Porady

Uchwyty odgromowe betonowe – ceny, zastosowanie i rodzaje

Instalacja odgromowa jest niezbędna podczas budowy każdego budynku – zarówno nieruchomości mieszkalnej, jak i obiektów użytku publicznego. Kiedy nie zadbasz o prawidłowe zabezpieczenie przewodów wysokiego napięcia, dojdzie do ich uszkodzenia wskutek wyładowań atmosferycznych w trakcie burzy.

Jeśli chcesz mieć gwarancję, że Twój dom jest odpowiednio zabezpieczony, musisz zadbać o poprawny montaż wszystkich elementów instalacji chroniącej przed piorunami. Kluczowe elementy konstrukcyjne to uchwyt betonowy odgromowy oraz podpory betonowe, które służą np. do bezpiecznego montażu jednostek klimatyzacji lub agregatów chłodniczych.

Czym są uchwyty odgromowe i do czego służą?

Profesjonalne uchwyty to podstawowy element konstrukcyjny każdej instalacji odgromowej zarówno dla domów, jak i budynków użytku publicznego. Bez takich konstrukcji przygotowanie skutecznego piorunochrony dla budynku byłoby praktycznie niemożliwe
do zrealizowania.

Kiedy zamówisz standardowy uchwyt odgromowy betonowy, możesz przy jego użyciu bezpiecznie montować: przewody piorunochronu, jednostki klimatyzacji zewnętrznych, podstawy pod stelaże, a nawet elementy instalacji fotowoltaicznej.

Jak wybrać odpowiedni uchwyt do piorunochronu?

Jest wiele parametrów, które musisz wziąć pod uwagę, jeśli chcesz dopasować odpowiedni uchwyt betonowo odgromowy. Cena nie powinna odgrywać to najważniejszej roli. Liczy się przede wszystkim to, aby wybrany element:

  • spełniał wszelkie restrykcje jakościowe i normy budowlane,
  • gwarantował stabilność i łatwość montażu,
  • wyróżniał się długą żywotnością,
  • pozwalał na bezszkodowe odprowadzanie energii powstałej podczas wyładowań elektrycznych.

Pamiętaj, że brak odpowiednich uchwytów odgromowych dla domu może skutkować przepięciem w instalacji elektrycznej. Wtedy zniszczeniu mogą ulec wszystkie sprzęty podłączone do gniazdek w nieruchomości.

Uchwyt odgromowy betonowy – to nie wszystko, czego potrzebujesz!

Jeśli jesteś na etapie przygotowywania instalacji dla piorunochronu, konieczne musisz zaopatrzyć się nie tylko w wysokiej jakości, certyfikowane uchwyty, ale także:

  • babkę odgromową w tworzywie.
  • uchwyty instalacyjne np. do korytek kablowych i przewodów,
  • podstawy betonowe,
  • uchwyty do odgromu w tworzywie.

Dodatkowo podczas realizowania prac związanych z instalacją odgromową nieruchomości potrzebujesz odpowiednich śrub, wkrętów oraz elementów pozwalających na wykonanie izolacji poszczególnych miejsc łączenia, np. przewodów.

Ile kosztuje instalacja odgromowa dla domu?

Ciężko wskazać jednoznaczną cenę za przygotowanie instalacji odgromowej dla domu. Całkowite koszty są uzależnione przede wszystkim od powierzchni budynku, sposobu montażu oraz cennika producenta dostarczającego na miejsce uchwyty i inne elementy konstrukcyjne.

Możesz jednak założyć, że za podstawową instalację odgromową zapłacisz średnio od 5000 złotych w górę z systemem zamontowanym na dachu. W przypadku montażu powierzchniowego wzrastają o kilka tysięcy złotych.


Data publikacji: 24 lutego, 2024

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły