Narzędzia ręczne

Chcesz wykonać dach na rąbek stojący? Te narzędzia muszą się znaleźć w Twoim arsenale

Profesjonaliści w każdej dziedzinie zwykli mawiać, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest… do niczego. Można wprawdzie przywołać przykłady uniwersalnych narzędzi, które w jednym sprytnym zestawie mają wiele użytecznych, uzupełniających się wzajemnie elementów, ale to, co dedykowane jest konkretnemu rozwiązaniu, bez wątpienia jest w stanie sprostać mu najlepiej. Nie inaczej jest w przypadku krycia dachów metodą na rąbek stojący. Tylko fachowy dekarz, mający do dyspozycji dobrej jakości materiał i profesjonalne narzędzia, jest w stanie zagwarantować, że efekt jego pracy będzie wart podpisania się pod nim własnym nazwiskiem. Jeśli wiecie, co mamy na myśli…

Rąbek stojący – tytułem wstępu

Fachowym dekarzom, którzy czytają nasze czasopismo, o tej metodzie wiele opowiadać nie trzeba. Przyjmijmy jednak, że artykuł wpadnie w ręce laika – przybliżmy więc w kilku słowach zasadę tegoż sposobu krycia dachu.

Przede wszystkim – metoda na rąbek stojący jest jedną z najstarszych metod pokrywania dachu metalowymi arkuszami płaskiej blachy. Łączy się je zaginając lub zawijając jej przylegające końce, co w fachowej literaturze nazywane jest falcowaniem. Warto wiedzieć, że to stosunkowo uniwersalna metoda, bo za jej pomocą połączyć można szereg rodzajów blach – czy to aluminium, czy miedź, cynk z domieszką tytanu, PLX oraz blachę stalową powlekaną. W kryciu na rąbek stojący diabeł tkwi jednak w szczegółach – a dokładniej, w szczelności i estetyce wykonania. A do tego, aby była ona więcej niż zadowalająca, trzeba mieć odpowiednie narzędzia.

Zaginacz rąbka Nr kat. 282416.

Nie obędzie się bez… pieska!

Każda firma zajmująca się kryciem dachu zna zasobność swojego „portfela” i jest w stanie ocenić, jakimi narzędziami może operować podczas wykonywania powierzonych jej zadań. Każdą pracę da się wykonać na wiele sposobów i często efekt będzie podobny, natomiast wygoda w użyciu i zakres możliwości narzędzi mogą się znacznie od siebie różnić.

W arsenale najlepszych i jednocześnie najtańszych narzędzi do wykonywania połączeń rąbków na pokryciu i obróbkach są klucze, nazywane też zamykaczami, zaciskaczami lub pieskami do rąbka stojącego.

„Pieski” – zaciskacze do rąbka kątowego i podwójnego

Metoda krycia dachu na rąbek stojący jest bardzo popularnym sposobem krycia dachu – właściwie w całej Polsce. Najczęściej stosowane są dwie jej wersje – rąbek kątowy oraz rąbek podwójny. Czym różnią się pomiędzy sobą?

Arkusze blach do rąbka powstają w profilarkach, skąd wychodzi taśma z rąbkami o wysokości ok. 26-27 mm, z jednej strony zakończona małym rąbkiem, a z drugiej dużym, nakrywającym. 

W przypadku rąbka kątowego blachy lub panele mają pojedynczy zagięty rąbek wzdłuż krawędzi. Oznacza to, że wygląd z góry będzie przypominał pojedynczy rządek pasów. Do wykonania takiego rodzaju rąbka najlepiej nadają się zamykacze do rąbka pojedynczego 282412. Przykłada się je do rąbka pojedynczego i wygina krawędź rąbka nakrywającego za rąbek mały.

Zaginacz rąbka 220 mm pojedynczy stubai Nr kat. 282412
Zaginacz rąbka 220 mm pojedynczy stubai Nr kat. 282412

W podwójnym rąbku blachy lub panele mają dwa zagięte rąbki wzdłuż krawędzi. To tworzy dwa równoległe rąbki biegnące wzdłuż długości panela i często nadaje dachowi bardziej ozdobny wygląd. Do wykonania takiego rąbka warto zastosować narzędzie do zamykania blachy z katalogu Stubai o symbolu 282415. Przyrząd przykłada się do krawędzi wyprofilowanego panela i zamyka krawędź blachy na drugi raz co tworzy rąbek podwójny. Warto podkreślić, że to narzędzie – zamykacz do rąbka podwójnego, znajdzie zastosowanie do zamykania większości rąbków stojących. Jest to jeden z tych wspomnianych wcześniej przypadków, w których narzędzie uniwersalne sprawdza się w praktyce. Można nim zamykać rąbek albo na raz, albo na dwa razy (poprzez odwrotne przyłożenie).

Zaciskacz rąbka podwójny stubai. Nr kat. 282415
Zaciskacz rąbka podwójny stubai. Nr kat. 282415

A jakie narzędzie do rąbka w lukarnach lub pasach okapowych?

Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których konieczne jest zamknięcie bardzo małych odcinków blachy na rąbek lub łuków. Ma to miejsce np. wtedy, gdy rąbek stojący wykonujemy na lukarnach. Wtedy dobrym posunięciem będzie zastosowanie tzw. zamykacza do rąbka mini, który charakteryzuje się szerokością roboczą 100 mm (zwykle zamykacze mają szerokość części roboczej ponad dwukrotnie większą, przez co nie nadają się do zastosowania na łukach o małej średnicy). W katalogu Stubai zamykacz na rąbek mini można znaleźć pod numerem 282416.

Zaciskacz rąbka podwójny mini stubai. Nr kat. 282416.

Praca z rąbkiem stojącym wymaga także wykonywania zawinięcia arkuszy za pas okapowy. Do realizacji tego zadania przyda się zaginacz okapu 282413 oraz kształtownik okapu 282414.

Nowy zamykacz w cenionej rodzinie

Niedawno w sprzedaży pojawiło się kolejne narzędzie przydatne w pracy z rąbkiem stojącym. To zamykacz na podwójny rąbek Stubai o numerze 282415VU ze specjalną wkładką z tworzywa, zabezpieczającą przed rysowaniem obrabianego materiału. Zamykacz ten przyda się szczególnie przy rąbku stojącym w materiałach szlachetnych typu blacha miedziana, aluminiowa lub tytanowo cynkowa. Wyposażony jest w specjalną listwę, którą możemy wymieniać. Listwa ta jest przymocowana za pomocą śrub. Można ją wymieniać własnoręcznie.

Stubai – stuprocentowa pewność

Narzędzia sygnowane nazwą Stubai od lat są gwarancją doskonałej jakości. Cenione są za idealne spasowanie i znakomitą trwałość, nawet pomimo bardzo intensywnego użytkowania. Producent oferuje jeszcze jedną ważną korzyść – elementy toczne zaciskaczy (trzpienie) można wymieniać. Dostępne są w ciągłej sprzedaży, co znacznie ułatwia utrzymanie narzędzia w dobrej kondycji.

Firma Stubai pochodzi z Austrii. Jest liderem w produkcji narzędzi dekarskich i blacharskich dedykowanych profesjonalistom. W ofercie Stubai znajdziemy m.in. nożyce do blach, cęgi i młotki. Katalog dostępnych narzędzi dopełniają znakomite narzędzia murarskie i narzędzia dla elektryków, a nawet sprzęt alpinistyczny i… noże kuchenne. Co warto podkreślić, cena tych produktów nie jest wygórowana, natomiast jakość znacznie przewyższa podobny asortyment „budżetowych” producentów.

Dystrybutor narzędzi Stubai

Budman Ceramika Budowlana

mgr inż. Mirosław Mańko

ul. Cmentarna 6, 44-103 Gliwice

tel. +48 32 270 76 11

e-mail: budman@budman.com.pl

www.budman.com.pl

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 24 listopada, 2023

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły