Porady

Tanie książki czy stare książki? Antykwariat internetowy – dlaczego warto w nim kupować?

Tanie książki czy stare książki Antykwariat internetowy dlaczego warto w nim kupować

W obiegowej opinii antykwariat – internetowy lub tradycyjny – kojarzy się przede wszystkim z tanimi, zniszczonymi książkami, po które sięgają głównie pasjonaci konkretnych dziedzin. Tymczasem to tylko niewielki wycinek tej rzeczywistości, gdyż wiele zależy od specyfiki danego miejsca. Pytanie, jakie należy sobie postawić, nie brzmi: czy warto kupować w antykwariacie, ale: dlaczego warto i w jaki sposób to robić. Dowiedz się, jak wybrać antykwariat internetowy.

1. Tanie książki czy stare książki?

2. Dostępność książek – antykwariat kontra księgarnia internetowa

3. Antykwariaty czy księgarnie sieciowe?

Tanie książki znaleźć możesz w kilku miejscach: antykwariatach, sklepach internetowych, marketach, portalach aukcyjnych. Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na tę pierwszą opcję.

Tanie książki czy stare książki?

Stereotyp antykwariatu często przedstawia go jako miejsce pełne starych tomów. Nie zawsze tak jest. Przykładem może być SkupSzop, w którym znajdziesz wyłącznie publikacje wydane przed 2006 rokiem. Dodatkowo z asortymentu tego akurat miejsca wykluczane są wszystkie książki pobrudzone, zaplamione, uszkodzone i pozbawione stron. W praktyce oznacza to, że masz możliwość kupić tanie książki w stanie niemal nowym, noszącym ewentualnie normalne ślady użytkowania. Opcja jest bezpieczniejsza niż aukcje internetowe czy outlety, które oferuje czasem księgarnia internetowa.

Dostępność książek – antykwariat kontra księgarnia internetowa

Kolejna obiegowa opinia głosi, że nowości wydawnicze kupuje się w zwykłej księgarni – internetowej lub stacjonarnej – albo sieciówkach, a antykwariat internetowy pomoże, gdy poszukiwane są starsze tytuły. Jak już wiadomo z powyższego punktu, to nieprawda. Antykwariat ma jeszcze dodatkowy atut. Zdarza się, że – mimo niewielkiego upływu czasu – niektóre powieści po kilku latach wznawiane są w nowej wersji okładkowej. Dla kolekcjonerów wcale nie jest to dobra wiadomość. Jeśli więc miłośnicy literatury poszukują danego tytułu pasującego do pozostałej kolekcji lub planują kupić całą serię we wcześniejszych okładkach, antykwariat internetowy będzie jednym z pierwszych miejsc, które warto sprawdzić pod tym kątem.

Antykwariaty czy księgarnie sieciowe?

W sieciowych księgarniach z pewnością można znaleźć ciekawe tytuły, nie da się jednak ukryć, że traktują one książki po prostu jako komercyjny towar do sprzedania. Żywot książki w takim miejscu jest krótki, wyznaczany prawami marketingu. W antykwariacie znaleźć można to, co niekoniecznie jest promowane w mediach. Ciekawe tytułu i niepowtarzalna atmosfera są wyczuwalne nawet w sieci.

5/5 - (4 głosów)

Data publikacji: 7 kwietnia, 2021

5/5 - (4 głosów)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły