Warsztat

Zacinanie krokwi – po co? Czym wykonać? Jak?

Krokiew stanowi podporę dla całej konstrukcji dachowej. To właśnie na niej opiera się cały ciężar tego elementu budynku. Odpowiednio wykonana zapewnia całkowitą stabilność pokrycia budynku. Niezwykle istotne przy konstruowaniu krokwi jest poprawne przeprowadzenie tzw. zacinania. Co to oznacza? Po co się je robi? Czym? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Zacinanie krokwi to dość prosty do przeprowadzenia manewr polegający na przygotowaniu belek, z jakich buduje się całą konstrukcję, to połączenia z innymi jej elementami. W teorii wydaje się to banalnie proste, jednak trzeba wiedzieć, w jaki sposób wykonuje się specjalne przycięcia i o czym należy pamiętać. Zacinanie krokwi ma szczególne znaczenie przy konstrukcjach więźb dachowych-krokwiowych oraz w przypadku krokwiowo-jętkowych. Od poprawnie wykonanego zacięcia zależne jest to, czy krokiew będzie w stanie udźwignąć obciążenie całego dachu.

Jak zacinać krokiew?

W największym skrócie – zacięcie wykonuje się przez wykonanie wrębu, którego płaszczyzna powinna być ustawiona pod kątem 90 stopni względem murłaty, czyli drewnianych belek układanych na stropie lub ścianach kolankowych. W klasycznym wydaniu zacięcie wykonuje się tylko na krokwi. Głębokość wyżłobienia nie powinna przekraczać ¼ wysokości przekroju krokwi. W przeciwnym razie cała konstrukcja będzie osłabiona i możliwe jest, że nie udźwignie ona ciężaru dachu. Zacięcie daje możliwość połączenia elementów, przy czym ważne, by zostały one dodatkowo zabezpieczone, np. wkrętami konstrukcyjnymi. Można też zastosować specjalne metalowe łączniki.

Rodzaje połączeń krokwi z murłatą

Powyżej zaprezentowany schemat jest najprostszą metodą zacięcia. Polega bowiem jedynie na wykonaniu zaciosu w elementach krokwi. Bardziej skomplikowane, ale też solidniejsze, są konstrukcje opierające się na połączeniu, gdzie w krokwi wykonuje się zacios trapezowy a w murłacie trójkątny.   Tworzy to specjalny rodzaj zamka, dzięki któremu szkielet dachu lepiej i mocniej opiera się na belce. Istnieje też tzw. zamek krupiowski. Polega on na zrobieniu trapezowego zacięcia w krokwi i dwóch trójkątnych nacięć w murłacie. To schemat bardzo solidny, ale coraz rzadziej wykorzystywany, gdyż wymaga ogromnej precyzji wykonania.

Jak wykonać zacięcie?

Do wykonania zacięcia krokwi najlepiej używać pił tarczowych wyposażonych w prowadnice. Tego rodzaju osprzęt można nabyć np. tu: https://raptorstore.pl/tarcze-do-ciecia-drewna. Ważne, by były to materiały tnące wyposażone w prowadnice. Dzięki temu ma się pewność, że cięcie zostanie wykonane w sposób precyzyjny. Należy mieć na uwadze, że często zacięcie wykonuje się pod różnym kątem, dlatego dobrze jest mieć w pogotowiu takie narzędzia, które umożliwiają sprawne przeprowadzenie tego typu obróbki.


Data publikacji: 21 listopada, 2021

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły