Montaż okien dachowych – prawidłowo i bez błędów

Montaż okien dachowych - prawidłowo i bez błędów
Montaż okien dachowych - prawidłowo i bez błędów 

Montaż okien dachowych przeprowadzamy podczas: budowy, remontu, adaptacji strychu. Wykonawcą jest ekipa z certyfikatem producenta. Warto poznać etapy prac.

Montaż okien dachowych w nowym dachu

Montaż okien dachowych w nowym dachu zaczyna się od dopasowania rozmiarów posiadanych okien  do rozstawu elementów więźby dachowej.

Bez problemów jest wtedy, gdy rozstaw krokwi jest od 2 do 5 cm większy od szerokości ościeżnicy okna. Podczas montażu między krokwiami a ramą okna zostanie od 1 do 2,5 cm wolnego miejsca, które wypełnione zostanie materiałem termoizolacyjnym m.in. wełną mineralną.

Do połączenia okna z folią dachową służy specjalistyczny kołnierz paroprzepuszczalny. Ma on takie same właściwości, jak otaczająca go folia paroprzepuszczalna oraz ułatwia uszczelnienie i ocieplenie ościeżnicy w konstrukcji dachu.

Montaż okien dachowych - prawidłowo i bez błędów

Może się tak zdarzyć, że kupione okno jest trochę za wąskie w stosunku do rozstawu krokwi. Jest na to rada – montuje się je na łatach montażowych. Powinny mieć one szerokość 3-4 cm. Wstawiane są między krokwie równolegle do łat służących do mocowania pokrycia dachowego. Dopiero do nich, za pomocą czterech kątowników dostarczanych w komplecie z oknem, mocuje się ościeżnicę.

Co jednak w przypadku, gdy okno jest dużo węższe niż rozstaw krokwi? Ratunkiem jest  zamontowanie krokwi pomocniczych.

Jest także sposób na zamontowanie oka za szerokiego w stosunku to rozstawu krokwi.  Stosuje się wtedy wymian, czyli belkę przenoszącą obciążenie z wyciętej krokwi na dwa sąsiadujące z nią elementy konstrukcji. Wymian zastępuje wycięte fragmenty krokwi.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu dachu należy niezwłocznie zwrócić się do konstruktora. Sprawdzi on, czy ingerencja w konstrukcję nie spowoduje jej osłabienia.

 

Montaż okien dachowych - prawidłowo i bez błędów

Remont i adaptacja

W przypadku domów z wykończonym dachem montaż okien dachowych lub ich wymianę dobrze jest zgrać z remontem dachu. Połączenie w jednym czasie prac pozwala nie tylko oszczędzić pieniądze, ale daje także możliwości zmiany usytuowania istniejących okien.

Jeśli decydujemy się na adaptację poddasza na cele mieszkaniowe dobrze jest przemyśleć sposoby doświetlenia pomieszczenia. Można zrobić albo radykalnie zmieniając konstrukcję dachu budując lukarnę albo montując okno połaciowe. Drugie rozwiązanie jest warte rozważenia, jeśli więźba dachowa jest zdrowa, a poszycie nie wymaga wymiany. W przypadku dachów krytych dachówką ceramiczną nie jest to rzadkością. Dodatkowym argumentem za drugim rozwiązaniem  jest możliwość uniknięcia większych błędów, które mogą wystąpić w czasie prac.

Wymiana okien dachowych

Montaż okien dachowych niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia dachu , które oznacza dla inwestora dodatkowe, duże wydatki na konieczny remont. Aby ograniczyć takie niebezpieczeństwo należy starannie sprawdzić stan więźby oraz izolację i deskowanie przed decyzją o przystąpieniu do prac. Ocenę tę musi przeprowadzić fachowiec: firma budowlana, inspektor budowlany lub konstruktor. W przypadku planowania zmiany miejsca okien lub zwiększenie ich liczby należy przestudiować plany konstrukcyjne więźby dachowej.

 

– Ekipa montażowa powinna zdemontować stare okno, albo pokrycie dachowe i ewentualnie wyciąć otwór w konstrukcji dachu.
– Następnie przykręca się łaty montażowe, zachowując odległości wskazane w instrukcji.
– Po zdemontowaniu skrzydła z ościeżnicy przykręca się do niej, we wskazanych miejscach, kątowniki montażowe.
– Ościeżnicę należy umieścić w uprzednio przygotowanym otworze w dachu, opierając kątowniki na łatach montażowych.
– Przykręca się tylko po jednym wkręcie w narożniku, aby umożliwić późniejsze wypoziomowanie ościeżnicy.
– Dopiero wtedy montuje się skrzydło w ościeżnicy, a następnie sprawdza, czy szczeliny pionowe między skrzydłem a nią są równoległe na całej długości. W analogiczny sposób sprawdzić trzeba szczeliny poziome.
– Jeżeli szerokość szczelin jest prawidłowa i są one równe, przykręca się ościeżnicę okna na stałe.
– Następnie demontuje się skrzydło z ościeżnicy w celu wykonania obróbek dookoła okna.

Montaż okien dachowych - prawidłowo i bez błędów

Izolacja – ważna sprawa

Okno dachowe, jak każde inne, wymaga izolacji termicznej i przeciwwilgociowej. Do ich wykonania potrzebne będą: kołnierz uszczelniający, a także m.in.: folia nie przepuszczająca wilgoci, ramy izolacyjne ze spienionego polietylenu,  izolacja z polipropylenu, czy owcza wełna. Można wykorzystać także standardowe materiały izolacyjne dostępne na rynku: wełnę mineralną oraz folię paroizolacyjną. Aby uniknąć nieszczelności, przez które może uciekać ciepło i przenikać wilgoć, izolacja wokół okna musi być połączona z izolacją dachu.

Nad oknem należy zainstalować rynienkę odwadniającą, która zabezpiecza je przed zalewaniem wodą z topniejącego śniegu, nieszczelności pokrycia dachowego lub skraplania pary wodnej.

Ostatnim etapem izolowania okna jest montaż kołnierza uszczelniającego. Jego rodzaj dobiera się do rozmiaru okna oraz rodzaju pokrycia dachowego. Wszystkie elementy kołnierza i oblachowania okna są oznaczone. Ułatwia to montaż poszczególnych elementów.

Montaż okien dachowych - prawidłowo i bez błędów

Okna dachowe od wewnątrz

Należy zadbać o prawidłowe wykończenie wnęki okiennej od wewnątrz. Przeciwdziała to powstawaniu  mostków termicznych. Sprawdzonym sposobem jest umieszczenie materiału izolacyjnego dookoła ościeżnicy. Ważne jest też prawidłowe wykonanie paroizolacji we wnęce okiennej i połączeniu jej z paroizolacją pomieszczenia.

Wnękę okienną trzeba starannie wykończyć od strony pomieszczenia –  górna krawędź musi być równoległa, a dolna prostopadła do podłogi. Sprawi to, że wpadające światło będzie równomiernie rozproszone, a powietrze swobodnie  cyrkulowało. Zapobiegnie to skraplaniu się na oknach pary wodnej.
Wnękę najczęściej wykańcza się płytami g-k, czy drewnem. Zastosowanie gotowej ramy (szpalety lub maskownicy) pozwala uniknąć problemów ze źle ukształtowaną wnęką. Do wykonania ramy stosuje się łatwe do utrzymania w czystości tworzywo sztuczne.

Data utworzenia: 23.06.2015


Komentarze

 • Nick napisał(a):

  Najlepszą firmą zajmującą się montażem okien jest electro - conect Łukasz Szołtysik

 • pawlak napisał(a):

  Prawidłowy montaż okna dachowego to bardzo ważny element pokrycia .Drugim ważnym aspektem jest wybór solidnej firmy aby uniknąć nieszczelności czy nawet zawalenia dachu.

 • lukas napisał(a):

  Przy wymianie okien dachowych istotne jest zabezpieczenie dachu. Przeciez nikt nie chce wymieniać całego pokryciua tylko dlatego, że musi wymienić okna. Warto kierować się wskazówkami z artykułu i skorzystać do tego z porady fachowca.

 • Katek napisał(a):

  Montaż okien dachowych to istotne zadanie dla tych którzy zmagają się z budową nowego domu czy też chcą wyremontować i doświetlić poddasze domu czy mieszkania. To zadanie należy powierzyć specjaliście. Tylko zawodowiec wykona to zlecenie profesjonalnie, zgodnie z zalecaniami.

 • czerwony napisał(a):

  Artykuł pokazuje dość szczegułowo montaż, choć zwucono uwagę na różnice pokrycia, więźby, wogóle rodzaj dachu do jakiego podchodzimy. Ja osobiście zostawiam takie prace, roboty dla fachowców. Oni też muszą z czegoś żyć.

 • Czesław napisał(a):

  Uważam iż niezależnie od tego czy montujemy okno na nowym dachu czyt też podczas remontu, warto aby dokonał go doświadczony montażysta. Okno dachowe jak się okazuje spełnia ważne funkcje i dlatego powinno się kłaść nacisk na to aby ten montaż przebiegał zgodnie z zaleceniami producenta. Bardzo ważny jest też odpowiedni dobór okna, odpowiedni dla naszego dachu najlepiej ściśle wg zaleceń konstrukcyjnych.

 • Jacek napisał(a):

  Okno dachowe aby w 100% spełniało swe zadanie,to powinno być dobrze dobrane do konstrukcji dachu jak i całego domu.Montaż okna dachowego powinno powierzy się fachowcom i tym sprawdzonym aby mieć pewność,że okno będzie spełniało swe funcie i służyło długie lata domownikom bez problemu.

 • Michał100 napisał(a):

  Prawidłowy montaż okna dachowego to bardzo ważny element. Wkońcu okno dachowe nie jest tylko ładnym dodatkiem ale ma także swoje funkcje . Ma zapewniać dostateczne światło oraz chronić przed zjawiskami. Ważne jest by montaż był poprawnie wykonany taj aby nas w przyszłości nie spotykały żadne niespodzianki takie jak np wymiana, co w konsekwencji może prowadzić nawet do uszkodzenia dachu.

 • Zenek napisał(a):

  Jak ważny jest montaż okien dachowych , przekonala się już nie jedna budowla .Stad bardzo warto powierzyć wykonanie tak ważnego montażu okien dachowych bardzo dobrej ekipie dekarskiej , oby uniknąc problemów w dalszym użytkowaniu.

 • Adam napisał(a):

  Najważniejszym kryterium jaki powinniśmy brać pod uwagę przy montażu okien na starym dachu jest kwestia czy nasz dach wymaga remontu, wymiany czy zmiany na nowy. Drugim ważnym aspektem jest wybór solidnej firmy, która posiada stosowne certyfikaty, da nam gwarancję na wykonane roboty i sprawi, że okna które zainstaluje w dachu będą solidnie działać, będą wstawione należycie np. będzie solidne zabezpieczenie, izolacja itd. Okna mają być funkcjonalne, bezpieczne, dające odpowiednie światło dlatego wybór firmy dekarskiej jest ważnym aspektem przy pracach dekarskich itd.

 • Darek napisał(a):

  Najłatwiejszy montaż okien dachowych jest w nowo budowanym dachu, później dodatkowa instalacja okien, a najgorsza wymiana okien. Prace muszą być wykonane przez dobrego dekarza aby uniknąć nieszczelności czy nawet zawalenia dachu.

 • Piotr napisał(a):

  Jest tyle szczegółów o których należy pamiętać podczas montażu. Jest to przydatne podczas późniejszego użytkowania okien.

 • Iwko24 napisał(a):

  Prawidłowo zamontowane okno i dobra izolacja uchroni nas od strat ciepła.Dlatego ważne jest,zeby tą robotę powierzyć naprawdę fachowcom,producent okna też ma znaczenie.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły