Warsztat

Praca w betonie. Wiertła z uchwytem SDS-plus i SDS-max

Kluczową sprawą podczas obróbki betonu jest odpowiedni dobór wierteł, który umożliwi efektywne prowadzenie prac. Aby wiertło dobrze się sprawdziło w praktyce, musi spełniać kilka kryteriów. Proces wiercenia musi być płynny, a postępy w pracy – szybkie. Urobek powinien być wyrzucany w regularny sposób, by na bieżąco oczyszczać otwór. Ważne jest precyzyjne centrowanie, zwłaszcza na początku wiercenia. Istotna jest również niezawodność i żywotność wiertła, ponieważ ma to wpływ na koszty i szybkość prowadzonych prac.

Wiertło należy również w odpowiedni sposób dopasować do elektronarzędzia. Przy korzystaniu z wiertarek czy wiertarko-wkrętarek zastosowanie mają najbardziej popularne wiertła z uchwytem cylindrycznym . W przypadku bardziej specjalistycznych i częściej wykorzystywanych przez profesjonalistów młotów udarowo-obrotowych odpowiedni wybór to wiertła z uchwytem SDS-plus oraz SDS-max.

Wiertła udarowe do betonu z uchwytem SDS-plus

Oferta wierteł przeznaczonych do pracy z młotami udarowo-obrotowymi z uchwytem SDS-plus skierowana są głównie do profesjonalnych użytkowników szukających rozwiązań do obróbki muru, betonu i betonu zbrojonego.

Przykładem wiertła udarowego z uchwytem SDS-plus do betonu zbrojonego jest wiertło marki Hawera SHARX. Charakteryzuje je główka wykonana w całości z węglika spiekanego z 4 ostrzami oraz optymalna konstrukcja spirali, która zapewnia szybkie odprowadzanie urobku oraz łatwe wyjmowanie wiertła także w przypadku głębokich otworów.

Wiertła udarowe z uchwytem SDS-plus do betonu bez zbrojeń mają natomiast inną budowę główki. Jedną z najnowszych innowacji jest tzw. aktywny wierzchołek centrujący, gwarantujący wysoką stabilność i precyzję wykonywanej pracy. Taką konstrukcję ma właśnie wiertło Hawera PowerLSplus. Dodatkowo solidnie wykonana główka z węglika spiekanego oraz spirala o 4 zwojach zapewniają szybkie tempo pracy, sprawne odprowadzanie urobku, a także ograniczenie zatykania otworu przez pył.

Kolejnym rodzajem wierteł udarowych do betonu z uchwytem SDS-plus są wiertła koronowe udarowe, które montuje się do wiertarek udarowych z uchwytem 6-kątnym, młotów udarowych z uchwytem SDS-plus lub uchwytem wiertarskim. Produkty te skierowane są głównie do instalatorów do montażu rur 3/8’’, puszek włączników, puszek rozgałęźnych i rozdzielczych oraz do rur grzewczych.

Wiertła udarowe do betonu z uchwytem SDS-max

Można wyróżnić trzy główne rodzaje wierteł z uchwytem SDS-max:

  • Wiertła udarowe SDS-max

Wiertła z uchwytem SDS-max są przeznaczone dla profesjonalistów wykorzystujących duże młoty udarowo-obrotowe (o masie powyżej 4 kg) do wykonywania ciężkich prac budowlanych. Takie wiertła powinno charakteryzować się wyjątkową trwałością, wydajnością wiercenia, a także precyzyjnym wykonywaniem otworów oraz wytrzymałością na obciążenie i temperaturę. Wszystkie te cechy ma wiertło udarowe do betonu Hawera 8X SDS-max. Uzyskano je dzięki konstrukcji z czteroostrzową główką wykonaną w całości z węglika spiekanego, niezwykle ostremu wierzchołkowi o kącie 90° w kształcie piramidy oraz mocnemu i trwałemu połączeniu pomiędzy główką wiertła a korpusem.

Podobnie jak w przypadku wierteł z uchwytem SDS-plus, wiertła koronowe udarowe (zwane inaczej udarowymi otwornicami do betonu) dostępne są również w wersji z uchwytem SDS-max. W ofercie są zarówno wiertła jednoczęściowe, jak i dwuczęściowe z połączeniem gwintowanym.

  • Wiertła przebiciowe SDS-max

Ostatnia grupa wierteł do betonu SDS-max to wiertła przebiciowe, polecane w przypadku wykonywania przebić o dużych średnicach. Przykładem takiego wiertła jest wiertło marki Hawera, w którym zastosowano próżniową technikę lutowania i hartowania. Taka konstrukcja zapewnia wysoką trwałość, a dodatkowo dzięki głowicy w kształcie dzwonu ze stożkami tnącymi z węglika spiekanego rozwiązanie to gwarantuje wysoką wydajność pracy.

Wszystkie wyżej opisane wiertła udarowe do betonu są stale dostępne w ofercie hurtowni narzędzi Profi Partner. Zapraszamy na prezentacje tych produktów w naszym sklepie w Warszawie Ursus przy ul. Posag 7 Panien 6. Nasi doświadczeni specjaliści dysponują praktyczną wiedzą i pomogą w wyborze najbardziej odpowiedniego rozwiązania, które przyczyni się do sprawnego przeprowadzenia planowanych prac. Zapraszamy!

4.9/5 - (7 votes)

Data publikacji: 15 stycznia, 2021

Autor:

4.9/5 - (7 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły