Warsztat

Rodzaje drabin dwuczęściowych – czym różnią się uniwersalne od wysuwanych?

rodzaje drabin dwuczesciowych-czym roznia sie uniwersalne od wysuwanych

Poszukując drabiny dwuczęściowej do pracy lub użytku własnego, zapewne natknąłeś się na wiele różnych rodzajów tego produktu. Jedno z podstawowych rozróżnień zakłada podział drabin na uniwersalne i wysuwane. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci, jaka jest między nimi różnica. Wymienimy także ich podstawowe wady i zalety, a także doradzimy, przy jakich pracach najbardziej się sprawdzą. Zapraszamy do czytania!

Drabiny dwuczęściowe uniwersalne

Drabiny dwuczęściowe uniwersalne to drabiny, które mogą przybrać dwie formy. Po pierwsze, mogą służyć jako drabiny wolnostojące, czyli takie, które składają się z dwóch nachylonych pod kątem par podłużnic. Drabinę uniwersalną w tej formie można postawić na płaskim podłożu, bez konieczności opierania jej o ścianę. Po drugie, drabiny uniwersalne mogą przybrać również formę drabin wysuwanych. Zyskują wtedy na długości, ale niestety ich stabilność jest dużo bardziej ograniczona. Podłużnice, które wcześniej stanowiły podporę, teraz służą jako przedłużenie szczebli. Drabiny takie są nazywane uniwersalnymi, ponieważ mogą przydać się naprawdę w wielu sytuacjach. 

Drabiny dwuczęściowe wysuwane

Drabiny dwuczęściowe wysuwane nie mogą stać samoistnie na podłożu. Sprawdzą się w przypadku prac, gdzie będziemy potrzebować, aby oprzeć drabinę o ścianę i dostać się na większą wysokość. Ich największym atutem jest poręczność i kompaktowość. Wystarczy jedno pociągnięcie linki, a podłużnice same się wysuwają. Dzięki swojej wyjątkowej konstrukcji drabiny te zapewniają dostęp do bardzo wysokich punktów. Oprócz tego drabinę wysuwaną można rozłożyć na dwie drabiny przystawne. Wadą drabiny dwuczęściowej wysuwanej jest jej zdecydowanie mniejsza stabilność niż np. drabiny rozstawnej. Cały ciężar spoczywa wtedy na jednej parze podłużnic, a nie tak jak w przypadku drabiny wolnostojącej — dwóch parach. 

Jaką drabinę wybrać?

Drabiny uniwersalne świetnie sprawdzą się w gospodarstwach domowych podczas standardowych prac w ogrodzie lub przy elewacji. Dają duży wachlarz możliwości, jeśli chodzi o zastosowanie. Jeśli jednak nie potrzebujemy funkcji wolnostojącej, ponieważ pracujemy tylko na wysokościach, warto wybrać drabinę wysuwaną.

Wybierz drabinę, która spełni Twoje wymagania i idealnie wpisze się w charakter pracy, którą wykonujesz. Skorzystaj z oferty renomowanego producenta drabin i ciesz się profesjonalnym i solidnym sprzętem!

4.8/5 - (19 głosów)

Data publikacji: 28 sierpnia, 2020

4.8/5 - (19 głosów)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jan
    piątek, 4 września, 2020

    Jak potrzebna jest drabina przekonałem się jak przeprowadziłem się do własnego domu. Kontrola stanu rynien, przycinanie gałęzi drzew i wreszcie malowanie. bez drabiny nie ma szans. Mam drabinę uniwersalną 3 częściową, aluminiową i nie wyobrażam sobie pracy w domu bez niej.

  2. wysokościowiec
    poniedziałek, 7 września, 2020

    Cieszy fakt dużej ilości rodzajów drabin. Dzięki temu można dobrać drabinę do konkretnej sytuacji. Mogą służyć jako drabiny opierane o pionową przegrodą, rozkładane jak drabiny malarskie, a nawet stanowić formę podestu. Dzięki temu można wykonać rozmaite prace wysokościowe.

Podobne artykuły