Narzędzia ręczne

Jak ochronić ręce przed pocięciem ich stalowym pokryciem dachowym?

Praca dekarza należy do jednej z najbardziej niebezpiecznych na placu budowy. Przy układaniu dachu należy zadbać o bezpieczeństwo miejsca pracy, a szczególną ochroną musi zostać objęty sam dekarz.

Warunki pracy dekarza

Zadaniem dekarza jest wykonanie poszycia dachowego, czyli najważniejszej części dachu, która chroni cały budynek przed wpływem czynników atmosferycznych. Prace dekarskie można podzielić na dwa etapy: prace przygotowawcze na ziemi oraz montaż elementów poszycia na dachu. Przy tego typu robotach pracownik jest narażony między innymi na skaleczenia stalowymi elementami dachu, dlatego obowiązkowym wyposażeniem każdego dekarza, oprócz kompletu narzędzi, musi być jeszcze właściwa odzież robocza i ochronna. Przy pracach przygotowawczych i montażowych szczególnie narażone na uszkodzenie są ręce, które mają stały kontakt z ostrymi krawędziami i narzędziami.

Ochrona rąk przy pracach dekarskich

Przy pracy z ostrymi krawędziami obowiązkowe jest stosowanie specjalnych rękawic ochronnych (http://www.ciop.pl/10841.html). To najskuteczniejsza ochrona przed skaleczeniem dłoni, dlatego należy je nosić podczas wszystkich prac dekarskich. Rękawice ochronne mają zapewnić pełne bezpieczeństwo, ale muszą też być po prostu wygodne. Odzież ochronna nie powinna ograniczać pracownika, trzeba też dobrać właściwy rozmiar rękawic i zwrócić uwagę na to, czy nie zsuwają się z dłoni podczas pracy. Bardzo ważne jest to, by rękawice posiadały atest bezpieczeństwa oraz spełniały normy jakości wymagane dla odzieży ochronnej. Rękawice ochronne muszą być oznaczone symbolem CE (może go wydać tylko jednostka notyfikowana), a ich wykonanie określa europejska norma EN 420:2003. Jakość rękawic, czyli poziom ich ochrony, określany jest w skali od 0 do 4, gdzie 4 jest wartością gwarantującą najwyższe bezpieczeństwo.

Wybór rękawic

Rękawice ochronne do prac dekarskich są produkowane z przeróżnych materiałów. Podstawową ich cechą są właściwości przeciwprzecięciowe. Rękawice tego typu mogą być wykonane z przędzy rdzeniowej, która zawiera włókna stali nierdzewnej oplecione bawełną albo przędzą poliamidową. Dla zapewnienia lepszego uchwytu rękawice są dodatkowo pokryte nakropkiem PVC. Rękawice przeciwprzecięciowe mogą też być pokryte Kevlarem i wzmocnione skórzaną wkładką. Skuteczną ochroną przed pocięciem są także rękawice pokryte nitrylem. Szeroki wybór rękawic chroniących przed przecięciem można znaleźć na stronie www.glovex.com.pl.

5/5 - (9 votes)

Data publikacji: 20 maja, 2014

Autor:

5/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Tomasz
    czwartek, 4 czerwca, 2020

    Rękawice ochronne to bardzo istotny element zabezpieczenia osobistego. W pracy używamy rękawic antyprzecięciowych renomowanej firmy i dzięki nim już kilkukrotnie uchroniłem się przed poważnym skaleczeniem. Nawet nożem tapicerskim ciężko jest je przeciąć i teraz już wiem czemu szkolą nas ciągle aby ich używać. Teraz już nie wyobrażam sobie pracy w innych.

  2. Kasia
    sobota, 13 marca, 2021

    Ochrona rąk to bardzo istotna sprawa. Wiele się słyszy o uszkodzeniach dłoni przez dekarzy. Dlatego tak bardzo ważne jest wybranie odpowiednich rękawic.

Podobne artykuły