Uszczelnienie okna w dachu płaskim

 

Okno do dachów płaskich typu F to nowoczesne spojrzenie na produkt. Charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi oraz nowoczesnym wyglądem

Budowa ościeżnicy jest taka jak okien z kopułą. Główną różnicę stanowi pakiet szybowy, który wykonany jest z wykorzystaniem nowoczesnych technologii wklejania szyb zapewniając wysoką trwałość okna i estetyczny wygląd.

Potrzebne narzędzia

– palnik gazowy obróbkowy/nagrzewnica
– wkrętarka
– nóż do wycinania papy

Podsumowanie

– Stosowanie pap samoprzylepnych do obróbki okna wymaga minimalnego dogrzania spodniej strony papy, co minimalizuje możliwość uszkodzenia płomieniem ramy okna z tworzywa PVC.
– Podstawa okna jest trzykrotnie doszczelniona odcinkami papy samoprzylepnej podkładowej i papy samoprzylepnej wierzchniego krycia.
– Aktywowana spodnia strona pap samoprzylepnych nie powoduje wycieku asfaltu, co zabezpiecza okno przed zabrudzeniem.
– W celu ułatwienia montażu pap uszczelniających zalecamy wykonanie przesłony chroniącej ramę okna przed płomieniem z płyty OSB 8 mm, o wym. 40 × 100 cm.

Podstawowe cechy okna DEF DU6
parametr wartość / opis
współczynnik Uw 0,88 W/m²K
współczynnik Ug 0,5 W/m²K
zestaw szybowy 6H-18-4HT-20-44. 2T
gaz wypełniający zestaw szybowy argon
szyba zewnętrzna hartowana
szyba wewnętrzna laminowana (bezpieczna)
uszczelki 3

1 Gruntowanie podłoża

uszczelnienie-okna-w-dachu-plaskim_1
Fot. 1. Gruntowanie podłoża na dachu preparatem rozpuszczalnikowym, szybkoschnącym (ok. 30 cm wokół montowanego okna).

2 Montaż papy samoprzylepnej podkładowej przed instalacja okna

uszczelnienie-okna-w-dachu-plaskim_2
Fot. 2a. Izolacja pierwszej warstwy papy samoprzylepnej podkładowej – montaż papy „na styk”
uszczelnienie-okna-w-dachu-plaskim_3
Fot. 2b. Aktywacja samoprzylepności papy.
uszczelnienie-okna-w-dachu-plaskim_4
Fot. 2c. Nagrzewanie wierzchniej strony papy w celu stopienia mikrofolii przed instalacją okna.

3 Montaż okna na przygotowanej warstwie papy samoprzylepnej

uszczelnienie-okna-w-dachu-plaskim_5
Fot. 3a. Instalacja okna na roztopionej warstwie bitumu papy samoprzylepnej podkładowej.
uszczelnienie-okna-w-dachu-plaskim_6
Fot. 3b. Zamocowanie mechaniczne okna przy pomocy wkrętów, w odstępach (wg instrukcji montażu okna).

4 Specjalna obróbka stref krawędziowych

uszczelnienie-okna-w-dachu-plaskim_7
Fot. 4a. Instalacja wycinków papy samoprzylepnej podkładowej na styku powierzchni poziomej i pionowej kołnierza okna na wysokości połowy ramy okiennej, obwodowo.
uszczelnienie-okna-w-dachu-plaskim_8
Fot. 4b. Aktywacja spodniej strony papy samoprzylepnej podkładowej przy pomocy nagrzewnicy elektrycznej lub małego palnika gazowego obróbkowego.

5 Instalacja papy samoprzylepnej wierzchniego krycia na ramie okna w części poziomej i pionowej

uszczelnienie-okna-w-dachu-plaskim_9
Fot. 5a. Specjalna obróbka narożników ramy okna: aktywacja i wzmocnienie samoprzylepności spodniej części materiału rolowego przy pomocy nagrzewnicy lub palnika gazowego obróbkowego.
uszczelnienie-okna-w-dachu-plaskim_10
Fot. 5b. Montaż listew dociskowych na górnej poziomej krawędzi papy wierzchniego krycia.

