Porady

Zalety wiat garażowych

Zalety wiat garażowych nevada1

Wiaty garażowe to bardzo popularne rozwiązanie, pozwalające na uchronienie samochodu przez destrukcyjnym działaniem warunków atmosferycznych. Nie jest to jednak ich jedyna zaleta. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na wiaty samochodowe? Więcej przeczytasz w niniejszym artykule.

Typy wiat garażowych

Stosowanie wiat garażowych ma wiele zalet. Warto jednak wiedzieć, że można wyróżnić trzy typy wiat:
– przejazdowe – jest to proste zadaszenie znajdujące się nad fragmentem dojazdu do istniejącego garażu. Najczęściej pełni funkcję tymczasowego miejsca postojowego dla pojazdu;
– przyścienne będą najbardziej funkcjonalne w przypadku niewielkich działek (pod warunkiem, że dojazd do nich nie dostarcza problemów). W tym przypadku szczególnie należy zadbać o to, by konstrukcja wizualnie była spójna z pozostałą częścią budynku;
– wolnostojące – dają znacznie więcej możliwości doboru formy i stylistyki, w tym przypadku wiata nie musi być idealnie dopasowana do fasady budynku.
Wygląd wiaty, jej kształt oraz obudowa powinny być dostosowane do fasady budynku, idealnie się z nimi komponując wizualnie.
Duży wybór wyjątkowych wiat garażowych można znaleźć między innymi na stronie wiatex.pl

Dlaczego warto zdecydować się na zakup wiaty garażowej?

Posiadanie wiaty garażowej przynosi wiele korzyści – nie tylko chroni pojazd przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Tego typu wiaty samochodowe są niezwykle użyteczne, przy czym koszt ich wybudowania jest znacznie mniejszy, niż w przypadku klasycznego garażu. Wiata garażowa w ciekawej formie może stanowić funkcjonalną ozdobę posesji, która latem doskonale sprawdzi się jako miejsce do spędzania wolnego czasu w gronie najbliższej rodziny czy przyjaciół.
Wiata ma znacznie mniejsze rozmiary niż garaż (mając na względzie auto o takiej samej wielkości), zatem jest to rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się zarówno na mniejszej, jak i większej przestrzeni.

Wiaty samochodowe bardzo rzadko mają powierzchnię przekraczającą 25 m², a w takich przypadkach nie ma konieczności występowania o pozwolenie na budowę (wystarczy jedynie zgłoszenie zamiaru postawienia takiej konstrukcji do odpowiedniego Starostwa Powiatowego). Pozwolenie niezbędne jest najczęściej przy wiatach wielostanowiskowych, wykorzystywanych na większych działkach (ich powierzchnia niekiedy wynosi nawet ponad 50 m²). Wówczas czeka Cię nieco więcej formalności do spełnienia. 

4.8/5 - (13 głosów)

Data publikacji: 26 kwietnia, 2021

4.8/5 - (13 głosów)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły