Okna dachowe

Wybór okna dachowego – dostępne rozwiązania

Oprócz funkcji dekoracyjnych, okna dachowe pełnią głównie rolę doświetlającą pomieszczenia na poddaszu. Dowiedz się, jakie rodzaje okien dachowych oferują producenci – różnią je nie tylko rozmiary i kształty.

Okna dachowe pełnią cztery podstawowe funkcje:
– doświetlanie
– wietrzenie
– ochrona przed temperaturą zewnętrzną
– ochrona przed hałasem.

Wybierając okno dachowe, należy uwzględnić wiele czynników. Bardzo ważny jest stosunek powierzchni podłogi do powierzchni okna (różny dla pomieszczeń mieszkalnych i pomocniczych). Nie mniej istotna jest konstrukcja dachu, nie każdy typ okna dachowego może bowiem zostać wykorzystany przy wszystkich kątach nachylenia płaszczyzny i rozstawie krokwi. Przemyśleć należy również, na jakiej wysokości mają być zamontowane okna, jak mają się otwierać i z jakiego materiału mają być wykonane ramy i ościeżnice. Zdecydować trzeba także o rodzaju szkła – do wyboru mamy hartowane, samoczyszczące, refleksyjne, witrażowe czy ornamentowe.

Rodzaje okien dachowych

Okna połaciowe, wśród których wyróżniamy: okna obrotowe, uchylno-obrotowe, wysokoosiowe, kolankowe, balkonowe oraz wyłazy dachowe.

Wykusze to fragmenty budynku wystające z lica elewacji, powiększające wnętrze, do którego przylegają. Nadwiesza się je powyżej pierwszego piętra na wysokości jednej lub kilku kondygnacji.

Lukarny to okna pionowe, wystające z płaszczyzny dachu, montowane w dachach o większym stopniu nachylenia.

Wole oko to okna owalne, okrągłe bądź półokrągłe, charakteryzujące się płynnym przejściem pomiędzy przestrzenią dachową, a oknem.

Naświetla i świetliki dachowe są to zazwyczaj nieotwierane przeszklenia umieszczane bezpośrednio w połaci dachowej lub w dodatkowej konstrukcji umieszczanej na dachu.

Dachy o dużym stopniu nachylenia pozwalają na zastosowanie dowolnego rodzaju okien dachowych. W przypadku dachów o małym stopniu nachylenia sprawdzają się naświetla i okna połaciowe.

Należy również pamiętać, że okna dachowe trzeba myć tak samo często, jak każde inne. Warto zatem wybrać taki typ i sposób otwierania, który nie będzie nam tego utrudniał.

Przy wyborze okien dachowych powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko walory dekoracyjne. Ważna jest także powierzchnia okien oraz ich usytuowanie względem kierunków świata. Większa liczba mniejszych, równomiernie rozłożonych na dachu okien dostarczy więcej światła niż jedno duże okno o tej samej powierzchni.

5/5 - (8 votes)

Data publikacji: 13 września, 2014

Autor:

5/5 - (8 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Czystek
  niedziela, 10 czerwca, 2018

  Aby cieszyć się z okna dachowego trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów podczas jego zakupu. Jak widać jest wiele bardzo ważnych parametrów na które należy zwrócić uwagę, nie jest to łatwe. Najlepiej chyba należy zdać się na fachowca od montażu czy sprzedawcę w sklepie oni najlepiej doradzą i podpowiedzą.

 2. Kinga
  niedziela, 10 czerwca, 2018

  Wydawać by się mogło, że wybór okna dachowego jest banalnie prosty. Jak widać trzeba się kierować wieloma czynnikami. Nie wiedziałam nawet że jest taki wybór okien dachowych.

 3. Kama
  niedziela, 10 czerwca, 2018

  Najbardziej popularne chyba są okna połaciowe i lukarny. Przynajmniej ja między tymi dwoma rozwiązaniami wybierałam. Okno połaciowe niższy koszt, ale pełno wad: przeciekanie, śnieg w zimę, hałas w deszcz. Lukarna droższa, ale nie ma tych wad. Lukarny mi się nie podobają, ale cóż, mam lukarnę.

 4. Bogdan
  poniedziałek, 11 czerwca, 2018

  Okna dachowe to taka super wygoda , że doświetlaja nam pomieszczenia na poddaszu,chronią przed hałasem , temperaturą zewnętrzną.Decydując się na wybór okien dachowych , musimy uwzglednic wiele czynników jak np.wysokośc okna , konstrukcja dachu,czy rodzaj szkła .Fajnie jak jest duży wybór takich okien

 5. piok2
  środa, 20 czerwca, 2018

  Niewątpliwą zaletą okien dachowych jest to, że dają one często jedyną możliwość uzyskania naturalnego światła na poddaszu. Sprawdzają się wówczas, kiedy mieszkamy w zacienionym miejscu. Ze względu na fakt, iż znajdują się one w dachu naszego domu, a nie pionowo w ścianie, to dostarczają nam znacznie więcej światła i promieni słonecznych.

 6. robert.sawosz
  środa, 20 czerwca, 2018

  Zapomniano o jeszcze jednej, bardzo ważnej funkcji okien dachowych. Można przez nie oglądać piękno i potęgę natury – grad, burze, chmury itp.

 7. wicek13
  środa, 20 czerwca, 2018

  Przy odpowiednim podejściu do zakupu okien dachowych można racjonalnie wykorzystać budżet, a jednocześnie dobrać okna o optymalnych walorach użytkowych. Ponieważ okna dachowe danego producenta mają ujednolicony wygląd od strony dachu, możemy wybrać model okien kierując się ich funkcjami, a nie wyglądem zewnętrznym.Wszystko zależy od przeznaczenia pomieszczenia

 8. dukat
  niedziela, 24 czerwca, 2018

  U mnie doskonale sprawdzają się okna pionowe, gdyż mam dach pod dużym kątem nachylenia. Przy takim wyborze jaki jest teraz zdecydowałbym się na jeszcze optymalniejsze rozwiązania.

 9. Ania Mal
  niedziela, 1 lipca, 2018

  W czasie budowy domu jest tyle ważnych decyzji do podjęcia. A okna są jednym z najważniejszych w domu. Nie tak łatwo jest je wymienić, jeśli nie będą odpowiednio dopasowane.

 10. Irek Białek
  niedziela, 1 lipca, 2018

  Ponieważ dach dachowi nierówny więc dobrze, że można dopasować właściwe okna do każdego dachu. Można też wybrać sposób w jaki będą się otwierały co nie jest bez znaczenia bo ułatwi późniejsze mycie. Kształt i wielkość okna jest również bardzo ważna żeby dane pomieszczenie było odpowiednio doświetlone.

 11. Robertson
  niedziela, 1 lipca, 2018

  Ten artykuł to doskonały przewodnik po świecie okien dachowych. Polecam go każdemu przed wyborem projektu i rozpoczęciem budowy. Dach jest ozdobą, zatem i okna w nim też odgrywają niebanalną rolę. Gdybym w trakcie projektu i budowy parę lat wcześniej miał taką wiedzę i ofertę to moje poddasze użytkowe wyglądałoby zupełnie inaczej. I zapewne wszyscy domownicy chcieliby mieć tam pokoje doświetlone i z doskonałym widokiem na okolicę.

 12. Elżbieta
  niedziela, 1 lipca, 2018

  Podczas remontu czy budowy nowego domu istotnym elementem jest dobór odpowiednich okien w tym również dachowych. Dużym plusem okien dachowych jest odpowiednie doświetlenie poddasza. Nowoczesne okna to spora oszczędność na ogrzewaniu.

 13. Edyta
  wtorek, 3 lipca, 2018

  Do głowy by mi chyba nie przyszło, że jest tyle rodzai okien dachowych. Wybór okien musi być przemyślany, dobrze, że artykuł tak fajnie wszystko opisuje.

 14. Kasiennka
  wtorek, 3 lipca, 2018

  Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów okien dachowych. Powoduje to, że możemy dostosować rodzaj okna na np. Do funkcji danego pomieszczenia. Warto rozważyć zakup okien dobrego producenta, gdyż jest to inwestycja na lata.

Podobne artykuły