Narzędzia ręczne

Szelajzy Stubai

Szelajza to kowadło dekarskie do wykonywania obróbek z blachy. Odpowiednie jego przyłożenie do obrabianego materiału (zazwyczaj blachy) pozwala na plastyczne nadawanie kształtów. Głównym przeznaczeniem szelajzy jest wykonywanie obróbek w rąbku stojącym, dlatego jej kształty i wysokości części roboczych powinny odpowiadać wymiarom wykonywanych elementów (mały rąbek, duży rąbek, rąbek kątowy).

Wszystkie szelajzy stalowe produkowane w firmie Stubai, wykonano z wysokiej klasy stali narzędziowej, a podstawowe modele są nawet wykuwane na gorąco z jednego elementu stali, dla zapewnienia najwyższej odporności na uderzenia.

278001 Klasyczna szelajza blacharska kuta z jednego kawałka stali narzędziowej i hartowana, o szerokości części roboczej 120 mm i wadze 2000 g. Część płaska kowadła to płaskownik (pryzmat) o wysokości 25 mm, a druga strona zaostrzona (tzw. łyżka) ma wysokość 30 mm. Krawędzie robocze szelajzy zaoblono dla ochrony obrabianego materiału. Przy pomocy tej szelajazy i młotków wykonamy większość podstawowych obróbek blacharskich, doskonale sprawdzi się też przy pokryciach dachowych w rąbku stojącym.

Szelajzy Stubai

278002 „Szelajza do dużej dłoni”, czyli większa siostra poprzedniego modelu. Kowadełko blacharskie duże, kute z jednego kawałka stali narzędziowej i hartowane. Szerokość części roboczej wynosi 140 mm, waga 2300 g. Część płaska kowadła to płaskownik (pryzmat) o wysokości 25 mm, a druga strona zaostrzona (tzw. łyżka) ma wysokość 35 mm. Całość malowana proszkowo. Przy pomocy tej szelajazy i młotków wykonamy większość podstawowych obróbek blacharskich, doskonale sprawdzi się też przy pokryciach dachowych w rąbku stojącym.

Szelajzy Stubai
Porównanie wielkości szelajzy 278001 i jej większejsiostry 278002.
Porównanie wielkości szelajzy 278001 i jej większej siostry 278002.

278101 Szelajza blacharska dwustronna do rąbka stojącego. Elementy kute i spawane wykonane są ze stali węglowej C45. Szerokość części roboczej wynosi 120 mm, waga 3300 g. Część płaska kowadła to płaskowniki o wysokości 25 mm, a druga strona ma wysokość 35 mm. Płaskowniki wyszlifowane są pod kątem od 5 do 7 stopni. Przy pomocy tej szelajzy i młotków wykonamy większość podstawowych obróbek blacharskich, choć głównym jej przeznaczeniem będzie zaginanie prostych i długich odcinków rąbka stojącego. Szelajza od spodu przylega do blachy idealnie płasko, nie powodując odgnieceń podczas pracy.

Szelajzy Stubai

278102 Szelajza blacharska jednostronna do rąbka stojącego. Elementy kute i spawane wykonane są ze stali węglowej C45. Szerokość części roboczej wynosi 120 mm, waga 1680 g. Część płaska kowadła to szlifowany płaskownik o wysokości 25 mm, a druga strona płaskownika po postawieniu rękojeści w pionie ma wysokość 35 mm. Przy pomocy tej szelajzy i młotków wykonamy większość podstawowych obróbek blacharskich w rąbku stojącym. Kompaktowa wielkość powinna znaleźć uznanie u dekarzy.

Szelajzy Stubai

Szelajza 278003 to jednostronna „łyżka” o wadze 1900 g, przeznaczona do wykonywania załamywań na rąbku stojącym. Szelajza kuta z jednego kawałka stali narzędziowej C45, malowana proszkowo.

Szelajzy Stubai

27804 Szelajza blacharska specjalistyczna do wyklepywania obróbek po łuku. Siostra szelajzy podstawowej, ale z kształtami przeznaczonymi do obróbek okrągłych. Kowadełko kute z jednego kawałka stali narzędziowej i hartowane, o szerokości części roboczej 120 mm, waga 2000 g. Część płaska kowadła to płaskownik (pryzmat) o wysokości 25 mm, wygięty w łuk, a druga strona zaostrzona (tzw. łyżka) ma wysokość 30 mm i również jest wyprofilowana po łuku. Krawędzie robocze szelajzy zaoblono dla ochrony obrabianego materiału. Przy pomocy tej szelajazy i młotków wykonamy większość podstawowych obróbek blacharskich, doskonale sprawdzi się przy wykonywaniu obróbek kominów, sztucerów i łuków.

Porównanie kształtów szelajzy 278001 i 27804.
Porównanie kształtów szelajzy 278001 i 27804.

278201 Szelajza blacharska specjalistyczna do wyklepywania obróbek po łuku. Kowadełko kute z jednego kawałka stali narzędziowej, waga 1700 g. Po obu stronach szelajzy znajdują się „łyżki” o różnych wielkościach. Krawędzie robocze szelajzy są dość ostre, dla łatwiejszego przełamywania materiału. Przy pomocy tej szelajazy i młotków wykonamy większość podstawowych obróbek blacharskich w łuku, doskonale sprawdzi się przy wykonywaniu obróbek kominów, sztucerów i łuków.

Szelajzy Stubai

Dystrybutor narzędzi Stubai
Budman Ceramika Budowlana
mgr inż. Mirosław Mańko
ul. Cmentarna 6, 44-103 Gliwice
tel. +48 32 270 76 11,…12
e-mail: budman@budman.com.pl
www.budman.com.pl

5/5 - (3 votes)

Data publikacji: 7 kwietnia, 2023

Autor:

5/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły