Warsztat

Spawarka – nowa czy używana?

Wybór narzędzi jest często problematyczny. Ma to odniesienie właściwie do każdej rzeczy – mnogość producentów i modeli może przytłoczyć. Kolejną kwestią, która utrudnia ostateczny wybór, jest to, czy warto jest inwestować w nowy sprzęt, czy może jednak dobrze jest się rozejrzeć za czymś z drugiej ręki.

Posiadanie nowo zakupionej rzeczy, tak jak wszystko, ma swoje plusy i minusy. To czy kupimy nową, czy używaną rzeczy zależy od wielu czynników. Jakie są zalety, a jakie wady posiadania rzeczy prosto ze sklepu?

Nowe rzeczy – zalety

Jest kilka plusów kupowania nowych rzeczy. Jednymi z nich są: posiadanie gwarancji i możliwości zwrotu. Kolejną zaletą jest dłuższa żywotność danego sprzętu. Nie jest to jednak regułą – nowe rzeczy psują się równie często, co te użytkowane przez kilka, a nawet kilkanaście lat.

Wiele osób uwielbia chodzić po sklepach. Oglądanie dziesiątek modeli danego sprzętu jest dla nich relaksujące, a zarazem ekscytujące. Jest to kolejny czynnik zachęcający do wyboru nowych rzeczy.

Nowe rzeczy – wady

Czy zakup nowej rzeczy może mieć w ogóle jakiekolwiek wady? Otóż tak! Osoby, dla których ochrona środowiska jest ważną kwestią, często wolą kupować używane przedmioty. Ma to związek z nadprodukcją, która przyczynia się do zanieczyszczania powietrza i szybszego postępowania zmian klimatu. Nowe rzeczy są również droższe od tych używanych. Nie zawsze dysponujemy tak dużym budżetem, żeby móc pozwolić sobie nieograniczony wybór – ma to miejsce zwłaszcza podczas kupowania droższych sprzętów np. spawarek.

Używane rzeczy – zalety

To czy używana rzecz będzie miała więcej wad, czy zalet, zależy głównie od tego, w jaki sposób użytkowana była wcześniej. Jeśli poprzedni właściciel dbał o nią, to czasem ciężko jest nam dostrzec, że nie jest to całkiem nowy przedmiot z salonu. Takie sytuacje może i nie są częste, ale na pewno mają miejsce.

Jeśli dane narzędzie nie wygląda świetnie, ma jakieś otarcia czy rysy, ale działa bez zarzutu, to możemy na nim zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy. Rzeczy ze znamionami użytkowania są sprzedawane w bardzo korzystnych cenach.

Dzieje się tak również wtedy, kiedy kupowana rzecz wymaga wymiany jakiejś części. Warto jest wtedy przekalkulować ile dana część razem z zakupem używanej rzeczy by ans wyniosła i porównać to z cenami sklepowymi.

Używane rzeczy – wady

Używane rzeczy mają przeważnie więcej wad niż te nowe. Najczęściej nie mają one gwarancji. Sprzedający nie zawsze są uczciwi – mogą nam oni zaoferować przedmiot, który z pozoru wydaje się być w porządku, a po jednym czy dwóch użytkownikach się zepsuje. Wtedy nie możemy oddać tego do serwisu w ramach gwarancji, nie przysługuje nam również otrzymanie nowego, niewadliwego sprzętu.

Spawarka – lepiej zainwestować w nową czy szukać używanej?

To zależy – wpływa na to wiele czynników. Jest to dość drogi sprzęt, dlatego warto tę kwestię dobrze przemyśleć. Portal nafakcie.pl ma w swojej bazie wiele artykułów związanych z budownictwem – rodzajami sprzętu, opiniami o firmach czy poradami. Artykuł rozwiązujący problem, jaką spawarkę kupić – nową czy używaną, możesz przeczytać tu: https://nafakcie.pl/spawarka-nowa-czy-uzywana/. Porusza on najważniejsze kwestie związane z zakupem spawarek i może pomóc ci w wyborze.


Data publikacji: 17 maja, 2022Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły