Narzędzia ręczne

Ręczne bendery do blach w ofercie B.PRO

Bendery, to ręczne narzędzia do precyzyjnego gięcia i profilowania blach. Swoje zadanie wykonują dzięki układowi rolek, zaginając brzeg arkusza blaszanego najczęściej w zakresie od 0 do 100 stopni, choć są też modele zaginające rąbek pod kątem większym. Jak zdradza producent, już od początku roku 2024 oferta narzędzi ręcznych marki B.PRO została wzbogacona o kilka bardzo wygodnych modeli tych niezbędnych narzędzi, z których jeden oferuje gięcie do 90 stopni, dwa do 100, jeden do 120 i jeden do 180.

Klasyczne bendery z pojedynczym układem rolek

Te urządzenia – jak zresztą wszystkie wchodzące do katalogu B.PRO nowe bendery – cechują się bardzo prostą obsługą. Zagięć dokonuje się poprzez ręczny przesuw urządzenia wzdłuż krawędzi blachy, stopniowo zwiększając kąt zagięcia. Te z pojedynczym układem rolek są idealne do nieco krótszych odcinków i ewentualnie wygiętych w łuk, podczas gdy bendery z podwójnym układem rolek umożliwiają zaginanie blach o dowolnej długości, nawet tych najdłuższych prostych arkuszy stosowanych w obróbce blacharskiej. Istotne przy tym wszystkim jest to, że bendery B.PRO nie uszkadzają powierzchni lakierowanych i powlekanych.

W obrębie benderów z pojedynczym układem rolek, oferta B.PRO wzbogacił się o dwa modele, z których jeden, oznaczony nazwą Solo Roller 200, jest typowym małym benderem, zaś drugi jest wersją wręcz miniaturową, co sugeruje jego nazwa: Mini Roller 25.

B.PRO ręczny bender do blach 1

Oba modele pozwalają zaginać blachę do 90° przy minimalnej wysokości krawędzi 5 mm, jednak dalej są już tylko różnice. Solo Roller 200 waży 1,8 kg i oferuje wysokość krawędzi do 200 mm (grubość blachy maksymalnie 1 mm), zaś Mini Roller 25, ważący zaledwie 0,8 kg, zagina krawędź maksymalnie do 25 mm (ta sama grubość blachy co u poprzednika) i jak widać z tych parametrów, jest sprzętem wręcz kieszonkowym. Oba bendery najlepiej spisują się przy formowaniu rąbków stojących i leżących, kształtowaniu łuków wewnętrznych i zewnętrznych, jednak mniejszy model jest też świetną opcją dla drobnych prac z zakresu sztukaterii i metaloplastyki, wszędzie tam, gdzie działa się na ciasnych promieniach nawet do 40 mm, podczas gdy Solo Roller 200 przydaje się przy większych łukach wewnętrznych i zewnętrznych oraz wszędzie tam, gdzie trzeba uformować typowe w dekarstwie proste, wklęsłe lub wypukłe kształty.

B.PRO-reczny-bender-do-blach-Disco-40

Bender typu DISCO – nieograniczone możliwości zaginania

Po ten rodzaj benderów sięga się w sytuacjach, kiedy blachę trzeba zagiąć powyżej kąta 90°, sięgając nawet do 180°. W przypadku oferty B.PRO bender tego rodzaju to model Disco 40, który oferuje zaginanie krawędzi od 8 do 40 mm maksymalnie, przy grubości blachy do 1 mm. To ważące zaledwie 0,9 kg urządzenie niesamowicie przyspiesza pracę i dzięki uchylnej rolce sprawdza się w trudno dostępnych przestrzeniach. Bender Disco 40 znajduje zastosowanie w metaloplastyce i sztukaterii dekarskiej, przy wykańczaniu parapetowych kapinosów, formowaniu rąbka stojącego i wykańczaniu korytek dachowych. To lekkie i wygodne narzędzie bez problemu mieści się w każdej skrzynce narzędziowej. 

Bender typu „duo” z podwójnym układem rolek

Duo Roller 200 to model największy wśród nowości marki B.PRO i oferujący dwuręczną pracę dzięki podwójnemu układowi 4 łożyskowanych rolek. Ta podwójność układu rolkowego sprawia, że praca jest jeszcze bardziej stabilna i łatwiejsza do wykonania w przypadku bardzo długich elementów poddawanych zaginaniu. W tym modelu użytkownicy znajdują dokładną skalę w cm i calach, wygodny system przesuwny dla ustawiania wysokości krawędzi zaginania w zakresie od 5 do 200 mm oraz uchwyt do podwieszania narzędzia na balanserze. Pozostałe główne cechy narzędzia to:

  • maksymalna grubość blachy aluminiowej, miedzianej bądź cynkowej do 1,0 mm,
  • maksymalna grubość blachy stalowej do 0,7 mm,
  • waga 3,4 kg,
  • nieograniczona długość gięcia,
  • możliwość zastosowania również przy formowaniu rąbka stojącego i leżącego.
tabela

Bender z ukośną rolką

Ostatnią nowością w tej kategorii jest 2-kilogramowy bender z ukośną rolką zaginającą, oznaczony nazwą Supra, oferujący zaginanie blach w zakresie 0-120°. Jest to w pewnym sensie odpowiednik modelu Solo Roller 200, jednak zaginający blachę w zakresie od 30 do 200 lub nawet 350 mm w specjalnym wykonaniu. On również oferuje dokładną skalę w mm i calach oraz uchwyt do zawieszenia go na balanserze.                                                         

B.PRO FASTENING Sp. z o.o.

ul. Słoneczna 116A, Stara Iwiczna

05-500 Piaseczno

tel. +48 22 715 99 99

e-mail: biuro@bpro.pl, www.bpro.pl

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 9 stycznia, 2024

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły