowe

Okno oddymiające FSP – „droga” dla dymu w czasie pożaru

Ogień to niszczycielski i trudny do opanowania żywioł. Jednak to dym wydzielający się w czasie pożaru stanowi większe zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Ponad 90% ofiar pożarów traci życie z powodu zatrucia dymem, a nie – jak się powszechnie sądzi – z powodu wysokiej temperatury czy kontaktu z ogniem. Dym i wydzielające się ciepło powoduje znaczne straty materialne w budynkach objętych pożarem. Stosując odpowiednie systemy odprowadzania dymu i ciepła można w znacznej mierze uniknąć zagrożeń powstałych przez ich koncentrację.

FAKRO w swojej szerokiej ofercie posiada specjalne produkty, które mają zastosowanie w systemach przeciwpożarowych. Okno oddymiające FSP wykorzystywane jest do grawitacyjnego systemu odprowadzania dymu i ciepła, a ognioodporne schody strychowe stanowią zaporę ogniową podczas pożaru wewnątrz budynku, nie dopuszczając do przedostania się dymu i ognia na strych. Skupmy się jednak na oknie dachowych FSP, które jest częścią grawitacyjnego systemu oddymiania i służy do odprowadzania z wnętrza budynku dymu i ciepła powstającego w trakcie pożaru.

Posiada innowacyjną konstrukcję klapową. Wyposażone jest w dwa siłowniki elektryczne (24 V), które poprzez sygnał elektryczny przekazywany z systemu sterowania otwierają skrzydło. Poprawny montaż okna (żadna z krawędzi skrzydła nie może znajdować się nad kalenicą dachu) powoduje, że otwarte skrzydło chroni otwór oddymiający przed bocznym wiatrem. Podczas standardowych warunków eksploatacji okno służy do przewietrzania i doświetlenia pomieszczenia.

Okno oddymiające FSP – „droga” dla dymu w czasie pożaru

Okno oddymiające FSP zostało wyprodukowane i certyfikowane zgodnie z wymaganiami zharmonizowanej normy EN 12101-2:2005. Okno oddymiające FSP najczęściej zintegrowane jest z całym system oddymiania. Sterowane z centralki oddymiania, współpracuje z czujnikami dymu oraz przyciskami alarmowymi tworząc tzw. grawitacyjny zestaw odprowadzania dymu i ciepła. System stosowany jest najczęściej w budynkach użyteczności publicznej (szczególnie na klatkach schodowych, w budynkach wielorodzinnych, hotelach, itp. ). System umożliwia automatyczne lub ręczne otwarcie okna oddymiającego, które usuwa z pomieszczenia nadmiar ciepła, dymu i toksycznych gazów wydzielających się podczas pożaru.

Zastosowanie systemu zwiększa bez- pieczeństwo mieszkańców, ponieważ umożliwia zachowanie wolnej od dymu drogi ewakuacyjnej w budynku, przyspiesza zlokalizowanie źródła pożaru oraz ugaszenie ognia. Czujnik po wykryciu dymu wysyła sygnał do centralki, która z kolei automatycznie uruchamia siłowniki elektryczne otwierające okno. W przypadku wcześniejszego (np. wzrokowego) wykrycia pożaru, okno oddymiające można otworzyć przyciskiem alarmowym. Specjalne okno dachowe FSP dedykowane jest do oddymiania pomieszczeń w czasie pożaru. Może spełniać rolę standardowego okna dachowego, lecz w czasie pożaru tworzy otwartą „drogę” dla dymu. Konstrukcja i parametry spełniające wymogi przeciwpożarowe zapewniają bezpieczeństwo użytkowania budynku.

infolinia 0800 100 052

www.fakro.pl

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 31 grudnia, 2014

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. ewa
    środa, 23 maja, 2018

    Takie okno jest nie tylko przydatne w czasie pożaru, ale przede wszystkim w domach zasilanych gazem. Najlepiej umieścić w kuchni lub w łazience, jesli jest tam piecyk gazowy. Powietrze z okna dachowego nie wychładza zbytnio pomieszczenia a daje przewiew i drogę dla powietrza.

  2. Adrian M.
    środa, 23 maja, 2018

    Nie wiedziałem, że firma Fakro ma w swojej ofercie również okna oddymiające. Z opisu wynika, że takie okno oddymiające FSP pozwoli dymowi uciekać w bardziej kontrolowany sposób i na łatwiejsze ugaszenie pożaru. Warto zastosować takie okno, jeżeli dach budynku pozwala na jego zastosowanie zwiększając bezpieczeństwo.

  3. strażak
    środa, 23 maja, 2018

    Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę jak niebezpieczny jest dym w czasie pożaru. Zastosowanie okna oddymiającego FSP zapobiegnie niewątpliwie wielu tragediom w czasie pożaru budynku. Sterowanie oknem musi być rzecz jasna podłączona do sprawnego i regularnie konserwowanego systemu ppoż. budynku.

  4. Małgosia
    środa, 23 maja, 2018

    Człowiek kształci się całe życie. Pierwszy raz czytam o takim rozwiązaniu i uważam, że jest genialne! Genialne i wspaniałe w swojej prostocie. Wszak, wiele osób lubi proste i praktyczne rozwiązania, a takie chroniące nasze życia są najlepsze! Brawo FAKRO!

  5. kasiennka
    czwartek, 24 maja, 2018

    Zastosowanie okna oddymiającego w domu jednorodzinnym to zarazem ciekawe, a z drugiej strony rozwiązanie, które zapewni nam bezpieczeństwo w wyniku nieprzewidzianego wydarzenia jakim jest pożar. Rozwój zastosowań możliwych do zastosowania w domach jest imponujący, które wpływają na wyższą efektywność energetyczną, a zarazem zwiększają komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Podobne artykuły