Okna dachowe

Pod bezpiecznym skrzydłem

Poczucie bezpieczeństwa to jedna z głównych potrzeb człowieka. Chcemy czuć się bezpiecznie na ulicy, podczas podróży czy na zorganizowanych imprezach. Lecz najbardziej dbamy o bezpieczeństwo we własnych domach. Nikt z nas świadomie nie kupi produktu, który może narazić nas na niebezpieczeństwo. Okna dachowe to specyficzne produkty, montowane w konstrukcji dachu, nad głowami użytkowników. A przecież na dachach czasem pracują ludzie. Dlatego okna muszą zapewniać bezpieczeństwo użytkowania oraz zabezpieczać przed łatwym wejściem do budynku.

Firma FAKRO rekomenduje aby w dachach o kącie nachylenia poniżej 30° stosować okna posiadające co najmniej 3 klasę bezpieczeństwa
Firma FAKRO rekomenduje aby w dachach o kącie nachylenia poniżej 30° stosować okna posiadające co najmniej 3 klasę bezpieczeństwa

Z pozoru niedostrzegane zagrożenie naprawdę jest poważne. Dane statystyczne z USA, gdzie w ciągu jednego roku zginęły aż 23 osoby wpadając przez świetliki do wnętrza budynku, wskazują na istnienie problemu. Aby zapobiec takim wypadkom amerykańska instytucja NIOSH, zaleca używanie produktów spełniających normy bezpieczeństwa. Również w Europie funkcjonują przepisy budowlane określające m.in. bezpieczeństwo użytkowanych budynków.

Próba wytrzymałości okien FAKRO na dachu
Próba wytrzymałości okien FAKRO na dachu
Klasę bezpieczeństwa charakteryzuje wysokość spadania elementu o masie 50 [kg], które uderza w okno.
Klasę bezpieczeństwa charakteryzuje wysokość spadania elementu o masie 50 [kg], które uderza w okno.

1 lutego 2007 weszła w życie zharmonizowana norma EN 14351-1 dla okien i drzwi. W jej skład wchodzi norma EN13049, która określa 5 klas bezpieczeństwa wg poniższej tabeli.

Firma FAKRO, producent okien dachowych, od zawsze dba o bezpieczeństwo użytkowników, produkując wysokiej jakości, trwałe i bezpieczne okna dachowe. Firma FAKRO jako producent pierwsza wprowadziła na rynek m. in. okna standardowo wyposażone w szybę hartowaną, która objęta jest bezterminową gwarancją na rozbicie przez grad.

Co więcej, konstrukcja okna jest specjalnie wzmocniona dzięki czemu okna FAKRO jako jedyne posiadają 3 klasę bezpieczeństwa dla całego okna łącznie z szybą wg normy EN13049 (szczegóły na www.fakro.pl). Okna dachowego FAKRO nie da się w łatwy sposób otworzyć, np. poprzez dynamiczne naciśnięcie nogą na górną, zewnętrzną część okna dachowego.
pod-bezpiecznym-skrzydlem_2
Nie spowoduje to otwarcia skrzydła czy wyrwania zawiasów. Kominiarz, dekarz lub osoba instalująca antenę na dachu nie wpadnie przez okno, jeżeli przypadkowo nadepnie na skrzydło. Daje to gwarancję bezpiecznego użytkowania budynku.

W porównaniu z innymi oknami, okna dachowe FAKRO są skuteczniej zabezpieczone przed nieproszonymi gośćmi. Wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa wyposażenie naszych domów staje się coraz cenniejsze. Dlatego naturalna jest chęć ochrony swojego majątku. Podczas naszej nieobecności włamywacze mogą spowodować znaczne straty. Dane statystyczne są niepokojące. Wskazują one, że włamań coraz częściej dokonuje się przez okna dachowe. Wydarzenia w Katowicach potwierdzają, że okno dachowe może być miejscem przez które, nieproszony gość dostanie się do środka. W lipcu 2008 ochrzczony przez media „człowiekiem – pająkiem” mężczyzna, wchodził do mieszkań (między innymi przez okna dachowe) i głaskał śpiące kobiety. To wydarzenie skłoniło nas do poruszenia tematu bezpieczeństwa okien dachowych.
pod-bezpiecznym-skrzydlem_4
Firma FAKRO dba o ochronę naszego mienia i zdrowia. Można spokojnie spać wiedząc, że w dachu zamontowane są najbezpieczniejsze okna dachowe FAKRO odporne nie tylko na każdą pogodę.

5/5 - (8 votes)

Data publikacji: 20 maja, 2008

Autor:

5/5 - (8 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Zosia
    środa, 14 sierpnia, 2019

    Na pewno nikt się nie spodziewa, że ktoś wejdzie akurat przez okno dachowe. Wybierając okna dachowe skupiamy się głównie na tym, aby były szczelne i funkcjonalne, a bezpieczeństwo schodzi na dalszy plan. Skutki mogą być opłakane.

Podobne artykuły