Data utworzenia: 24.06.2015


Komentarze

 • Elżbieta napisał(a):

  Okna dachowe to bardzo dobre rozwiązanie aby doświetlić pomieszczenia. Najważniejsze jest jednak prawidłowe uszczelnienie takiego okna. Znakomitym rozwiązaniem jest użycie samoprzylepnej papy.

 • PRZYJACIEL napisał(a):

  Z fotek widać że montaż takiego okna wcale nie musi być trudny....:) zwłaszcza położenie papy...sam już to robiłem i na prawdę nie trzeba dużo wiedzy aby się nauczyć i zaoszczędzić na kasie.....a i satysfakcja jaka :) Kiedyś takich okien nie było...teraz okno w dachu to chyba już podstawa...same plusy... doświetlenie naturalnym światłem, dopływ świeżego powietrza, wyjątkowa estetyka pomieszczenia....

 • amaleszyk napisał(a):

  Płaskie okno dachowe jest świetnym rozwiązaniem, które doświetli pomieszczenie. Trzeba jednak pamiętać o dokładnym uszczelnieniu takiego okna, żeby podczas deszczu nie było niespodzianki.

 • Przemek napisał(a):

  Bardzo fajne takie okienka w dachu, zawsze to więcej światła wpada do pomieszczenia. Trzeba tylko fachowo zamontować, żeby się na głowę nie lało.

 • Ania Mal napisał(a):

  Płaskie okno na płaskim dachu? Fajne rozwiązanie, pewnie od dołu wygląda jak zwykły świetlik.

 • Kama napisał(a):

  Pierwszy raz widzę takie okna na płaskim dachu. Na pewno bardzo istotna jest w ich przypadku bardzo dobra szczelność, inaczej w pokoju na poddaszu będzie prysznic. Taki fachowy montaż jak na powyższych ilustracjach gwarantuje, że okna będą naprawdę szczelne.

 • Roman napisał(a):

  Bardzo istotne znaczenie ma dokładne uszczelnienie okien , które w pózniejszym uzytkowaniu się sprawdzi. Okna do dachów płaskich typu F, sa bardzo ciekawym rozwiązaniem, oczywiscie warunek dokładnie uszczelnione. Zastosowanie papy samoprzylepnej jak i ich odpowiednia obróbka tworzą nowoczesny wygląd okien płaskich

 • kos napisał(a):

  Okna dachowe spełniają bardzo ważną funkcję i są istotnym elementem dachu.Okna dachowe typu F wymagają szczególnej obróbki i porządnego uszczelnienia ponieważ dach płaski ma specyficzną budowę i aby okno dachowe w 100% spełniało swe zadanie warto zatrudnić fachowca aby zadbał o odpowiednie uszczelnienie i fachowy montaż takiego okna.

 • szyber napisał(a):

  Okno dachowe typu F świetnie prezentuje się na płaskim dachu. Estetyczne wykonanie, bardzo dobre parametry termoizolacyjne i doskonałe doświetlenie pomieszczenia są niewątpliwymi atutami tego okna. Oczywiście istotny aspekt stanowi dokładny i fachowy montaż okna oraz jego uszczelnienie.

 • Stefan napisał(a):

  Okna dachowe typu F stanowi ciekawe rozwiązanie na płaskim dachu. Daje dodatkowe naturalne światło i ciepło do pomieszczenia. Instalacja takiego okna na płaskim dachu wymaga zastosowania odpowiedniej papy samoprzylepnej podkładowej i wierzchniej. Jak widać, montaż uszczelnienia nie jest zbyt trudny.

 • Grzesiek Lec napisał(a):

  Okno dachowe to dosyć istotny element, bo od niego zależy dobre doświetlenie pomieszczenia. Równie ważne jest prawidłowy montaż i uszczelnienie okna. Na szczęście wystarczy trochę chęci, kilka narzędzi i sprawne ręce. Jedyne na co należy zwrócić większą uwagę w trakcie montażu to dogrzanie spodniej strony papy, aby uniknąć możliwości uszkodzenia płomieniem ramy okna z tworzywa PVC.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły