Narzędzia ręczne

Młotki Stubai – profesjonalne narzędzia do wymagających prac

Kiedyś wystarczał jeden młotek, który był „do wszystkiego” – trzonkiem mieszano farbę, obuchem zamykano puszkę z farbą, tym samym młotkiem wbijano i prostowano gwoździe, a chwilę później naprawiano samochód marki Fiat 126p. Młotki z oferty Stubai produkowane są według norm DIN, dając pewną gwarancję jakości. Czy istnieje jeden młotek do wszystkiego? Nowe technologie sprawiają, że jesteśmy coraz bardziej wymagający na stanowisku pracy. Oferta rodzajów młotków jest bardzo bogata i, w zależności od obrabianego materiału czy tworzonego kształtu, mamy możliwości dobrania odpowiednich narzędzi.

Więcej niż klasyki

Podstawowym i popularnym młotkiem jest młotek ciesielski, z obuchem i bardzo ostrym ostrzem do wbijania w krokwie. W modelu młotka kutego wraz z rękojeścią typu Picard 790, rękojeść obrobiona jest skórą a obuch wyposażony w magnes do przytrzymywania gwoździ. Ten młotek to klasyk w swoim rodzaju, trwały i niezniszczalny. Dlaczego zastosowano w nim skórę na rękojeści? Wchłania pot z dłoni, dzięki czemu mamy więcej pewności w uchwycie narzędzia. Z kolei zadaniem młotka antyodbiciowego typu halder, z wymiennymi końcówkami z PVC i obuchem wypełnionym śrutem, jest przekazanie większej siły w uderzany materiał, bez uszkodzenia jego powłoki. W czasie, gdy Czytelnik wertuje wzrokiem ten artykuł, koledzy z Boeing Company składają takim młotkiem najnowszego Dreamlinera. Do czego przydaje się to narzędzie? Doskonale radzi sobie wszędzie tam, gdzie trzeba rozklepać blachę, świetnie sprawdza się także w parze z szelajzą.

Młotek krzyżowy – 0017591-0250
Młotek krzyżowy – 0017591-0250
Młotek plastikowy – 101204
Młotek plastikowy – 101204
Młotek metalowy z gumową rączką – 161401
Młotek metalowy z gumową rączką – 161401
Młotek powlekany gumą wygięty – 161417
Młotek powlekany gumą wygięty – 161417

Supercraft

Młotek bezodrzutowy, czyli taki, w którym główka młotka SUPERCRAFT wypełniona jest stalowym śrutem, ma tę zaletę, że po uderzeniu nie odbija się od elementu uderzanego. Cała siła uderzenia przekazywana jest na obrabiany element. Praca z użyciem młotków bezodrzutowych jest przyjazna dla stawów i nie powoduje nadmiernego zmęczenia. Wymienne, odporne na zużycie wkładki wykonane są ze specjalnego, wytłaczanego materiału nylonowego. Są delikatne dla obrabianego przedmiotu i zmniejszają hałas generowany przez uderzenia w obrabiane przedmioty metalowe. Są również wyjątkowo dobrym wyborem w przypadku konieczności uderzania w ostre elementy. Podstawowymi obszarami zastosowania młotków bezodrzutowych SUPERCRAFT są prace naprawcze i instalacyjne w sektorze motoryzacyjnym, prostowanie, obróbki metalu i inne prace związane z metalami.

Młotek dekarski Picard, skórzana rączka – 273901
Młotek dekarski Picard, skórzana rączka – 273901
Młotek bezodrzutowy – 102131
Młotek bezodrzutowy – 102131
Młotek plastikowy – 102140
Młotek plastikowy – 102140
Młotek do łupka, skórzany trzon – 275501
Młotek do łupka, skórzany trzon – 275501

Kiedy młotek jest szelajzą…

…to może to być to np. model 161401, który wykonany jest z metalu i wyposażony w rękojeść powleczoną gumą dla złagodzenia konsekwencji uderzeń w stawach. Kształt prawie klasycznego młotka, a przeznaczenie dwojakie – można nim uderzać lub traktować młotek jako kowadło, podkładając pod obrabiany materiał i uderzając innym młotkiem. Jeszcze ciekawszym młotkiem-szelajzą jest model 161418, z obuchem powleczonym gumą dla ochrony obrabianego materiału i dla amortyzacji uderzeń. Obydwa młotki mają zastosowanie przy obróbkach z rąbkiem stojącym. Podobnie jest z młotkiem o numerze 278501, czyli klasycznym dużym młotkiem z obuchem w kształcie klina wykonanego z mocnego polietylenu. Ten młotek również jest wykorzystywany przez wielu dekarzy jako szelajza, ma dużą powierzchnię roboczą obucha, a zwężenie w kształcie klina dobrze wpasowuje się w wąskie miejsca, fałdy czy łezki z blachy. Młotek ten należy do klasy młotków miękkich, ale bardzo odpornych na uderzanie, podobnie jak model okrągły wykonany z polietylenu. Starszym bratem tego młotka jest młotek drewniany z obuchem z drewna grabowego, przeznaczony do klepania miękkich blach. Podobnym młotkiem z miękką główka będzie produkt pod numerem 101203, wykonany z gumy. Tego rodzaju młotki wybieramy z uwzględnieniem średnicy i wagi 120 g-860 g.

Młotek plastikowy – 278501
Młotek plastikowy – 278501
Młotek drewniany – 278515
Młotek drewniany – 278515
Młotek plastikowy okrągły – 208506
Młotek plastikowy okrągły – 208506

Specjaliści w swoich dziedzinach

Młotek blacharski krzyżowy dwustronny charakteryzuje się bardzo twardą stalą, wysoce hartowaną, z polerowanymi główkami. Końcówki ustawione są asymetrycznie, w pionie i poziomie, dla ułatwienia wykonywania obróbek blacharskich drobnych detali. Kolejny młotek – specjalistyczny, przeznaczony do łupka, jest odpowiednio wyprofilowany i wywarzony. Wykonany jest z kutej, hartowanej stali i posiada krawędź tnącą oraz ostrze do dziurkowania łupka. Dla poprawienia chwytu, rękojeść młotka wykonana jest ze skóry.

Dystrybutor narzędzi Stubai
Budman Ceramika Budowlana
mgr inż. Mirosław Mańko
ul. Cmentarna 6, 44-103 Gliwice
tel. +48 32 270 76 11,…12
e-mail: budman@budman.com.pl
www.budman.com.pl


Data publikacji: 28 października, 2022

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły